fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Процедура спеціального розслідування in absentia

15/ 09/ 2023
  Авторка: Аліна Шуліка, адвокат Dynasty Law & Investment Процедура «in absentia» – це спеціальна процедура кримінального провадження (досудового розслідування та судового розгляду) за відсутності підозрюваного або обвинуваченого в Україні. Кримінальне провадження in absentia існує у таких країнах: Франції, Німеччині, Нідерландах, Австрії, Данії, Болгарії, Молдові, Естонії та ін. Вона була запроваджена Законом України від 7 жовтня 2014 року № 1689-VII «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційні злочини». Спеціальне розслідування застосовується до злочинів, віднесених до підслідності Служби безпеки України, таких як: злочини  проти основ національної безпеки України, злочини проти громадської безпеки, злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. Застосування спеціального розслідування поширено на провадження щодо підозрюваного, який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України. Крім того, зважаючи на специфіку спеціального досудового розслідування та судового провадження (in absentia) в Україні вже з’явились прецеденти, а саме справа № 225/1957/21, де Верховний Суд приходить до висновку, що органом досудового розслідування були вжиті не тільки прямо передбачені кримінальним процесуальним законом заходи щодо інформування підозрюваної особи про здійснення кримінального провадження шляхом публікації відповідної інформації в ЗМІ та мережі Інтернет, але й додаткові заходи, які забезпечили ефективне інформування шляхом направлення листів на електронну пошту. Особливу увагу приділяємо тому, що участь захисника в кримінальному провадженні, що здійснюється за відсутності підозрюваного (обвинуваченого) відповідає не тільки приписам кримінального процесуального законодавства, але і міжнародним стандартам забезпечення справедливості судового розгляду, а саме ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та прецедентній практиці Європейського суду з прав людини. Тож, підсумуємо вищенаведене, в умовах війни судова система формує судову практику в Україні, яка відповідає міжнародній конвенції, а розгляд кримінальних проваджень за спеціальною процедурою in absentia відбувається за найвищими стандартами здійснення правосуддя, щоб ніхто не міг ухилявся від покарання.

Авторка: Аліна Шуліка, адвокат Dynasty Law & Investment

Процедура «in absentia» – це спеціальна процедура кримінального провадження (досудового розслідування та судового розгляду) за відсутності підозрюваного або обвинуваченого в Україні. Кримінальне провадження in absentia існує у таких країнах: Франції, Німеччині, Нідерландах, Австрії, Данії, Болгарії, Молдові, Естонії та ін.

Вона була запроваджена Законом України від 7 жовтня 2014 року № 1689-VII «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційні злочини».

Спеціальне розслідування застосовується до злочинів, віднесених до підслідності Служби безпеки України, таких як:

  • злочини  проти основ національної безпеки України,
  • злочини проти громадської безпеки,
  • злочини проти миру,
  • безпеки людства та міжнародного правопорядку.

Застосування спеціального розслідування поширено на провадження щодо підозрюваного, який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України.

Крім того, зважаючи на специфіку спеціального досудового розслідування та судового провадження (in absentia) в Україні вже з’явились прецеденти, а саме справа № 225/1957/21, де Верховний Суд приходить до висновку, що органом досудового розслідування були вжиті не тільки прямо передбачені кримінальним процесуальним законом заходи щодо інформування підозрюваної особи про здійснення кримінального провадження шляхом публікації відповідної інформації в ЗМІ та мережі Інтернет, але й додаткові заходи, які забезпечили ефективне інформування шляхом направлення листів на електронну пошту.

Особливу увагу приділяємо тому, що участь захисника в кримінальному провадженні, що здійснюється за відсутності підозрюваного (обвинуваченого) відповідає не тільки приписам кримінального процесуального законодавства, але і міжнародним стандартам забезпечення справедливості судового розгляду, а саме ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та прецедентній практиці Європейського суду з прав людини.

Тож, підсумуємо вищенаведене, в умовах війни судова система формує судову практику в Україні, яка відповідає міжнародній конвенції, а розгляд кримінальних проваджень за спеціальною процедурою in absentia відбувається за найвищими стандартами здійснення правосуддя, щоб ніхто не міг ухилявся від покарання.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: