fbpx

The cash payment limit may be reduced to three times for business

13/ 03/ 2019

Європейська Бізнес Асоціація концептуально підтримує ініціативу НБУ щодо звуження сфер використання готівки, зокрема за рахунок зниження граничної суми розрахунків готівкою суб’єктів господарювання з фізичними особами з 50 тис грн до 15 тис грн. Це регламентується проектом постанови Правління НБУ «Про затвердження Змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».

Євгеній Веремійченко Координатор Комітету електронних платежів
Даний крок є логічним продовженням політики НБУ в частині побудови та розвитку безготівкової економіки в Україні. Практика встановлення граничних сум розрахунків готівкою поширена в ряді країн, в тому числі ЄС. В той же час, варто наголосити, що в Україні дане нововведення не стосується фізичних осіб, а діє виключно для юридичних.

Наразі проект опубліковано для громадського обговорення. До 27 березня НБУ збирає коментарі та пропозиції від зацікавлених учасників ринку. Ще близько місяця може знадобитися для врахування отриманих коментарів та затвердження рішення. Таким чином, якщо новий ліміт буде введено в дію, орієнтовно це відбудеться не раніше травня.

В першу чергу зниження порогу розрахунків готівкою має позначитися на бізнесі, якій працює в тіньовому сегменті. Адже це призведе до зменшення готівкового обороту, що, в свою чергу, ускладнить для тіньового бізнесу можливість реалізації схем оптимізації податкового навантаження.

Якщо говорити про крупний системний бізнес, він практично повністю забезпечує можливість розрахунків як в готівковій, так і в безготівковій формі. Трохи інша ситуація спостерігається в сегменті малого та середнього бізнесу. Так, згідно з нещодавніми дослідженнями, які проводились на замовлення однієї з міжнародних платіжних систем, в Україні лише 38% бізнесу в сегменті малого та середнього забезпечують можливість здійснення розрахунків в безготівковій формі. Інші працюють лише з готівкою. В той час як в Європі, розрахунки в безготівковій формі приймає 62% бізнесу в сегменті МСБ.

Олена Еро Координатор проекту Unlimit Ukraine
В той же час, малий бізнес також вітає кроки НБУ в напрямку електронізації та забезпечення прозорості фінансових потоків. Безумовно, європейські країни, як-то Іспанія, Бельгія, Франція мають корисний досвід, який Україні варто переймати. Але до уваги слід брати і умови розвитку ринку, до прикладу, рівень терміналізації, готовність населення до безготівкових розрахунків тощо, адже це може стримувати малий бізнес переходити на тотальні безготівкові операції. Проте, за останні роки ми бачимо, що фінансова інклюзія та безготівкова інфраструктура розвивається. Тож малий бізнес підтримує тренд і для нього сучасні технології розрахунків є також стратегічним пріоритетом.

Варто нагадати, що з 2017 року НБУ знизило граничну суму розрахунків готівкою суб’єктів господарювання з фізичними особами зі 150 тис грн до 50 тис грн. Зниження стосувалося розрахунків, які здійснюють фізичні особи (наразі ж мова йде про ліміт для юридичних осіб). З того моменту за основними показниками спостерігається суттєве зростання. До прикладу, на 14% зросла кількість активних платіжних карток, на 40% збільшилась кількість встановлених POS терміналів. Крім того, на 43% зросла кількість підприємств, які забезпечують прийом платежів у безготівковій формі.

Тож бізнес-спільнота сподівається, що зниження порогу на розрахунки готівкою стане дієвим інструментом для детінізації економіки. Разом з тим, експерти Асоціації наразі працюють над пропозиціями щодо удосконалення та підвищення ефективності механізму контролю за дотриманням лімітів, встановленням чітких критеріїв та рівня відповідальності за порушення вимог законодавства в цій частині.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Add comment

E-mail is already registered on the site. Please use the Login form or enter another.

You entered an incorrect username or password

Sorry, you must be logged in to post a comment.
Read articles. Share in social networks
0 Shares

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: