fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Про заборону суперечливої поведінки та її практичне застосування

07/ 02/ 2023
  Авторка: Віолетта Федорко, юрист Dynasty Law & Investment За суб’єктивним враженням, в спорі духу закону з буквою закону дедалі більше перемагає дух закону. Прикладом цього є широке застосування судами правової доктрини заборони суперечливої поведінки, яка ґрунтується на принципі добросовісності. Так, в судовій практиці дану доктрину найчастіше застосовують при вирішенні справ, в яких одна зі сторін стверджує про неукладеність договорів з підстав недосягнення сторонами згоди щодо всіх істотних умов, несвоєчасну реєстрацію договорів, підписання договорів не уповноваженою особою, чи взагалі про недійсність договорів у зв’язку з їх не підписанням сторонами тощо. Для чіткого розуміння розглянемо наступний приклад. Сторонами було укладено договір, який вони не підписували але, вчиняли певні дії щодо його виконання, зокрема одна сторона, діючи добросовісно, надала товари/роботи/послуги та виставила рахунок на оплату, а інша сторона, відмовилася добровільно сплатити вартість прийнятих товарів/робіт/послуг, посилаючись на недійсність договору, що в свою чергу суперечить її попередній поведінці та є недобросовісною. У такому випадку інша сторона своєю поведінкою вказала на те, що не буде реалізовувати своє право на оскарження, зокрема тому, що прийняла вказані товари/роботи/послуги та не висловила жодних заперечень (наприклад, щодо їх якості або кількості) і, як наслідок, вона пов’язана своїм рішенням і не вправі його змінити згодом. І подальші спроби оспорити вказаний договір, зокрема шляхом звернення до суду із позовною заявою про визнання вказаного договору недійсним, будуть марними і не призведуть до бажаного результату, оскільки недотримання принципу добросовісності призвело до порушення прав та інтересів іншої сторони правочину. Таким чином, доктрина заборони суперечливої поведінки перш за все полягає у тому, що ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці. Якщо у вас виникли питання чи підпадає Ваша ситуація під дію вказаної доктрини, звертайтеся до команди Dynasty Law & Investment і наші фахівці нададуть вам професійну консультацію та кваліфіковану допомогу.

Авторка: Віолетта Федорко, юрист Dynasty Law & Investment

За суб’єктивним враженням, в спорі духу закону з буквою закону дедалі більше перемагає дух закону. Прикладом цього є широке застосування судами правової доктрини заборони суперечливої поведінки, яка ґрунтується на принципі добросовісності.

Так, в судовій практиці дану доктрину найчастіше застосовують при вирішенні справ, в яких одна зі сторін стверджує про неукладеність договорів з підстав недосягнення сторонами згоди щодо всіх істотних умов, несвоєчасну реєстрацію договорів, підписання договорів не уповноваженою особою, чи взагалі про недійсність договорів у зв’язку з їх не підписанням сторонами тощо.

Для чіткого розуміння розглянемо наступний приклад. Сторонами було укладено договір, який вони не підписували але, вчиняли певні дії щодо його виконання, зокрема одна сторона, діючи добросовісно, надала товари/роботи/послуги та виставила рахунок на оплату, а інша сторона, відмовилася добровільно сплатити вартість прийнятих товарів/робіт/послуг, посилаючись на недійсність договору, що в свою чергу суперечить її попередній поведінці та є недобросовісною.

У такому випадку інша сторона своєю поведінкою вказала на те, що не буде реалізовувати своє право на оскарження, зокрема тому, що прийняла вказані товари/роботи/послуги та не висловила жодних заперечень (наприклад, щодо їх якості або кількості) і, як наслідок, вона пов’язана своїм рішенням і не вправі його змінити згодом.

І подальші спроби оспорити вказаний договір, зокрема шляхом звернення до суду із позовною заявою про визнання вказаного договору недійсним, будуть марними і не призведуть до бажаного результату, оскільки недотримання принципу добросовісності призвело до порушення прав та інтересів іншої сторони правочину.

Таким чином, доктрина заборони суперечливої поведінки перш за все полягає у тому, що ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці.

Якщо у вас виникли питання чи підпадає Ваша ситуація під дію вказаної доктрини, звертайтеся до команди Dynasty Law & Investment і наші фахівці нададуть вам професійну консультацію та кваліфіковану допомогу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: