fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Законопроєкт про критичну інфраструктуру потрібно доопрацювати

25/ 11/ 2021
  Європейська Бізнес Асоціація закликає Президента України не підписувати без відповідного доопрацювання Закон «Про критичну інфраструктуру», який було прийнято у другому читанні 16 листопада Верховною Радою України. Адже в документів прописано норми, які можуть завдати шкоди не лише багатьом секторам бізнесу, але і функціонуванню країни вцілому. Так, до прикладу, представники банківського сектору висловлюють занепокоєння, що у документі не у повній мірі забезпечена незалежність НБУ. Адже законопроєктом передбачається створення Уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України. Проте, не в усіх положеннях чітко виписано, що саме Національний банк України здійснюватиме регулювання та нагляд за діяльністю критичної інфраструктури в банківський та фінансовій системах. Представники сектору електронних комунікацій, з огляду на специфіку розміщення їхнього обладнання, стурбовані покладанням обов’язків із захисту інфраструктури зв’язку на самих операторів електронних комунікацій та можливістю введення відповідальності, у тому числі й кримінальної, за недотримання вимог щодо охорони об’єктів критичної інфраструктури, перелік яких може бути розширено чи суттєво збільшено. Також секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури отримають повноваження вводити на об’єктах критичної інфраструктури свого сектору (об’єктах хімічної промисловості, водопостачання, продовольчого забезпечення, тощо) спеціальний режим реагування на виникнення кризової ситуації, наприклад, встановлення обмежень на режим роботи. У представників бізнесу є побоювання, що це може призвести до гальмування роботи підприємств, які забезпечують роботи всієї країни. Більше того, за це ще й може бути введено відповідальність. В той же час, власники/оператори об’єктів критичної інфраструктури зобов’язані будуть створити умови для належного виконання правоохоронними, розвідувальними, контррозвідувальними органами своїх функцій безпосередньо на території об’єктів критичної інфраструктури. При цьому, законопроєкт «Про критичну інфраструктуру» не містить конкретного переліку таких умов. Відтак у представників бізнесу є перестороги, що таким чином створюється поле для можливих зловживань. У квітні 2021 року Асоціація інформувала розробників законопроєкту №5219 про важливість його доопрацювання, зокрема, конкретизувати об’єкти, критерії критичної інфраструктури. Втім, під час підготовки тексту проєкту Закону до другого читання надані Асоціацією зауваження не були враховані. Тож Європейська Бізнес Асоціація розраховує, що даний законопроєкт все ж буде доопрацьовано із урахуванням пропозицій від експертів бізнес-спільноти.  

Європейська Бізнес Асоціація закликає Президента України не підписувати без відповідного доопрацювання Закон «Про критичну інфраструктуру», який було прийнято у другому читанні 16 листопада Верховною Радою України. Адже в документів прописано норми, які можуть завдати шкоди не лише багатьом секторам бізнесу, але і функціонуванню країни вцілому.

Так, до прикладу, представники банківського сектору висловлюють занепокоєння, що у документі не у повній мірі забезпечена незалежність НБУ. Адже законопроєктом передбачається створення Уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України. Проте, не в усіх положеннях чітко виписано, що саме Національний банк України здійснюватиме регулювання та нагляд за діяльністю критичної інфраструктури в банківський та фінансовій системах.

Представники сектору електронних комунікацій, з огляду на специфіку розміщення їхнього обладнання, стурбовані покладанням обов’язків із захисту інфраструктури зв’язку на самих операторів електронних комунікацій та можливістю введення відповідальності, у тому числі й кримінальної, за недотримання вимог щодо охорони об’єктів критичної інфраструктури, перелік яких може бути розширено чи суттєво збільшено.

Також секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури отримають повноваження вводити на об’єктах критичної інфраструктури свого сектору (об’єктах хімічної промисловості, водопостачання, продовольчого забезпечення, тощо) спеціальний режим реагування на виникнення кризової ситуації, наприклад, встановлення обмежень на режим роботи. У представників бізнесу є побоювання, що це може призвести до гальмування роботи підприємств, які забезпечують роботи всієї країни. Більше того, за це ще й може бути введено відповідальність.

В той же час, власники/оператори об’єктів критичної інфраструктури зобов’язані будуть створити умови для належного виконання правоохоронними, розвідувальними, контррозвідувальними органами своїх функцій безпосередньо на території об’єктів критичної інфраструктури. При цьому, законопроєкт «Про критичну інфраструктуру» не містить конкретного переліку таких умов. Відтак у представників бізнесу є перестороги, що таким чином створюється поле для можливих зловживань.

У квітні 2021 року Асоціація інформувала розробників законопроєкту №5219 про важливість його доопрацювання, зокрема, конкретизувати об’єкти, критерії критичної інфраструктури. Втім, під час підготовки тексту проєкту Закону до другого читання надані Асоціацією зауваження не були враховані.

Тож Європейська Бізнес Асоціація розраховує, що даний законопроєкт все ж буде доопрацьовано із урахуванням пропозицій від експертів бізнес-спільноти.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: