fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Зміни до КПК «Стоп маски шоу». Чи отримав бізнес дієві інструменти захисту від зловживань правоохоронних органів?

06/ 02/ 2018
  Автор: Денис Бугай, адвокат, керівник практики White-Collar Crime, партнер ЮК VB PARTNERS Останні зміни кримінального процесу впроваджують дієві інструменти, які значно зменшать неправомірні можливості правоохоронних органів. Це стосується, як безпосередньо проведення слідчих дій щодо бізнесу, так і ініціювання різного роду «формальних» кримінальних проваджень, єдиною метою яких є лише тиск та вимагання. Зазначені зміни передбачать: Нові правила проведення обшуків. Слідчі зобов’язані проводити відео фіксацію обшуку та допускати адвокатів на будь-якій стадії. У випадку порушення – всі докази є недопустимими і не можуть використовуватись у суді. Заборону вилучення інформаційних носіїв та комп’ютерної техніки (жорсткі диски, сервера, телефони і т.д.). Виключення: (а) об’єкти необхідні для проведення експертизи, (b) вони є знаряддям вчинення злочину або отримані в результаті скоєння правопорушення, (с) доступ до них обмежується власником, зокрема, шляхом наявності паролю. Незважаючи на такі виключення, загалом норма має забезпечити недоторканість комп’ютерної інфраструктури офісу. Посилено вимоги до отримання дозволу на обшук. Впроваджується аудіо фіксація розгляду клопотання слідчого (виключить можливість подання недостатньо обґрунтованих клопотань) та заборона повторного звернення у випадку отримання відмови судом. У поєднанні з новими правилами обшуку, це має призвести до зменшення «непрошених гостей у погонах» та випадків блокування діяльності компаній. Впроваджено право оскарження дії слідства. Раніше таке право було лише у сторони кримінального процесу, що штучно виключало можливість компанії у законний спосіб припинити тиск на неї. Блокування процесу порушення кримінальних проваджень різними органами з одного того самого приводу безкінечну кількість разів. Жоден орган не може проводити розслідування, якщо з цих обставин раніше вже винесено постанову про закриття провадження. Передбачено можливість закриття «формальних» кримінальних проваджень, які роками «висіли» в реєстрі, дозволяли в будь-який момент вчиняти слідчі дій і відповідно тримали бізнес в напрузі. При КМУ створюється спеціальна комісія, яка узагальнюватиме практику дій правоохоронців щодо бізнесу та надаватиме обов’язкові до розгляду рекомендації. На жаль закон не містить чітких повноважень такої комісії, але наявність такого інструменту дозволить впливати на ситуацію. Розуміння деталей та механізмів цих змін, а також активна позиція бізнес спільноти, дозволить бізнесу – відчувати себе впевненим у комунікаціях з правоохоронними органами, у тому числі під час обшуків, виключити можливість блокування роботи шляхом вилучення комп’ютерної техніки та носіїв інформації,  припиняти шантаж, який базувався на ініціюванні «формальних» пустих та безперспективних кримінальних проваджень.

Автор: Денис Бугай, адвокат, керівник практики White-Collar Crime, партнер ЮК VB PARTNERS

Останні зміни кримінального процесу впроваджують дієві інструменти, які значно зменшать неправомірні можливості правоохоронних органів.

Це стосується, як безпосередньо проведення слідчих дій щодо бізнесу, так і ініціювання різного роду «формальних» кримінальних проваджень, єдиною метою яких є лише тиск та вимагання.

Зазначені зміни передбачать:

  1. Нові правила проведення обшуків. Слідчі зобов’язані проводити відео фіксацію обшуку та допускати адвокатів на будь-якій стадії. У випадку порушення – всі докази є недопустимими і не можуть використовуватись у суді.
  2. Заборону вилучення інформаційних носіїв та комп’ютерної техніки (жорсткі диски, сервера, телефони і т.д.).

Виключення:

(а) об’єкти необхідні для проведення експертизи,

(b) вони є знаряддям вчинення злочину або отримані в результаті скоєння правопорушення, (с) доступ до них обмежується власником, зокрема, шляхом наявності паролю.

Незважаючи на такі виключення, загалом норма має забезпечити недоторканість комп’ютерної інфраструктури офісу.

  1. Посилено вимоги до отримання дозволу на обшук. Впроваджується аудіо фіксація розгляду клопотання слідчого (виключить можливість подання недостатньо обґрунтованих клопотань) та заборона повторного звернення у випадку отримання відмови судом. У поєднанні з новими правилами обшуку, це має призвести до зменшення «непрошених гостей у погонах» та випадків блокування діяльності компаній.
  2. Впроваджено право оскарження дії слідства. Раніше таке право було лише у сторони кримінального процесу, що штучно виключало можливість компанії у законний спосіб припинити тиск на неї.
  3. Блокування процесу порушення кримінальних проваджень різними органами з одного того самого приводу безкінечну кількість разів. Жоден орган не може проводити розслідування, якщо з цих обставин раніше вже винесено постанову про закриття провадження.
  4. Передбачено можливість закриття «формальних» кримінальних проваджень, які роками «висіли» в реєстрі, дозволяли в будь-який момент вчиняти слідчі дій і відповідно тримали бізнес в напрузі.
  5. При КМУ створюється спеціальна комісія, яка узагальнюватиме практику дій правоохоронців щодо бізнесу та надаватиме обов’язкові до розгляду рекомендації. На жаль закон не містить чітких повноважень такої комісії, але наявність такого інструменту дозволить впливати на ситуацію.

Розуміння деталей та механізмів цих змін, а також активна позиція бізнес спільноти, дозволить бізнесу – відчувати себе впевненим у комунікаціях з правоохоронними органами, у тому числі під час обшуків, виключити можливість блокування роботи шляхом вилучення комп’ютерної техніки та носіїв інформації,  припиняти шантаж, який базувався на ініціюванні «формальних» пустих та безперспективних кримінальних проваджень.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: