fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

“Сортуй – ми переробимо”: МакДональдз впровадив сортування і переробку відходів у залах ресторанів по всій Україні

16/ 07/ 2021
    Від сьогодні у 22 містах України відвідувачі МакДональдз можуть відсортувати відходи та використане пакування. Для цього у 85 ресторанах по всій країні встановлено сортувальні станції. Реалізація проекту обійшлася компанії у 10 млн гривень. Відсортовані відходи відправляють на вторинну переробку сировини Від сьогодні у всіх містах України у ресторанах МакДональдз можна відсортувати відходи і пакування, що залишилося після відвідування закладу. Для цього у ресторанах МакДональдз (окрім закладів, розташованих у торгово-розважальних центрах) встановили спеціальні сортувальні станції з відповідними позначками. Крім залів ресторанів, сортувальні станції також вже почали встановлювати на літніх терасах, відтак у найближчі два тижні українці у 22 містах зможуть сортувати як в залах, так і на вулиці.  До цього близько року тривала тестова програма із сортування у 16 ресторанах МакДональдз у Києві, Харкові, Львові та Київської області, до якої долучилися 2,6 млн українців. Сортувальні станції в Україні мають 5 фракцій: пластик, папір, стакани, рідина та інше. Щоб знайти «ідеальну формулу» сортування, було протестовано понад 20 прототипів станцій. Компанія вже інвестувала 10 млн гривень у запуск проекту, встановлення сортувальних станцій та навчання співробітників. Зокрема, майже 10 тисяч працівників ресторанів по всій країні навчилися правильно сортувати і тепер допомагають відвідувачам правильно сортувати у залах. Крім популяризації культури сортування серед українців, компанія активно долучається до розвитку партнерства в Україні, формування кругової економіки та попиту на вторсировину – її переробку та повторне використання. Зокрема, МакДональдз вже має понад 30 партнерів у різних регіонах України, які займаються логістикою, збиранням, перевезенням, досортуванням та переробкою відходів.  Окрім цього, МакДональдз має глобальне зобов’язання перейти на виробництво всіх пакувальних матеріалів з поновлюваної сертифікованої сировини, а також сировини, яку можна використовувати повторно. Упроваджуючи роздільне сортування та розвиваючи культуру правильного поводження з відходами в Україні, компанія робить свій внесок у збереження довкілля. * * * Про МакДональдз в Україні МакДональдз в Україні — лідер серед ресторанів швидкого обслуговування. Перший заклад відкрито 24 травня 1997 р. в Києві. Компанія налічує 101 ресторан у 22 містах України. Компанія щорічно входить до переліку 100 найбільших платників податків в Україні, а також до переліку найкращих роботодавців. МакДональдз в Україні — партнер-засновник і найбільший корпоративний партнер «Фундації Дім Рональда МакДональда» в Україні. Додаткову інформацію ви знайдете на офіційній сторінці mcdonalds.ua, а останні новини — у наших соціальних мережах: https://www.facebook.com/McDonaldsUA/ та instagram.com/mcdonaldsukraine/.
01/

 

Від сьогодні у 22 містах України відвідувачі МакДональдз можуть відсортувати відходи та використане пакування. Для цього у 85 ресторанах по всій країні встановлено сортувальні станції. Реалізація проекту обійшлася компанії у 10 млн гривень. Відсортовані відходи відправляють на вторинну переробку сировини

Від сьогодні у всіх містах України у ресторанах МакДональдз можна відсортувати відходи і пакування, що залишилося після відвідування закладу. Для цього у ресторанах МакДональдз (окрім закладів, розташованих у торгово-розважальних центрах) встановили спеціальні сортувальні станції з відповідними позначками. Крім залів ресторанів, сортувальні станції також вже почали встановлювати на літніх терасах, відтак у найближчі два тижні українці у 22 містах зможуть сортувати як в залах, так і на вулиці. 

До цього близько року тривала тестова програма із сортування у 16 ресторанах МакДональдз у Києві, Харкові, Львові та Київської області, до якої долучилися 2,6 млн українців. Сортувальні станції в Україні мають 5 фракцій: пластик, папір, стакани, рідина та інше. Щоб знайти «ідеальну формулу» сортування, було протестовано понад 20 прототипів станцій. Компанія вже інвестувала 10 млн гривень у запуск проекту, встановлення сортувальних станцій та навчання співробітників. Зокрема, майже 10 тисяч працівників ресторанів по всій країні навчилися правильно сортувати і тепер допомагають відвідувачам правильно сортувати у залах.

Крім популяризації культури сортування серед українців, компанія активно долучається до розвитку партнерства в Україні, формування кругової економіки та попиту на вторсировину – її переробку та повторне використання. Зокрема, МакДональдз вже має понад 30 партнерів у різних регіонах України, які займаються логістикою, збиранням, перевезенням, досортуванням та переробкою відходів. 

Окрім цього, МакДональдз має глобальне зобов’язання перейти на виробництво всіх пакувальних матеріалів з поновлюваної сертифікованої сировини, а також сировини, яку можна використовувати повторно. Упроваджуючи роздільне сортування та розвиваючи культуру правильного поводження з відходами в Україні, компанія робить свій внесок у збереження довкілля.

* * *

Про МакДональдз в Україні

МакДональдз в Україні — лідер серед ресторанів швидкого обслуговування. Перший заклад відкрито 24 травня 1997 р. в Києві. Компанія налічує 101 ресторан у 22 містах України. Компанія щорічно входить до переліку 100 найбільших платників податків в Україні, а також до переліку найкращих роботодавців. МакДональдз в Україні — партнер-засновник і найбільший корпоративний партнер «Фундації Дім Рональда МакДональда» в Україні.

Додаткову інформацію ви знайдете на офіційній сторінці mcdonalds.ua, а останні новини — у наших соціальних мережах: https://www.facebook.com/McDonaldsUA/ та instagram.com/mcdonaldsukraine/.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: