fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Міжнародний реєстр збитків, завданих агресією РФ проти України: підписано угоду про створення

26/ 05/ 2023
  17 травня 2023 року на саміті Ради Європи Європейський Союз та ще 43 країни підписали угоду про створення Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України (надалі – «Реєстр»). Реєстр є першим компонентом майбутнього міжнародного компенсаційного механізму, який покликаний відшкодувати збитки, завдані агресією РФ проти України. Підписанню угоди передувала резолюція Комітету Міністрів Ради Європи від 12 травня 2023 року, якою було затверджено Розширену часткову угоду про Реєстр та Статут Реєстру. Детальніше про Реєстр Статутом передбачено, що Реєстр створюється як юридична особа за національним законодавством Королівства Нідерландів та України з місцезнаходженням у Гаазі (Нідерланди). Статутними завданнями Реєстру є наступні: збір та обробка інформації щодо поданих заяв про відшкодування та доказів; класифікація та систематизація таких заяв; оцінка прийнятності таких заяв для включення їх до Реєстру; реєстрація прийнятних заяв з метою їх подальшого розгляду. Як вбачається із положень Статуту, право на звернення до Реєстру із заявами про відшкодування матимуть усі фізичні та юридичні особи, а також Держава Україна, в тому числі, органи місцевого самоврядування та державні підприємства, яким було завдано збитків, починаючи з 24 лютого 2022 року, на території України внаслідок протиправних дій РФ в Україні або проти неї. Варто зазначити, що Реєстр не має повноважень щодо розгляду заяв, включно з визначенням відповідальності та розподілом будь-яких виплат чи компенсацій. Такі повноваження будуть надані іншим органам, створеним в рамках міжнародного компенсаційного механізму. Такий механізм, імовірно, передбачатиме створення комісії з розгляду заяв та компенсаційного фонду, уповноважених, відповідно, розглядати заяви та/або здійснювати виплати компенсацій. Крім цього, документом передбачається також створення допоміжного офісу Реєстру в Україні, завданням якого буде взаємодія з потенційними заявниками в Україні, зокрема, інформування щодо існування та мети Реєстру, щодо процедури подання заяв про відшкодування, тощо. Висновки та рекомендації Наразі Реєстр перебуває на етапі створення. Статутом Реєстру передбачається, що дата, з якої Реєстр буде відкритим для подання заяв, буде визначена пізніше. Також, передбачається, що правилами та положеннями Реєстру будуть визначені критерії прийнятності заяв для їх включення до Реєстру. У світлі викладеного вище, рекомендуємо слідкувати за оприлюдненням інформації щодо відкриття Реєстру та критеріїв прийнятності заяв, з метою вчасного подання та правильного оформлення заяв про відшкодування збитків. Контакти Ігор Сюсель Партнер Baker McKenzie   Ксенія Прохур Радниця Baker McKenzie   Наталія Ліпська Молодша юристка Baker McKenzie

17 травня 2023 року на саміті Ради Європи Європейський Союз та ще 43 країни підписали угоду про створення Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України (надалі – «Реєстр»).

Реєстр є першим компонентом майбутнього міжнародного компенсаційного механізму, який покликаний відшкодувати збитки, завдані агресією РФ проти України.

Підписанню угоди передувала резолюція Комітету Міністрів Ради Європи від 12 травня 2023 року, якою було затверджено Розширену часткову угоду про Реєстр та Статут Реєстру.

Детальніше про Реєстр

Статутом передбачено, що Реєстр створюється як юридична особа за національним законодавством Королівства Нідерландів та України з місцезнаходженням у Гаазі (Нідерланди). Статутними завданнями Реєстру є наступні:

  • збір та обробка інформації щодо поданих заяв про відшкодування та доказів;
  • класифікація та систематизація таких заяв;
  • оцінка прийнятності таких заяв для включення їх до Реєстру;
  • реєстрація прийнятних заяв з метою їх подальшого розгляду.

Як вбачається із положень Статуту, право на звернення до Реєстру із заявами про відшкодування матимуть усі фізичні та юридичні особи, а також Держава Україна, в тому числі, органи місцевого самоврядування та державні підприємства, яким було завдано збитків, починаючи з 24 лютого 2022 року, на території України внаслідок протиправних дій РФ в Україні або проти неї.

Варто зазначити, що Реєстр не має повноважень щодо розгляду заяв, включно з визначенням відповідальності та розподілом будь-яких виплат чи компенсацій. Такі повноваження будуть надані іншим органам, створеним в рамках міжнародного компенсаційного механізму.

Такий механізм, імовірно, передбачатиме створення комісії з розгляду заяв та компенсаційного фонду, уповноважених, відповідно, розглядати заяви та/або здійснювати виплати компенсацій.

Крім цього, документом передбачається також створення допоміжного офісу Реєстру в Україні, завданням якого буде взаємодія з потенційними заявниками в Україні, зокрема, інформування щодо існування та мети Реєстру, щодо процедури подання заяв про відшкодування, тощо.

Висновки та рекомендації

Наразі Реєстр перебуває на етапі створення. Статутом Реєстру передбачається, що дата, з якої Реєстр буде відкритим для подання заяв, буде визначена пізніше. Також, передбачається, що правилами та положеннями Реєстру будуть визначені критерії прийнятності заяв для їх включення до Реєстру.

У світлі викладеного вище, рекомендуємо слідкувати за оприлюдненням інформації щодо відкриття Реєстру та критеріїв прийнятності заяв, з метою вчасного подання та правильного оформлення заяв про відшкодування збитків.

Контакти

Ігор Сюсель
Партнер Baker McKenzie
 
Ксенія Прохур
Радниця Baker McKenzie
 
Наталія Ліпська
Молодша юристка Baker McKenzie

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: