fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Україна: введено поняття роботи із нефіксованим робочим часом​

11/ 08/ 2022
  10 серпня 2022 року набув чинності Закон України Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості № 2421-IX від 18 липня 2022 року (надалі - Закон). Закон запроваджує поняття роботи із нефіксованим робочим часом, а також передбачає інші відповідні зміни до трудового законодавства України. Ключові зміни Закон запроваджує поняття роботи із нефіксованим робочим часом, що є нововведенням для України. Кількість працівників, найнятих на цій умові, не може перевищувати 10% від загальної кількості працівників, а якщо загальна кількість працівників менша 10, то може бути найнятий тільки один такий працівник. Заробітна плата працівникам із нефіксованим робочим часом виплачується за фактично відпрацьований час. Мінімальна тривалість оплачуваного робочого часу має становити 32 години на місяць. Встановлюється максимальна тривалість робочого часу та днів для працівників із нефіксованим робочим часом. Роботодавці можуть включати до трудових договорів додаткові підстави для звільнення працівників із нефіксованим робочим часом. Після 12 місяців роботи, працівники із нефіксованим робочим часом можуть звертатися з вимогою переходу на строкову або безстрокову повну зайнятість. Встановлюється відповідальність за неправомірне використання роботи із нефіксованим робочим часом: - Оформлення працівників на роботу із нефіксованим робочим часом, але фактичне виконання ними роботи повний робочий час може призвести до штрафу у розмірі 10 мінімальних заробітних плат (приблизно 1780 доларів США) за працівника. - Перевищення допустимої кількості працівників із нефіксованим робочим часом або ведення недостовірного обліку робочого час у працівника може призвести до штрафу у розмірі 3 мінімальних заробітних плат (приблизно 535 доларів США) за працівника. Контакти: Ліна Немченко Партнер Baker McKenzie   Маряна Марчук Радник Baker McKenzie

10 серпня 2022 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості” № 2421-IX від 18 липня 2022 року (надалі – “Закон“). Закон запроваджує поняття роботи із нефіксованим робочим часом, а також передбачає інші відповідні зміни до трудового законодавства України.

Ключові зміни

  • Закон запроваджує поняття роботи із нефіксованим робочим часом, що є нововведенням для України.
  • Кількість працівників, найнятих на цій умові, не може перевищувати 10% від загальної кількості працівників, а якщо загальна кількість працівників менша 10, то може бути найнятий тільки один такий працівник.
  • Заробітна плата працівникам із нефіксованим робочим часом виплачується за фактично відпрацьований час.
  • Мінімальна тривалість оплачуваного робочого часу має становити 32 години на місяць.
  • Встановлюється максимальна тривалість робочого часу та днів для працівників із нефіксованим робочим часом.
  • Роботодавці можуть включати до трудових договорів додаткові підстави для звільнення працівників із нефіксованим робочим часом.
  • Після 12 місяців роботи, працівники із нефіксованим робочим часом можуть звертатися з вимогою переходу на строкову або безстрокову повну зайнятість.
  • Встановлюється відповідальність за неправомірне використання роботи із нефіксованим робочим часом:

– Оформлення працівників на роботу із нефіксованим робочим часом, але фактичне виконання ними роботи повний робочий час може призвести до штрафу у розмірі 10 мінімальних заробітних плат (приблизно 1780 доларів США) за працівника.

– Перевищення допустимої кількості працівників із нефіксованим робочим часом або ведення недостовірного обліку робочого час у працівника може призвести до штрафу у розмірі 3 мінімальних заробітних плат (приблизно 535 доларів США) за працівника.

Контакти:

Ліна Немченко
Партнер Baker McKenzie
 
Мар’яна Марчук
Радник Baker McKenzie

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: