Змінюйтесь! Або як управляти кар’єрою в часи змін
Автор: Custodia Cabanas, Інституто де Емпреса
Людство перебуває у перехідному періоді свого розвитку: цифрова революція змінює життя та роботу, а збільшення тривалості активного життя посилює цей тренд.
Дані дослідження United Nations World Population Prospects підтверджують цей феномен на глобальному рівні. Звична трирівнева модель — освіта, робота та пенсія — вже не є актуальною. Нова життєва модель буде багаторівневою (графік Lynda Gratton). Тож варто підготуватись до кар’єри тривалістю 50-60 років, під час якої доведеться багато разів адаптуватись та перебудовуватись у відповідь на нові можливості.
Джерело: “THE CORPORATE IMPLICATIONS OF LONGER LIVES,” BY LYNDA GRATTON ET AL., MIT SLOAN MANAGEMENT REVIEW, SPRING 2017
Це означає зовсім інше життя: люди працюватимуть до 70-80 років, а періодична зміна кар’єри стане нормою. Отже, вже зараз слід вчитися бути більш гнучкими, отримувати нові знання, способи мислення та розвивати нові зв’язки.
Майстерність перешкоджає змінам
Важливо зрозуміти одну річ — наша професійна ідентичність не є однобічною.
Дослідження професорки Ермінії Ібарри (Herminia Ibarra) доводить, що професійна ідентичність вибудовується із міріад різноманітних можливостей. Деякі з них реальні та конкретні, базуються на попередньому досвіді, тоді як інші існують в потенційному майбутньому.
Іншими словами, те, що принесло вам успіх вчора, може не спрацювати завтра ( “what got you here won’t getyou there.”) Це базова установка, яку варто пам’ятати професіоналам, що планують перепрофілюватися. Зміни — це завжди складно, особливо коли саме оволодіння компетенціями також є перешкодою для змін, гандикапом для трансформації мислення професіоналів. Вийти із власної зони експертності та бути зухвалим настільки, щоб відпрацьовувати нові навички, вимагає неабиякої хоробрості.
Моє дослідження та досвід роботи з людьми, які змінюють свою кар’єру підтверджують, що професійна ідентичність – це те, що ми створюємо. Це постійний процес, який формується нашим власним досвідом та стосунками з іншими, а також нашою здатністю надавати сенс тому, що ми робимо. Від того, наскільки добре засвоєні ці принципи, залежатиме, наскільки успішно ми управляємо змінами.
Експериментувати без страху і докору
Реальні можливості відкриваються тоді, коли ми самі відкриваємось світу. Зондуємо нові знання, заходимо в нові проекти та пробуємо себе в нових видах діяльності, вступаємо в нові групи та знаходимо моделі для наслідування.
Це означає, що варто розвивати в собі більш «грайливий» підхід стосовно того, що ми робимо та нашої ідентичності, насмілюючись експериментувати із завданнями та компетенціями відмінних від тих, які допомогли досягти успіхів в теперішній кар’єрі (яку плануємо змінити).
Процес може бути різної тривалості, але достатньої для отримання актуальних на ринку знань .
Відкриття нової мережі спілкування: роль контактів
Вихід із зони комфорту неминуче відобразиться на мережі контактів та усталених зв’язків. Неможливо змінити напрямок, якщо перебувати в ізоляції, так як ми всі розвиваємось через стосунки з іншими людьми. Усі дослідження, які проводились із середини 70х рр на тему способів пошуку роботи, підтверджують, що найчастіше цьому сприяють особисті контакти. У часи змін та невпевненості ми знаходимо сили у родинних стосунках та відносинах з друзями, але неможливо змінити кар’єру без розширення звичних соціальних кіл.
Дослідження свідчить про те, що “корисність” контакту для кар’єри полягає не в тому, наскільки він близький або наскільки впливовий у своєму оточенні, але скоріше в тому, чи дасть він нам доступ до того, чого що ми ще не знаємо. Це створює більше альтернатив та дає шанс знайти нові патерни для наслідування. Звичайно, контакт отриманий в хорошій бізнес- школі чи професійній асоціації може значно покращити перспективи опинитись в певних колах, які здавались недосяжними до цього. Найближче коло контактів підтримає в складних моментах зміни кар’єри. Але вони не збагачують нас, не допомагають переорієнтуватися, а можуть навіть опинитися контрпродуктивними.
Змінюючи кар’єру
Прокладання нового кар’єрного шляху потребує часу. Важливо про це пам’ятати протягом всього процесу. По-перше, слід інтерналізувати ситуацію. Цей процес дозволяє нам не лише збагатити знання про себе, але також дає впевненість у наших вміннях та допомагає асимілюватися в новій ситуації. Тим часом, ми також маємо інвестувати час у вивчення нових можливостей, які пропонує ринок, та одночасно будувати нову мережу контактів.
Найчастіше проблема полягає в тому, щоб визначити свої довгострокові преференції та цінності та перетворити їх на нові шляхи інтеграції з новими можливостями.
Знаходитись в цьому перехідному просторі не завжди приємно. Немає зрозумілого патерну чи перевіреного шляху, який би гарантував успішну зміну кар’єрного шляху, але є певні рекомендації, підтверджені дослідженнями та практикою, які можуть допомогти:
- Будьте активними, вивчайте альтернативи, куди можна «експортувати» ваші вміння, змінюйте свій тип мислення. Процес зміни кар’єри – можливість переосмислити себе, спираючись на те, що старі секрети успіху більше не працюють.з assumption that “what got you here won’t get you there.”
- Дайте собі час, певний перехідний період, не вигадуйте собі дедлайнів і не робіть передчасних висновків. Експерименти та гра роблять цей процес приємнішим та ефективнішим.
- Розширте свою мережу контактів, зробіть її більш розгалудженою. Дослухайтесь порад експертів. Пам’ятайте, що кожна зміна кар’єри передбачає соціальну підтримку та є набагато більшим, ніж просто “іншою роботою”, це також означає зміну відносин і кіл контактів у вашому професійному житті. Відкрийте двері в нові знайомства.
- Будьте гнучкими і відкритими до нового досвіду. Коли ви відкриваєте вікно новим можливостям, ви маєте бачити їх в цілому – з усіма недоліками та перевагами.
Контакти
CUSTODIA CABANAS, Professor and Chair of the Organizational Behavior and Human Resources Department at IE Business School
IE Insights – більше про бізнес, технологіїї та суспільство від професорів IE University
IE University programs: Leadership and Talent Development Track, Business and management