fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Особливості звернення стягнення на предмет іпотеки у період дії воєнного стану (для боржника)

30/ 03/ 2023
  Авторка: Вікторія Досковська, адвокат Dynasty Law & Investment Іпотека є різновидом забезпечення виконання зобов’язання, нарівні із іншими способами, такими як неустойка, завдаток, порука, гарантія та ін. Між тим, у суспільстві найчастіше іпотеку асоціюють саме із кредитуванням купівлі житла.  Фактично іпотекою є забезпечення виконання, як правило, грошового зобов’язання нерухомим майном, яке на період дії іпотеки залишається у користуванні власника, проте у разі невиконання (прострочення виконання) забезпеченого зобов’язання воно може бути виконане за рахунок цього нерухомого майна шляхом звернення на нього стягнення переважно перед іншими кредиторами. Стягнення на нерухоме майно, що є предметом іпотеки, може бути звернено на підставі рішення суду або позасудовим шляхом (на підставі виконавчого напису нотаріуса або згідно із відповідним договором/застереженням) передбаченими законом способами. Між тим, під час дії в Україні воєнного стану процес звернення стягнення на предмет іпотеки зазнав суттєвих обмежень. Зокрема, протягом всієї дії воєнного стану та ще тридцяти днів після його припинення неможливо звернути стягнення на нерухоме майно фізичних осіб, яке передано в іпотеку за споживчими кредитами (яких більшість) та виселити осіб із житлових приміщень, про звернення стягнення на які вже існує судове рішення. Також неможливо в цей період звернути стягнення на майно на підставі виконавчого напису нотаріуса, незалежно від того кому належить це майно та що саме воно забезпечує. Таким чином у період дії воєнного стану, приймаючи до уваги ще й звільнення від сплати неустойки та від відповідальності у вигляді процентів річних та інфляційних втрат за прострочення повернення кредиту, правові важелі кредитора щодо повернення боргу за рахунок забезпечувального майна є вкрай обмеженими.  Однак слід пам’ятати, що згадані обмеження не були прибрані із закону, а лише були зупинені на певний період, а отже після закінчення такого періоду вони автоматично скасовуються.  Вказані обставини необхідно врахувати та максимально використати зазначений «пільговий» період для покращення своєї кредитної ситуації. Підібрати оптимальний варіант вирішення наявної ситуації Вам, як завжди, залюбки допоможе команда професіоналів Dynasty Law & Investment.

Авторка: Вікторія Досковська, адвокат Dynasty Law & Investment

Іпотека є різновидом забезпечення виконання зобов’язання, нарівні із іншими способами, такими як неустойка, завдаток, порука, гарантія та ін. Між тим, у суспільстві найчастіше іпотеку асоціюють саме із кредитуванням купівлі житла. 

Фактично іпотекою є забезпечення виконання, як правило, грошового зобов’язання нерухомим майном, яке на період дії іпотеки залишається у користуванні власника, проте у разі невиконання (прострочення виконання) забезпеченого зобов’язання воно може бути виконане за рахунок цього нерухомого майна шляхом звернення на нього стягнення переважно перед іншими кредиторами.

Стягнення на нерухоме майно, що є предметом іпотеки, може бути звернено на підставі рішення суду або позасудовим шляхом (на підставі виконавчого напису нотаріуса або згідно із відповідним договором/застереженням) передбаченими законом способами. Між тим, під час дії в Україні воєнного стану процес звернення стягнення на предмет іпотеки зазнав суттєвих обмежень.

Зокрема, протягом всієї дії воєнного стану та ще тридцяти днів після його припинення неможливо звернути стягнення на нерухоме майно фізичних осіб, яке передано в іпотеку за споживчими кредитами (яких більшість) та виселити осіб із житлових приміщень, про звернення стягнення на які вже існує судове рішення. Також неможливо в цей період звернути стягнення на майно на підставі виконавчого напису нотаріуса, незалежно від того кому належить це майно та що саме воно забезпечує.

Таким чином у період дії воєнного стану, приймаючи до уваги ще й звільнення від сплати неустойки та від відповідальності у вигляді процентів річних та інфляційних втрат за прострочення повернення кредиту, правові важелі кредитора щодо повернення боргу за рахунок забезпечувального майна є вкрай обмеженими. 

Однак слід пам’ятати, що згадані обмеження не були прибрані із закону, а лише були зупинені на певний період, а отже після закінчення такого періоду вони автоматично скасовуються. 

Вказані обставини необхідно врахувати та максимально використати зазначений «пільговий» період для покращення своєї кредитної ситуації.

Підібрати оптимальний варіант вирішення наявної ситуації Вам, як завжди, залюбки допоможе команда професіоналів Dynasty Law Investment.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: