fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

CMS вебінар: Культура організації: “To be, or not to be” в часи хаосу, парадоксу і постійної невизначеності

20/ 04/ 2023
  Дата: 27 квітня 2023 року Час: 10:00 (за київським часом) Формат: онлайн (Zoom) Реєстрація   Ми продовжуємо серію безкоштовних вебінарів у рамках ініціативи СMS Rebuilding Ukraine: People. Другою темою для обговорення ми обрали питання культури організації: адже поки існує будь-яка організація чи команда, у ній існує організаційна культура попри обставини, що пов’язані з найбільшою кризою чи навіть війною. Культура завжди залишається в пам’яті людей, навіть коли компанія перестає існувати. До нового середовища люди понесуть із собою ті звички та поведінку, які сформувало попереднє місце роботи. Помилково буде вважати, що працювати з культурою, фокусуватися на її важливих компонентах не на часі (навіть в умовах війни, постійного стресу, нересурсності та неможливості планувати життя). Тому запрошуємо всіх Вас на розмову про організаційну культуру як невидимий важіль впливу і опору для розвитку бізнесу, самих себе та країни з нашою постійною запрошеною експерткою Оксаною Семенюк, де поговоримо про таке: Організаційна культура в Fortune 500: що нам каже нове дослідження із застосуванням інструментів штучного інтелекту, думок експертів та big data зсередини компаній? Компоненти та інструменти роботи з культурою: що нового? Яку роль культура компанії відіграє під час війни в Україні? Що світ міжнародних компаній бере від нас для змін культури в себе? Топменеджери CMS Cameron Mckenna Nabarro Olswang — Ольга Бєлякова та Тетяна Бугасова — поділяться головними важелями культури нашої компанії, що відіграли ключову роль у збереженні цілісності команд, ефективної комунікації та безперебійності всіх робочих процесів в умовах війни. Робоча мова вебінарів — українська. Запис вебінару проводитися не буде. Участь у заході безкоштовна за умови попередньої реєстрації за посиланням нижче. Зареєструватися на вебінар

Дата: 27 квітня 2023 року
Час: 10:00 (за київським часом)
Формат: онлайн (Zoom)

 

Ми продовжуємо серію безкоштовних вебінарів у рамках ініціативи СMS Rebuilding Ukraine: People.

Другою темою для обговорення ми обрали питання культури організації: адже поки існує будь-яка організація чи команда, у ній існує організаційна культура попри обставини, що пов’язані з найбільшою кризою чи навіть війною.

Культура завжди залишається в пам’яті людей, навіть коли компанія перестає існувати. До нового середовища люди понесуть із собою ті звички та поведінку, які сформувало попереднє місце роботи. Помилково буде вважати, що працювати з культурою, фокусуватися на її важливих компонентах не на часі (навіть в умовах війни, постійного стресу, нересурсності та неможливості планувати життя).

Тому запрошуємо всіх Вас на розмову про організаційну культуру як невидимий важіль впливу і опору для розвитку бізнесу, самих себе та країни з нашою постійною запрошеною експерткою Оксаною Семенюк, де поговоримо про таке:

  • Організаційна культура в Fortune 500: що нам каже нове дослідження із застосуванням інструментів штучного інтелекту, думок експертів та big data зсередини компаній?
  • Компоненти та інструменти роботи з культурою: що нового?
  • Яку роль культура компанії відіграє під час війни в Україні? Що світ міжнародних компаній бере від нас для змін культури в себе?

Топменеджери CMS Cameron Mckenna Nabarro Olswang — Ольга Бєлякова та Тетяна Бугасова — поділяться головними важелями культури нашої компанії, що відіграли ключову роль у збереженні цілісності команд, ефективної комунікації та безперебійності всіх робочих процесів в умовах війни.

Робоча мова вебінарів — українська.

Запис вебінару проводитися не буде.

Участь у заході безкоштовна за умови попередньої реєстрації за посиланням нижче.

Зареєструватися на вебінар

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: