fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Зустріч імпортерів та експортерів у Харкові

28/ 11/ 2019
  Гармонізація Закону про Харчові продукти зі стандартами ЄС викликає численні питання у операторів ринку. На черговій зустрічі імпортерів та експортерів в. о. начальника Південної регіональної служби держсанветконтролю Ігор Лоцкін і заступник начальника Управління ветеринарної медицини ГУ Держпродспоживслужби у Харківській області Ірина Христоєва висвітлили вимоги та умови екологічного маркування. Учасники дізнались, що: екологічне маркування застосовують виробники, які впровадили технології більш чистого виробництва або інновації, спрямовані на зменшення негативного впливу на стан здоров’я людини і довкілля; мета екологічного маркування – стимулювати попит на екологічні товари, тим самим покращуючи стан навколишнього середовища; екологічне маркування є добровільним, проте потребує сертифікації акредитованого органу для підтвердження достовірності інформації. Митний консультант Віра Носова звернула увагу присутніх на проблемні питання експорту рослинної продукції до ЄС, серед яких: контроль залишків пестицидів, максимально допустимий вміст свинцю та кадмію, вимоги до упаковки. Дякуємо учасникам зустрічі за активну дискусію!

Гармонізація Закону про Харчові продукти зі стандартами ЄС викликає численні питання у операторів ринку. На черговій зустрічі імпортерів та експортерів в. о. начальника Південної регіональної служби держсанветконтролю Ігор Лоцкін і заступник начальника Управління ветеринарної медицини ГУ Держпродспоживслужби у Харківській області Ірина Христоєва висвітлили вимоги та умови екологічного маркування.

Учасники дізнались, що:

  • екологічне маркування застосовують виробники, які впровадили технології більш чистого виробництва або інновації, спрямовані на зменшення негативного впливу на стан здоров’я людини і довкілля;
  • мета екологічного маркування – стимулювати попит на екологічні товари, тим самим покращуючи стан навколишнього середовища;
  • екологічне маркування є добровільним, проте потребує сертифікації акредитованого органу для підтвердження достовірності інформації.

Митний консультант Віра Носова звернула увагу присутніх на проблемні питання експорту рослинної продукції до ЄС, серед яких: контроль залишків пестицидів, максимально допустимий вміст свинцю та кадмію, вимоги до упаковки.

Дякуємо учасникам зустрічі за активну дискусію!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: