fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Асоціація закликає прийняти зміни до законодавства для збереження галузі ВДЕ

25/ 06/ 2020
  Нещодавно у Верховній Раді України був зареєстрований проєкт Закону №3658 щодо зміни підтримки виробників з відновлюваних джерел енергії. Це компромісний документ між державою та виробниками «зеленої» електроенергії заради збереження інвестиційної привабливості галузі та її подальшого розвитку. Законопроєкт було розроблено на виконання основних положень Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом та інвесторами і виробниками електроенергії з відновлюваних джерел енергії, який став найбільшим досягненням у тривалому переговорному процесі щодо майбутнього розвитку сектору ВДЕ та був підтриманий більшістю учасників ринку. Що передбачається цим законопроєктом? По-перше, зменшення розмірів «зелених» тарифів з 1 липня 2020 року для об’єктів, введених в експлуатацію з 01 липня 2015 року до 31 грудня 2019 року. Зокрема, на 10-15% залежно від потужності для сонячних електростанцій та на 7,5% для вітряних електростанцій. По-друге, з 2022 року (50% у 2021 році) впроваджується відповідальність виробників з ВДЕ за небаланс (різницю) між заявленими та фактичними графіками виробництва електроенергії. Це стимулюватиме компанії розвивати ІТ-рішення та інтегрувати системи для підвищення точності прогнозування графіків відпуску електричної енергії та сприятиме розвитку сектору балансуючих потужностей. По-третє, у разі перевиробництва енергії, яке потягло за собою встановлення обмеження її відпуску, законопроєкт визначає оператора системи передачі відповідальним за компенсацію недовідпущеної виробниками ВДЕ електричної енергії, відповідно до методики, яка затверджується Регулятором. Також законопроєктом надаються державні гарантії стосовно незмінності законодавства, чинного на день його прийняття, для виробників за «зеленим» тарифом. З розумінням критичної ситуації, що склалась у секторі ВДЕ через явні дефекти електроенергетичного ринку України, які потребують негайного вирішення, а також з огляду на зростаючий об’єм неплатежів інвесторам за вироблену електроенергію, накопичені борги підприємствам, Асоціація підтримує необхідність прийняття законодавства щодо зміни умов підтримки виробників. Водночас, на думку компаній-членів Асоціації, до положень проєкту Закону необхідно включити рішення щодо продовження строку дії підтримки для виробників, що вже отримали «зелений» тариф строком на 2 роки, а також закріпити строки погашення поточної заборгованості ДП «Гарантований покупець» перед виробниками, що було передбачено Меморандумом. Асоціація закликає профільний Комітет ВРУ підтримати проєкт Закону №3658, згідно з яким інвестори отримають повернення до вчасних розрахунків з боку держави, а частка чистої енергетики буде зростати.

Нещодавно у Верховній Раді України був зареєстрований проєкт Закону №3658 щодо зміни підтримки виробників з відновлюваних джерел енергії. Це компромісний документ між державою та виробниками «зеленої» електроенергії заради збереження інвестиційної привабливості галузі та її подальшого розвитку.

Законопроєкт було розроблено на виконання основних положень Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом та інвесторами і виробниками електроенергії з відновлюваних джерел енергії, який став найбільшим досягненням у тривалому переговорному процесі щодо майбутнього розвитку сектору ВДЕ та був підтриманий більшістю учасників ринку.

Що передбачається цим законопроєктом? По-перше, зменшення розмірів «зелених» тарифів з 1 липня 2020 року для об’єктів, введених в експлуатацію з 01 липня 2015 року до 31 грудня 2019 року. Зокрема, на 10-15% залежно від потужності для сонячних електростанцій та на 7,5% для вітряних електростанцій.

По-друге, з 2022 року (50% у 2021 році) впроваджується відповідальність виробників з ВДЕ за небаланс (різницю) між заявленими та фактичними графіками виробництва електроенергії. Це стимулюватиме компанії розвивати ІТ-рішення та інтегрувати системи для підвищення точності прогнозування графіків відпуску електричної енергії та сприятиме розвитку сектору балансуючих потужностей.

По-третє, у разі перевиробництва енергії, яке потягло за собою встановлення обмеження її відпуску, законопроєкт визначає оператора системи передачі відповідальним за компенсацію недовідпущеної виробниками ВДЕ електричної енергії, відповідно до методики, яка затверджується Регулятором.

Також законопроєктом надаються державні гарантії стосовно незмінності законодавства, чинного на день його прийняття, для виробників за «зеленим» тарифом.

З розумінням критичної ситуації, що склалась у секторі ВДЕ через явні дефекти електроенергетичного ринку України, які потребують негайного вирішення, а також з огляду на зростаючий об’єм неплатежів інвесторам за вироблену електроенергію, накопичені борги підприємствам, Асоціація підтримує необхідність прийняття законодавства щодо зміни умов підтримки виробників.

Водночас, на думку компаній-членів Асоціації, до положень проєкту Закону необхідно включити рішення щодо продовження строку дії підтримки для виробників, що вже отримали «зелений» тариф строком на 2 роки, а також закріпити строки погашення поточної заборгованості ДП «Гарантований покупець» перед виробниками, що було передбачено Меморандумом.

Асоціація закликає профільний Комітет ВРУ підтримати проєкт Закону №3658, згідно з яким інвестори отримають повернення до вчасних розрахунків з боку держави, а частка чистої енергетики буде зростати.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: