fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Авторське право на продукти ШІ

26/ 09/ 2023
  Автор: компанія Dynasty Law & Investment Чи виникає авторське право у штучного інтелекту? Перш за все, ШІ наділений людськими якостями, вміє аналізувати потік інформації і створювати свій ексклюзивний продукт, а тому виникнення авторського права у штучного інтелекту тривалий час обговорюється у юридичній спільноті. У США відмовляються визнавати авторське право за продуктами ШІ. Наприклад, у найвідомішому рішенні Верховного суду США у справі Fеіst Publісаtions проти Rural Telephone Servісe Cоmpаny зазначено, авторське право розповсюджується виключно на «плоди інтелектуальної праці», котрі «засновані на творчих здібностях розуму». Також нещодавно в Бюро авторського права США оприлюднено «Інструкції з реєстрації авторських прав» де визначено, що термін «автор» виключає не-людей (excludes non-humans). Тож у США не вийде зареєструвати інтелектуальні роботи, в яких недостатньо проявлена людська творчість. Суд Справедливості ЄС у рішенні Infopaq International A/S проти Danske Dagbaldes Forening, відштовхуючись від оригінальності продукту, зазначив, що у творів ШІ авторське право не виникає, оскільки твір повинен  вміщувати ексклюзивну інтелектуальну творчість автора. А тому авторське право буде виникати виключно у авторів-людей. У січні 2023 року в Україні набув чинності Закон «Про авторське право і суміжні права» де врегульовано правовий режим продуктів ШІ. Закон не визнає звичне авторське право на твір, який згенерував ШІ, оскільки останній не підпадає під критерій оригінальності. Але визнає за ШІ право особливого роду (sui generis) на неоригінальні об’єкти, які згенеровані ШІ. Sui generis, яке регулює об’єкти створені комп’ютерною програмою, визначає, що немайнові права належать лише людині та виникнути у ШІ не можуть. Такі права належать власнику або ліцензіату програмного забезпечення  протягом 25 років. Отже, на сьогодні правова позиція більшості країн не визнає авторське право за ШІ, адже головним критерієм для виникнення права на твір є розумова діяльність людини, тому результати роботи ШІ можна використовувати як допоміжний інструмент у процесі творчості.

Автор: компанія Dynasty Law & Investment

Чи виникає авторське право у штучного інтелекту? Перш за все, ШІ наділений людськими якостями, вміє аналізувати потік інформації і створювати свій ексклюзивний продукт, а тому виникнення авторського права у штучного інтелекту тривалий час обговорюється у юридичній спільноті.

У США відмовляються визнавати авторське право за продуктами ШІ. Наприклад, у найвідомішому рішенні Верховного суду США у справі Fеіst Publісаtions проти Rural Telephone Servісe Cоmpаny зазначено, авторське право розповсюджується виключно на «плоди інтелектуальної праці», котрі «засновані на творчих здібностях розуму». Також нещодавно в Бюро авторського права США оприлюднено «Інструкції з реєстрації авторських прав» де визначено, що термін «автор» виключає не-людей (excludes non-humans). Тож у США не вийде зареєструвати інтелектуальні роботи, в яких недостатньо проявлена людська творчість.

Суд Справедливості ЄС у рішенні Infopaq International A/S проти Danske Dagbaldes Forening, відштовхуючись від оригінальності продукту, зазначив, що у творів ШІ авторське право не виникає, оскільки твір повинен  вміщувати ексклюзивну інтелектуальну творчість автора. А тому авторське право буде виникати виключно у авторів-людей.

У січні 2023 року в Україні набув чинності Закон «Про авторське право і суміжні права» де врегульовано правовий режим продуктів ШІ. Закон не визнає звичне авторське право на твір, який згенерував ШІ, оскільки останній не підпадає під критерій оригінальності. Але визнає за ШІ право особливого роду (sui generis) на неоригінальні об’єкти, які згенеровані ШІ. Sui generis, яке регулює об’єкти створені комп’ютерною програмою, визначає, що немайнові права належать лише людині та виникнути у ШІ не можуть. Такі права належать власнику або ліцензіату програмного забезпечення  протягом 25 років.

Отже, на сьогодні правова позиція більшості країн не визнає авторське право за ШІ, адже головним критерієм для виникнення права на твір є розумова діяльність людини, тому результати роботи ШІ можна використовувати як допоміжний інструмент у процесі творчості.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: