fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

REMIT в Україні та подовження строку дії технічних умов для виробників з ВДЕ

23/ 06/ 2023
  10 червня 2023 року Верховною Радою України було прийнято так званий Закон про REMIT. Україна, як сторона Енергетичного Співтовариства, відповідно до положень Закону України «Про ратифікацію Протоколу про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства» та рішення Ради Міністрів Енергетичного Співтовариства № 2018/01/MC-EnC від 29 листопада 2019 року взяла на себе зобов’язання імплементувати Регламент (ЄС) № 1227/2011 від 25 жовтня 2011 року щодо доброчесності та прозорості оптового енергетичного ринку в його адаптованій редакції. Саме цей регламент і носить назву REMIT. З метою імплементації було розроблено проект Закону № 5322 від 01 квітня 2021 року. Відповідно до нього: вводиться ряд нових термінів, зокрема: «оптовий енергетичний ринок», «оптовий енергетичний продукт», «маніпулювання на оптовому енергетичному ринку», «інсайдерська інформація» та їх визначення; запроваджується реєстрація учасників оптового енергетичного ринку (ринку електричної енергії та природного газу) відповідно до затвердженого НКРЕКП порядку; установлюється заборона здійснення маніпулювань на оптових енергетичних ринках або спроба маніпулювань; установлюється обмеження поводження з інсайдерською інформацією (торгівля інсайдерською інформацією); установлюється відповідальність учасників оптового енергетичного ринку та їх службових осіб за маніпулювання ринками, неправомірне використання інсайдерської інформації – санкції у вигляді штрафів; Метою проекту є забезпечити прозорість та цілісність оптових енергетичних ринків: ринків електричної енергії та природного газу, попередити зловживання з боку учасників на оптових енергетичних ринках, встановити відповідальності для учасників за маніпулювання на енергетичних ринках, а також за торгівлю на основі інсайдерської інформації. Окремо, хочеться наголосити, що Законопроект, серед іншого, вносить правку до Закону України «Про містобудівну діяльність», яка подовжує строк дії технічних умов для об’єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії до 31 грудня 2024 року. Мова йде про об’єкти електроенергетики, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії (крім об’єктів електроенергетики або черг їх будівництва (пускових комплексів), що виробляють електричну енергію з енергії сонця), та суб’єктів господарювання які мають намір виробляти таку та уклали договір купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом до 31 грудня 2019 року. 15 червня 2023 року Законопроект направлений на підпис Президенту України. Водночас, задля повноцінного функціонування очікується розробка та прийняття ще ряду нормативно-правових актів для практичної імплементації впроваджуваних механізмів та принципів.

10 червня 2023 року Верховною Радою України було прийнято так званий Закон про REMIT.

Україна, як сторона Енергетичного Співтовариства, відповідно до положень Закону України «Про ратифікацію Протоколу про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства» та рішення Ради Міністрів Енергетичного Співтовариства № 2018/01/MC-EnC від 29 листопада 2019 року взяла на себе зобов’язання імплементувати Регламент (ЄС) № 1227/2011 від 25 жовтня 2011 року щодо доброчесності та прозорості оптового енергетичного ринку в його адаптованій редакції. Саме цей регламент і носить назву REMIT.

З метою імплементації було розроблено проект Закону № 5322 від 01 квітня 2021 року.

Відповідно до нього:

  • вводиться ряд нових термінів, зокрема: «оптовий енергетичний ринок», «оптовий енергетичний продукт», «маніпулювання на оптовому енергетичному ринку», «інсайдерська інформація» та їх визначення;
  • запроваджується реєстрація учасників оптового енергетичного ринку (ринку електричної енергії та природного газу) відповідно до затвердженого НКРЕКП порядку;
  • установлюється заборона здійснення маніпулювань на оптових енергетичних ринках або спроба маніпулювань;
  • установлюється обмеження поводження з інсайдерською інформацією (торгівля інсайдерською інформацією);
  • установлюється відповідальність учасників оптового енергетичного ринку та їх службових осіб за маніпулювання ринками, неправомірне використання інсайдерської інформації – санкції у вигляді штрафів;

Метою проекту є забезпечити прозорість та цілісність оптових енергетичних ринків: ринків електричної енергії та природного газу, попередити зловживання з боку учасників на оптових енергетичних ринках, встановити відповідальності для учасників за маніпулювання на енергетичних ринках, а також за торгівлю на основі інсайдерської інформації.

Окремо, хочеться наголосити, що Законопроект, серед іншого, вносить правку до Закону України «Про містобудівну діяльність», яка подовжує строк дії технічних умов для об’єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії до 31 грудня 2024 року.

Мова йде про об’єкти електроенергетики, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії (крім об’єктів електроенергетики або черг їх будівництва (пускових комплексів), що виробляють електричну енергію з енергії сонця), та суб’єктів господарювання які мають намір виробляти таку та уклали договір купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом до 31 грудня 2019 року.

15 червня 2023 року Законопроект направлений на підпис Президенту України. Водночас, задля повноцінного функціонування очікується розробка та прийняття ще ряду нормативно-правових актів для практичної імплементації впроваджуваних механізмів та принципів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: