fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Право на справедливий суд

02/ 05/ 2023
  Авторка: Віолетта Федорко, юрист Dynasty Law & Investment «Обрання неналежного та/або неефективного способу захисту є самостійною і самодостатньою підставою для відмови у позові», – до такого правового висновку вперше дійшла ВП ВС у постанові від 31.10.2018 по справі 367/6105/16-ц і його застосовували та продовжують застосовувати суди різних інстанцій, включно з касаційними, які також доклали зусиль для формування правової позиції щодо захисту права. Варто підкреслити, що суди застосовують вказаний висновок й тоді, коли позивач обрав спосіб захисту своїх порушених прав, який не лише передбачений законом чи договором, а й неодноразово застосовувався у конкретних спірних правовідносинах. Обґрунтовуючи це тим, що обраний спосіб захисту є неефективним, оскільки не підходить конкретному позивачу або існує інший спосіб, який на думку суду, є більш доцільним. Трапляються й випадки, коли справу ініційовано декілька років тому, рішення по справі ухвалено на користь позивача, а внаслідок різного тлумачення правових норм, касаційний суд відмовляє позивачу у задоволені позову, вказуючи, що правильно було б подати позов з іншим предметом. І немає гарантії, що цей правовий висновок не зміниться протягом року або більше. Враховуючи, що така невизначеність де-факто позбавляє заявників права на справедливий суд і свідчить про порушення п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Уряд розробив законопроект з реєстровим №9127 від 20.03.2023, яким серед іншого пропонується доповнити ст. 5 ГПК та ЦПК України, а також КАС України таким змістом: «Позивач може обрати спосіб захисту, передбачений законом або договором, або інший спосіб, який не суперечить закону. Суд не може відмовити у задоволенні позову з підстав обрання позивачем неефективного способу захисту, якщо такий спосіб передбачений законом або договором». Виходячи зі змісту доповнення, прийняття вказаного акту може позитивно вплинути на захист прав людини в Україні та забезпечить імплементацію норм Конвенції. Що ще важливіше, це також зменшить тривалість та кількість судових проваджень щодо відновлення порушених прав осіб.

Авторка: Віолетта Федорко, юрист Dynasty Law & Investment

«Обрання неналежного та/або неефективного способу захисту є самостійною і самодостатньою підставою для відмови у позові», – до такого правового висновку вперше дійшла ВП ВС у постанові від 31.10.2018 по справі 367/6105/16-ц і його застосовували та продовжують застосовувати суди різних інстанцій, включно з касаційними, які також доклали зусиль для формування правової позиції щодо захисту права.

Варто підкреслити, що суди застосовують вказаний висновок й тоді, коли позивач обрав спосіб захисту своїх порушених прав, який не лише передбачений законом чи договором, а й неодноразово застосовувався у конкретних спірних правовідносинах. Обґрунтовуючи це тим, що обраний спосіб захисту є неефективним, оскільки не підходить конкретному позивачу або існує інший спосіб, який на думку суду, є більш доцільним.

Трапляються й випадки, коли справу ініційовано декілька років тому, рішення по справі ухвалено на користь позивача, а внаслідок різного тлумачення правових норм, касаційний суд відмовляє позивачу у задоволені позову, вказуючи, що правильно було б подати позов з іншим предметом. І немає гарантії, що цей правовий висновок не зміниться протягом року або більше.

Враховуючи, що така невизначеність де-факто позбавляє заявників права на справедливий суд і свідчить про порушення п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Уряд розробив законопроект з реєстровим №9127 від 20.03.2023, яким серед іншого пропонується доповнити ст. 5 ГПК та ЦПК України, а також КАС України таким змістом: «Позивач може обрати спосіб захисту, передбачений законом або договором, або інший спосіб, який не суперечить закону. Суд не може відмовити у задоволенні позову з підстав обрання позивачем неефективного способу захисту, якщо такий спосіб передбачений законом або договором».

Виходячи зі змісту доповнення, прийняття вказаного акту може позитивно вплинути на захист прав людини в Україні та забезпечить імплементацію норм Конвенції. Що ще важливіше, це також зменшить тривалість та кількість судових проваджень щодо відновлення порушених прав осіб.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: