fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Співпраця іноземних компаній з ФОП як спосіб «відкриття бізнесу» в Україні

15/ 09/ 2021
  Світлана Свириденко. Директор з продажів та розвитку бізнесу, адвокат, Accountor Ukraine Іноземні компанії, які відкривають бізнес в Україні, поряд з традиційними варіантами реєстрації компанії чи представництва іноді розглядають інші можливості. Сьогодні такими альтернативами є аутстафінг, співпраця з фізичними особами (за цивільно-правовим договором) або фізичними особами-підприємцями (ФОП). Зупинимося детальніше на останній опції. Хто ж обирає «відкриття бізнесу» через роботу з ФОП? На практиці це іноземні компанії з наступними планами щодо України: • невеликий колектив (1-5 осіб); • дистанційна робота; • витрати виключно на винагороду; • експорт послуг (переважно ІТ) безпосередньо іноземній компанії. В таких випадках основні вигоди для іноземних компаній при співпраці з ФОП за прямим зовнішньоекономічним договором суттєві: • жодних витрат на реєстрацію компанії/представництва, утримання та керівництво; • жодної фінансової звітності та сплати податків в Україні, тоді як подання фінансової звітності, сплата податків і відповідальність за неподання/несплату повністю покладено на ФОП; • виплата винагороди ФОП в іноземній валюті напряму з-за кордону з банківського рахунку компанії без відкриття рахунку в банку в Україні; • можливість вибору права, яким буде регулюватися зовнішньоекономічний договір з ФОП; • врегулювання відносин з ФОП в договорі (права, обов’язки, відповідальність кожної сторони тощо) за домовленістю. Однак, при виборі такої моделі співпраці варто врахувати можливі ризики. За останні пару років відбулися і ще плануються зміни в законодавстві України, спрямовані на врегулювання бізнес-відносин з ФОП. Зокрема, йдеться про Закони № 466 та № 1117, якими були внесені зміни до визначення постійного представництва іноземної компанії в Україні та введено штраф за ведення діяльності нерезидентом без взяття на облік в Україні (100 000,00 грн = близько 3200,00 євро). Існуюча практика податкових органів нараховувати нерезиденту податок на прибуток в разі визнання представництва постійним також зберігається. З початку 2021 у Верховній Раді розглядається проект Закону № 5054, що має на меті закріпити на законодавчому рівні визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності. Натомість у судовій практиці ознаки трудових відносин вже напрацьовані, і суди активно послуговуються ними при розгляді справ за позовами бізнесу до податкових органів про скасування штрафів за «неоформлених» працівників та донарахування податків. Отже, обираючи роботу з ФОП, потрібно в кожному окремому випадку проаналізувати, чи немає ризиків визнання ФОП постійним представництвом нерезидента в Україні або найманим працівником. Завдяки комплексному (юридичному, податковому, бухгалтерському) аналізу та постійній активній практичній роботі з іноземними компаніями в Україні фахівці Accountor Ukraine допоможуть обрати найбільш оптимальну форму ведення Вашого бізнесу в Україні, забезпечать його оформлення та необхідну щоденну підтримку.

Світлана Свириденко

Директор з продажів та розвитку бізнесу, адвокат, Accountor Ukraine

Іноземні компанії, які відкривають бізнес в Україні, поряд з традиційними варіантами реєстрації компанії чи представництва іноді розглядають інші можливості. Сьогодні такими альтернативами є аутстафінг, співпраця з фізичними особами (за цивільно-правовим договором) або фізичними особами-підприємцями (ФОП). Зупинимося детальніше на останній опції.

Хто ж обирає «відкриття бізнесу» через роботу з ФОП?

На практиці це іноземні компанії з наступними планами щодо України:

• невеликий колектив (1-5 осіб);
• дистанційна робота;
• витрати виключно на винагороду;
• експорт послуг (переважно ІТ) безпосередньо іноземній компанії.

В таких випадках основні вигоди для іноземних компаній при співпраці з ФОП за прямим зовнішньоекономічним договором суттєві:

• жодних витрат на реєстрацію компанії/представництва, утримання та керівництво;
• жодної фінансової звітності та сплати податків в Україні, тоді як подання фінансової звітності, сплата податків і відповідальність за неподання/несплату повністю покладено на ФОП;
• виплата винагороди ФОП в іноземній валюті напряму з-за кордону з банківського рахунку компанії без відкриття рахунку в банку в Україні;
• можливість вибору права, яким буде регулюватися зовнішньоекономічний договір з ФОП;
• врегулювання відносин з ФОП в договорі (права, обов’язки, відповідальність кожної сторони тощо) за домовленістю.

Однак, при виборі такої моделі співпраці варто врахувати можливі ризики.

За останні пару років відбулися і ще плануються зміни в законодавстві України, спрямовані на врегулювання бізнес-відносин з ФОП.

Зокрема, йдеться про Закони № 466 та № 1117, якими були внесені зміни до визначення постійного представництва іноземної компанії в Україні та введено штраф за ведення діяльності нерезидентом без взяття на облік в Україні (100 000,00 грн = близько 3200,00 євро). Існуюча практика податкових органів нараховувати нерезиденту податок на прибуток в разі визнання представництва постійним також зберігається.

З початку 2021 у Верховній Раді розглядається проект Закону № 5054, що має на меті закріпити на законодавчому рівні визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності. Натомість у судовій практиці ознаки трудових відносин вже напрацьовані, і суди активно послуговуються ними при розгляді справ за позовами бізнесу до податкових органів про скасування штрафів за «неоформлених» працівників та донарахування податків.

Отже, обираючи роботу з ФОП, потрібно в кожному окремому випадку проаналізувати, чи немає ризиків визнання ФОП постійним представництвом нерезидента в Україні або найманим працівником.

Завдяки комплексному (юридичному, податковому, бухгалтерському) аналізу та постійній активній практичній роботі з іноземними компаніями в Україні фахівці Accountor Ukraine допоможуть обрати найбільш оптимальну форму ведення Вашого бізнесу в Україні, забезпечать його оформлення та необхідну щоденну підтримку.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: