fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Вебінар “Відсутність працівника на роботі понад 4 місяці: розбір алгоритму дій”

05/ 06/ 2023
  15 ЧЕРВНЯ | 11:00 | ОНЛАЙН ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ Із проблемою раптового зникнення робітника хоча б раз зіштовхується кожен третій роботодавець, каже статистика. Ще більш актуальним питання припинення трудових відносин стало на тлі повномасштабного вторгнення. Частина підприємств була зруйнована, частина втратила можливість працювати, частина залишилась фактично без працівників з тих чи інших причин. Багато громадян України були вимушені виїхати за межі свого місця проживання, а далеко не кожна робота передбачає можливість працювати дистанційно. У звязку з цим виникає чимало питань, як не дозволити ситуації вийти з-під контролю та врегулювати фактичне припинення трудових відносин в умовах сьогодення. Які нові підстави для звільнення зявилися та чи полегшують нинішні зміни в трудовому законодавстві розірвання трудових відносин між роботодавцем і працівником розповість на вебінарі Дмитро Палющенко, керівник практики Супроводу бізнесу та Катерина Катрага, молодший юрист. ПРО ЩО ГОВОРИТИМЕМО? Відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці - нова підстава для звільнення. Алгоритм дій для оформлення звільнення: 1. Виявлення відсутності працівника на роботі 2. Створення комісії для фіксування відсутності працівника на роботі 3. Фіксація відсутності працівника на роботі 4. Письмові пояснення від працівника 5. Результат вжитих заходів для зясування причин відсутності працівника на роботі 6. Оформлення звільнення та повний розрахунок з працівником СПІКЕРИ ЗАХОДУ

15 ЧЕРВНЯ | 11:00 | ОНЛАЙН

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ

Із проблемою раптового зникнення робітника хоча б раз зіштовхується кожен третій роботодавець, каже статистика. Ще більш актуальним питання припинення трудових відносин стало на тлі повномасштабного вторгнення. Частина підприємств була зруйнована, частина втратила можливість працювати, частина залишилась фактично без працівників з тих чи інших причин.

Багато громадян України були вимушені виїхати за межі свого місця проживання, а далеко не кожна робота передбачає можливість працювати дистанційно.

У зв’язку з цим виникає чимало питань, як не дозволити ситуації вийти з-під контролю та врегулювати фактичне припинення трудових відносин в умовах сьогодення.

Які нові підстави для звільнення з’явилися та чи полегшують нинішні зміни в трудовому законодавстві розірвання трудових відносин між роботодавцем і працівником розповість на вебінарі Дмитро Палющенко, керівник практики Супроводу бізнесу та Катерина Катрага, молодший юрист.

ПРО ЩО ГОВОРИТИМЕМО?

Відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці – нова підстава для звільнення.

Алгоритм дій для оформлення звільнення:

1. Виявлення відсутності працівника на роботі
2. Створення комісії для фіксування відсутності працівника на роботі
3. Фіксація відсутності працівника на роботі
4. Письмові пояснення від працівника
5. Результат вжитих заходів для з’ясування причин відсутності працівника на роботі
6. Оформлення звільнення та повний розрахунок з працівником

СПІКЕРИ ЗАХОДУ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: