fbpx

Україна створює новий Національний орган інтелектуальної власності

11/ 09/ 2020

14 липня 2020 року був опублікований нещодавно прийнятний закон, що завершує інституційну реформу інтелектуальної власності в Україні. Протягом трьох місяців після публікації буде створено новий Національний орган інтелектуальної власності (“НОІВ”), який замінить державне підприємство “Український інститут інтелектуальної власності” (“Укрпатент”) і візьме на себе окремі функції Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства (“Мінекономіки”). Реформа спростить і скоротить процес реєстрації об’єктів інтелектуальної власності, однак протягом перехідного періоду можлива певна турбулентність в роботі відомства.

Основні моменти

За новим законом НОІВ створюється як спеціальна організація, яка відповідатиме за охорону прав на об’єкти як промислової власності, так і авторських прав. НОІВ буде створено на базі Укрпатенту та інших державних організацій у сфері інтелектуальної власності, аби сформувати єдине відомство. Мінекономіки продовжуватиме здійснювати контроль за діяльністю НОІВ і діятиме як координатор вищого рівня у сфері інтелектуальної власності, відповідаючи за формування і реалізацію державної політики у цій галузі.

НОІВ перейме функції Укрпатенту та деякі повноваження Мінекономіки, серед яких, зокрема:

  • проведення експертизи заявок на реєстрацію об’єктів інтелектуальної власності
  • здійснення державної реєстрації об’єктів інтелектуальної власності та видача патентів і свідоцтв
  • визнання недійсними повністю або частково прав на певні види зареєстрованих об’єктів інтелектуальної власності
  • опублікування офіційних відомостей, ведення реєстрів, надання виписок та витягів тощо.

До структури НОІВ входитимуть:

  • Апеляційна палата (розгляд заперечень проти рішень НОІВ щодо набуття прав на об’єкти інтелектуальної власності, заяв про визнання торговельної марки добре відомою)
  • Атестаційна та Апеляційна комісії (справи, пов’язані із атестацією патентних повірених)

Українська професійна спільнота рішуче підтримує і вітає цю довгоочікувану реформу, що повинна забезпечити більшу прозорість і ефективність діяльності місцевого відомства з питань інтелектуальної власності. Бізнес також отримає переваги від нової системи, оскільки перерозподіл повноважень між Мінекономіки і НОІВ має позитивно вплинути на загальні терміни процесу реєстрації об’єктів інтелектуальної власності. Проте заявники повинні бути готові до певної турбулентності та можливої невизначеності у роботі органу протягом наступних кількох місяців перехідного періоду.

Додаткова інформація

Прийняття цього закону завершує тривалий чотирирічний період інституційної реформи галузі інтелектуальної власності в Україні. Разом із реформою системи колективного управління створення НОІВ було однією з головних реформ, що мали бути здійснені відповідно до:

  • Стратегії сталого розвитку “Україна – 2020”
  • Концепції реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні
  • Плану заходів з реалізації Концепції реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні

Тепер найбільш очікуваною реформою залишається запуск Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Цей крок дозволить завершити комплекс реформ, спрямованих на підвищення рівня захисту прав інтелектуальної власності в Україні.

Контакти

Руслан Дроб’язко 
Партнер Baker McKenzie

Олексій Столяренко
Радник Baker McKenzie

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: