fbpx
Size of letters 1x
Site color
Image
Additionally
Line height
Letter spacing
Font
Embedded items (videos, maps, etc.)
 

A penny keeps the hryvnia: where did the coins go

20/ 10/ 2017
  Вам решту на карту? дуже часто чуємо ми від касирів у супермаркетах. Чому нам це пропонують та куди поділись монети у торговельних мережах. Національний банк України повністю виконує свої зобов’язання щодо забезпечення банків достатньою кількістю монет усіх номіналів, але ці ж монети в НБУ не повертаються. Чому? Одна з причин – копійка втратила повагу серед українців. Після відчутної інфляції національної валюти багато людей перестали сприймати розмінні монети за гроші. У крамницях і громадському транспорті дрібязок часто відмовляються приймати, а якщо і приймають, то з невдоволенням. Здати дрібні монети в банк часто також видається проблематично. Що роблять громадяни – колекціонують, наповнюють свої домашні скарбнички, а дехто вивозить наші монети за кордон на переплавлення. В той же час, монетний двір України щороку карбує їх до мільярда штук і витрачає на це чималі кошти, адже виробництво монет в багато разів перевищує їх номінальну вартість. В багатьох країнах Європи, таких як Швеція, Норвегія, Данія, Чехія уже відмовились від дрібних монет, так і в НБУ збирались виводити з обігу монети деяких номіналів, але поки що це залишається в планах. Водночас ринок роздрібної торгівлі вже досить давно заявляє про проблему нестачі монет дрібних номіналів, що ускладнює роботу торгівельних мереж зі споживачами. До сьогодні роздрібні мережі шукали різні варіанти виходу з цієї ситуації – перерахування решти на картки лояльності, округлення цін товарів та інші. Але це не вирішує проблеми, адже покупець має право вимагати решту. Якщо ж продавець відмовляється, аргументуючи це відсутністю в касі монет, то це вже порушення прав споживачів. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні визначає, що підприємства та підприємці мають забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі решти. Відсутність розмінної монети є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, що загрожує штрафом. Відверто кажучи, сьогодні роздрібним мережам практично неможливо забезпечити собі гарантовану наявність розмінних монет. Компанії-члени комітету з роздрібної торгівлі Європейської бізнес асоціації закликають якнайшвидше врегулювати цю проблемну ситуацію на законодавчому рівні. Наприклад, перейняти досвід багатьох розвинених країн та почати виведення з обігу монет дрібних номіналів, впровадити округлення загальної суми чеку. І головне – звільнити підприємців від відповідальності за порушення норм законодавчих актів, які вони фізично не в змозі виконати через брак дрібних монет. Ми раді бачити, що НБУ вже розпочав роботу з урегулювання обігу монет дрібних номіналів. Чи виведуть їх з обігу, чи перестануть карбувати – поки не відомо, але рух у напрямку вирішення питання розпочато. Ми вітаємо наміри НБУ та з нетерпінням чекаємо на результат, який буде задовольняти як бізнес, так і споживачів. Джерело: Новое время

“Вам решту на карту?” дуже часто чуємо ми від касирів у супермаркетах. Чому нам це пропонують та куди поділись монети у торговельних мережах.

Національний банк України повністю виконує свої зобов’язання щодо забезпечення банків достатньою кількістю монет усіх номіналів, але ці ж монети в НБУ не повертаються. Чому? Одна з причин – копійка втратила повагу серед українців.

Після відчутної інфляції національної валюти багато людей перестали сприймати розмінні монети за гроші. У крамницях і громадському транспорті дріб’язок часто відмовляються приймати, а якщо і приймають, то з невдоволенням. Здати дрібні монети в банк часто також видається проблематично. Що роблять громадяни – колекціонують, наповнюють свої домашні скарбнички, а дехто вивозить наші монети за кордон на переплавлення.

В той же час, монетний двір України щороку карбує їх до мільярда штук і витрачає на це чималі кошти, адже виробництво монет в багато разів перевищує їх номінальну вартість. В багатьох країнах Європи, таких як Швеція, Норвегія, Данія, Чехія уже відмовились від дрібних монет, так і в НБУ збирались виводити з обігу монети деяких номіналів, але поки що це залишається в планах.

Водночас ринок роздрібної торгівлі вже досить давно заявляє про проблему нестачі монет дрібних номіналів, що ускладнює роботу торгівельних мереж зі споживачами.

До сьогодні роздрібні мережі шукали різні варіанти виходу з цієї ситуації – перерахування решти на картки лояльності, округлення цін товарів та інші. Але це не вирішує проблеми, адже покупець має право вимагати решту. Якщо ж продавець відмовляється, аргументуючи це відсутністю в касі монет, то це вже порушення прав споживачів.

Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні визначає, що підприємства та підприємці мають забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі решти. Відсутність розмінної монети є підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, що загрожує штрафом.

Відверто кажучи, сьогодні роздрібним мережам практично неможливо забезпечити собі гарантовану наявність розмінних монет. Компанії-члени комітету з роздрібної торгівлі Європейської бізнес асоціації закликають якнайшвидше врегулювати цю проблемну ситуацію на законодавчому рівні.

Наприклад, перейняти досвід багатьох розвинених країн та почати виведення з обігу монет дрібних номіналів, впровадити округлення загальної суми чеку. І головне – звільнити підприємців від відповідальності за порушення норм законодавчих актів, які вони фізично не в змозі виконати через брак дрібних монет.

Ми раді бачити, що НБУ вже розпочав роботу з урегулювання обігу монет дрібних номіналів. Чи виведуть їх з обігу, чи перестануть карбувати – поки не відомо, але рух у напрямку вирішення питання розпочато. Ми вітаємо наміри НБУ та з нетерпінням чекаємо на результат, який буде задовольняти як бізнес, так і споживачів.

Джерело: Новое время

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Start
in the Telegram bot
Read articles. Share in social networks

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: