fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

EBA Kharkiv Online Expert Talk iз ILF: Як отримати допомогу по частковому безробіттю

07/ 05/ 2020
  З 28 квітня 2020р. вступив в силу «Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину». З одного боку, ця ініціатива дозволить уникнути звільнення працівників і спрямована на підтримку бізнесу. З іншого боку, є обмеження і складнощі в отриманні допомоги. Хто і за яких умов має право на компенсацію часткової втрати зарплатні через вимушене скорочення тривалості робочого часу внаслідок карантину? В цьому питанні представники EBA Kharkiv розбиралися на вебінарі разом із Сергієм Сільченко, керівником практики бізнес-консалтингу ЮФ ILF, та директором Харківського обласного центру зайнятості Володимиром Міненко. Отримати державні гроші на фінансування зарплатні можуть суб’єкти господарської діяльності, представники малого і середнього бізнесу, що мають офіційно оформлених працівників. Персонал бюджетних, неурядових і громадських організацій, що  вимушено не працює через карантин, не має законодавчих підстав для допомоги з часткового безробіття. Для укладання договору на отримання коштів роботодавці мають надати копію наказу підприємства про скорочення робочого часу (не пізніше, ніж протягом 30 днів) та довідку з податкової про сплату ЄСВ за останні 6 місяців. Отримання довідки займає як мінімум 7-10 днів. «Максимальний розмір допомоги на працівника складає 4723 грн (мінімальна зарплата), для отримання довідки потрібно сплатити 1039 грн. ЄСВ. Крім того, сума допомоги підлягає оподаткуванню (19,5%). Отже, потрібно рахувати, а потім приймати рішення щодо доцільності отримання допомоги», - порадив учасникам Сергій Сільченко. Дякуємо спікерам за роз’яснення норм постанови!

З 28 квітня 2020р. вступив в силу «Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину». З одного боку, ця ініціатива дозволить уникнути звільнення працівників і спрямована на підтримку бізнесу. З іншого боку, є обмеження і складнощі в отриманні допомоги.

Хто і за яких умов має право на компенсацію часткової втрати зарплатні через вимушене скорочення тривалості робочого часу внаслідок карантину? В цьому питанні представники EBA Kharkiv розбиралися на вебінарі разом із Сергієм Сільченко, керівником практики бізнес-консалтингу ЮФ ILF, та директором Харківського обласного центру зайнятості Володимиром Міненко.

Отримати державні гроші на фінансування зарплатні можуть суб’єкти господарської діяльності, представники малого і середнього бізнесу, що мають офіційно оформлених працівників. Персонал бюджетних, неурядових і громадських організацій, що  вимушено не працює через карантин, не має законодавчих підстав для допомоги з часткового безробіття.

Для укладання договору на отримання коштів роботодавці мають надати копію наказу підприємства про скорочення робочого часу (не пізніше, ніж протягом 30 днів) та довідку з податкової про сплату ЄСВ за останні 6 місяців. Отримання довідки займає як мінімум 7-10 днів.

«Максимальний розмір допомоги на працівника складає 4723 грн (мінімальна зарплата), для отримання довідки потрібно сплатити 1039 грн. ЄСВ. Крім того, сума допомоги підлягає оподаткуванню (19,5%). Отже, потрібно рахувати, а потім приймати рішення щодо доцільності отримання допомоги», – порадив учасникам Сергій Сільченко.

Дякуємо спікерам за роз’яснення норм постанови!

Партнери

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: