fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Як війна впливає на облік активів та які особливості оподаткування податком на землю та податком на нерухомість?

04/ 06/ 2022
  Починаючи з 24 лютого для багатьох, на жаль, стало актуальним питання обліку/списання запасів та основних засобів, які були знищені/пошкоджені збройною агресією рф. Також є певні особливості й для ПДВ-обліку таких операцій. Тож 2 червня 2022 року на онлайн-зустрічі Anticrisis Economics with EBA Odesa ми розглянули ці та інші питання більш детальніше. Спікерами заходу виступили експерти Crowe Mikhailenko: Віталій Смердов, партнер податкової практики та Вікторія Власенко, радник податкової практики. Звертаємо увагу бізнесу на наступні важливі нюанси нижче. Наразі ДПС виставляє певні умови та обмеження для віднесення вартості знищеного/пошкодженого майна до складу витрат, зокрема, вимагає проведення інвентаризації та отримання сертифіката ТПП (навіть не дивлячись на лист ТПП від 28.02.2022 р. № 2024/02.0-7.1, який визначив збройну агресію рф як обставини непереборної сили). Тож активи, зруйновані або пошкоджені в зоні ведення бойових дій, списати можна лише після того, як до них буде отримано фізичний доступ, проведено інвентаризацію та створено комісію для відновлення втрачених облікових документів. А після встановлення факту ліквідації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей та за наявності сертифіката Торгово-промислової палати України, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення військових дій, суб’єкт господарювання має право відобразити таку ліквідацію у фінансовій та/або податковій звітності. Щодо уцінки основних засобів та нерухомості в нуль, відсутні наслідки з податку на прибуток за операціями уцінки (коригування є, але вони, як правило, не призводитимуть до необхідності сплати податку на прибуток - витрати та збільшуючі коригування компенсуватимуться). Також відповідно до правил бухгалтерського обліку уцінка не призводить до збільшення доходів. Своєю чергою, уцінка не є подією для цілей обліку ПДВ, однак, на практиці у перевіряючих виникали інші думки. Відповідно до норм Закону № 2120, що звільняє субєктів господарювання від сплати за землю, екологічного податку на час ведення бойових дій в Україні з березня 2022 року. Тимчасово, з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано військовий, надзвичайний стан, не нараховують та не сплачують плату за: землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, та перебувають у власності або користування, у тому числі на умовах оренди, фізичних чи юридичних осіб; земельні ділянки (земельні частинки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких є фортифікаційні споруди). Дякуємо спікерам за корисний практичний екскурс із заданої тематики!

Починаючи з 24 лютого для багатьох, на жаль, стало актуальним питання обліку/списання запасів та основних засобів, які були знищені/пошкоджені збройною агресією рф. Також є певні особливості й для ПДВ-обліку таких операцій. Тож 2 червня 2022 року на онлайн-зустрічі Anticrisis Economics with EBA Odesa ми розглянули ці та інші питання більш детальніше. Спікерами заходу виступили експерти Crowe Mikhailenko: Віталій Смердов, партнер податкової практики та Вікторія Власенко, радник податкової практики.

Звертаємо увагу бізнесу на наступні важливі нюанси нижче.

  • Наразі ДПС виставляє певні умови та обмеження для віднесення вартості знищеного/пошкодженого майна до складу витрат, зокрема, вимагає проведення інвентаризації та отримання сертифіката ТПП (навіть не дивлячись на лист ТПП від 28.02.2022 р. № 2024/02.0-7.1, який визначив збройну агресію рф як обставини непереборної сили). Тож активи, зруйновані або пошкоджені в зоні ведення бойових дій, списати можна лише після того, як до них буде отримано фізичний доступ, проведено інвентаризацію та створено комісію для відновлення втрачених облікових документів. А після встановлення факту ліквідації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей та за наявності сертифіката Торгово-промислової палати України, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення військових дій, суб’єкт господарювання має право відобразити таку ліквідацію у фінансовій та/або податковій звітності.
  • Щодо уцінки основних засобів та нерухомості в нуль, відсутні наслідки з податку на прибуток за операціями уцінки (коригування є, але вони, як правило, не призводитимуть до необхідності сплати податку на прибуток – витрати та збільшуючі коригування компенсуватимуться). Також відповідно до правил бухгалтерського обліку уцінка не призводить до збільшення доходів. Своєю чергою, уцінка не є подією для цілей обліку ПДВ, однак, на практиці у перевіряючих виникали інші думки.
  • Відповідно до норм Закону № 2120, що звільняє суб’єктів господарювання від сплати за землю, екологічного податку на час ведення бойових дій в Україні з березня 2022 року. Тимчасово, з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано військовий, надзвичайний стан, не нараховують та не сплачують плату за: землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, та перебувають у власності або користування, у тому числі на умовах оренди, фізичних чи юридичних осіб; земельні ділянки (земельні частинки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких є фортифікаційні споруди).

Дякуємо спікерам за корисний практичний екскурс із заданої тематики!

Спікери

1 / 2
Віталій Смердов
Партнер податкової практики Crowe Mikhailenko, директор Палати податкових консультантів, позаштатний консультант Комітету ВР України з питань фінансів, податкової та митної політики
Вікторія Власенко
Радник податкової практики Crowe Mikhailenko
Віталій Смердов
Вікторія Власенко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: