fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Реформа ринку газу може бути під загрозою

15/ 01/ 2021
  13 січня цього року на засіданні Уряду було прийнято рішення щодо відновлення державного регулювання цін на газ для побутових споживачів. Варто зауважити, таке рішення загрожує зупинці реформи ринку газу, адже несе в собі штучне обмеження ціни на газ та нівелює ринкові механізми ціноутворення. Європейська Бізнес Асоціація завжди наголошувала на важливості ринкового та конкурентного ціноутворення на усіх ринках, зокрема, і на ринку газу. Адже саме ринок та вільна конкуренція дають змогу визначити ціну на газ для населення, в тому числі, і на газ українського видобутку. Адресна допомога населенню та проведення широкомасштабних заходів із підвищення енергоефективності мають стати ключовими пріоритетами для влади з метою підтримки населення та зниження тарифів на комунальні послуги. Безумовно, розуміючи складну економічну ситуацію в країні та падіння рівня доходів населення, прийняте рішення Уряду є соціально-орієнтованим та спрямоване на зниження цін на газ для населення. Бізнес із розумінням ставиться до бажання Уряду тимчасово обмежити ціну природного газу для населення, щоб з‘ясувати причину значних розбіжностей у цінових пропозиціях і розробити способи захисту вразливих споживачів, які відповідають європейським принципам вільного ринку газу. Проте, обраний механізм адміністративного обмеження ціни газу є руйнівним для розвитку ринку газу України. Варто зазначити, що практика штучного обмеження цін на товари, зокрема, і на газ, та ще й у період дії карантинних обмежень, не є поширеною у країнах ЄС. Так, механізм адресної допомоги окремим верствам населення в європейських країнах  довів ефективність з точки зору  підтримки з боку держави поряд із компенсацією виробникам вартості продукції. Хоча, звісно, в даному контексті окремо має бути пророблена робота щодо розробки прозорого та якісного механізму для впровадження цієї допомоги.  В той же час, до кінцевої формалізації рішення Уряду його варто узгодити з МВФ, аби уникнути непорозумінь. Крім того воно має відповідати міжнародним зобов’язанням України. Європейська Бізнес Асоціація наголошує, всі рішення мають бути виваженими, стратегічними та послідовними. Аби, з одного боку, підтримати населення в цей непростий час, але, з іншого боку, не нівелювати і голос бізнесу. Тож бізнес звертається до Уряду із проханням не обмежувати ціни на газ для населення та не створювати перепон для вільного ринку та конкуренції, а розглянути можливість підтримувати населення через механізм адресних субсидій та широкомасштабної енергомодернізації.   Більш оперативно про новини Асоціації можна дізнатися на нашому Telegram-каналі – EBAUkraine.

13 січня цього року на засіданні Уряду було прийнято рішення щодо відновлення державного регулювання цін на газ для побутових споживачів. Варто зауважити, таке рішення загрожує зупинці реформи ринку газу, адже несе в собі штучне обмеження ціни на газ та нівелює ринкові механізми ціноутворення.

Європейська Бізнес Асоціація завжди наголошувала на важливості ринкового та конкурентного ціноутворення на усіх ринках, зокрема, і на ринку газу. Адже саме ринок та вільна конкуренція дають змогу визначити ціну на газ для населення, в тому числі, і на газ українського видобутку. Адресна допомога населенню та проведення широкомасштабних заходів із підвищення енергоефективності мають стати ключовими пріоритетами для влади з метою підтримки населення та зниження тарифів на комунальні послуги.

Безумовно, розуміючи складну економічну ситуацію в країні та падіння рівня доходів населення, прийняте рішення Уряду є соціально-орієнтованим та спрямоване на зниження цін на газ для населення.

Бізнес із розумінням ставиться до бажання Уряду тимчасово обмежити ціну природного газу для населення, щоб з‘ясувати причину значних розбіжностей у цінових пропозиціях і розробити способи захисту вразливих споживачів, які відповідають європейським принципам вільного ринку газу. Проте, обраний механізм адміністративного обмеження ціни газу є руйнівним для розвитку ринку газу України. Варто зазначити, що практика штучного обмеження цін на товари, зокрема, і на газ, та ще й у період дії карантинних обмежень, не є поширеною у країнах ЄС. Так, механізм адресної допомоги окремим верствам населення в європейських країнах  довів ефективність з точки зору  підтримки з боку держави поряд із компенсацією виробникам вартості продукції. Хоча, звісно, в даному контексті окремо має бути пророблена робота щодо розробки прозорого та якісного механізму для впровадження цієї допомоги. 

В той же час, до кінцевої формалізації рішення Уряду його варто узгодити з МВФ, аби уникнути непорозумінь. Крім того воно має відповідати міжнародним зобов’язанням України.

Європейська Бізнес Асоціація наголошує, всі рішення мають бути виваженими, стратегічними та послідовними. Аби, з одного боку, підтримати населення в цей непростий час, але, з іншого боку, не нівелювати і голос бізнесу.

Тож бізнес звертається до Уряду із проханням не обмежувати ціни на газ для населення та не створювати перепон для вільного ринку та конкуренції, а розглянути можливість підтримувати населення через механізм адресних субсидій та широкомасштабної енергомодернізації.

 

Більш оперативно про новини Асоціації можна дізнатися на нашому Telegram-каналі – EBAUkraine.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: