fbpx

Коронавірус (COVID-19): підтримка бізнесу в Україні та інші заходи

20/ 03/ 2020

16 березня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв рішення щодо численних тимчасових обмежень для запобігання поширенню коронавірусу, зокрема:

 • заборону на усій території України автомобільних регулярних та нерегулярних пасажирських перевезень між містами та у передмістях (крім перевезень легковими автомобілями);
 • заборону перевезень більше 10 пасажирів одночасно в міському транспорті, включаючи трамваї, тролейбуси, автомобільний транспорт та автобуси, що здійснюють регулярні пасажирські перевезення;
 • зупинення перевезень метрополітеном в Києві, Харкові та Дніпрі;
 • заборону перевезень пасажирів залізничним транспортом між містами та у приміському сполученні (окрім рейсів за спеціальним рішенням Міністерства інфраструктури та деяких інших державних органів);
 • заборону проведення масових заходів, у яких бере участь більше 10 осіб.

Також з 17 березня 2020 року припинили роботу заклади громадського харчування (дозволено готувати лише для доставки на адресу замовника), торговельно-розважальні центри, фітнес-центри тощо. Дозволена робота продуктових та господарських магазинів, заправок, аптек, банків та страхових компаній, а також торгівля засобами зв’язку.

17 березня 2020 року Верховна Рада України ухвалила, серед іншого, Закони України № 530-IX та № 533-IX, що стосуються підтримки бізнесу в Україні у зв’язку з поширенням коронавірусу (COVID-19), а також його запобіганню. Зокрема, передбачені такі заходи.

Трудове та міграційне законодавство

 • Допомога по тимчасовій непрацездатності відпер надається, серед іншого, на період перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров’я, а також й на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на боротьбу з коронавірусом.
 • Відпустки без збереження заробітної плати. Період перебування працівників у відпустці без збереження заробітної протягом карантину не включається у строк відпустки без збереження заробітної плати, максимальна щорічна тривалість якої встановлена законодавством на даний момент.
 • Робота вдома. На період карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусу, роботодавець вправі розпорядитися про виконання працівниками роботи вдома, а також надавати працівникам (за їх згодою) відпустку.
 • Перебування іноземців в Україні. Іноземці та особи без громадянства, які не змогли виїхати за межі України або не змогли звернутися з заявою про продовження строку перебування на території України та/або про обмін посвідки на тимчасове/постійне проживання у зв’язку із введенням карантину, не будуть притягнуті до адміністративної відповідальності за порушення строків перебування в Україні.

Підтримка бізнесу: податки та мита

 • ЄСВ. Тимчасове звільнення фізичних осіб-підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та фермерів від нарахування та сплати ЄСВ.
 • Штрафні санкції та пеня. Тимчасова відміна штрафів, за певні порушення податкового законодавства, а також за несвоєчасну або неповну сплату ЄСВ чи подання звітності з ЄСВ; скасування нарахування пені платникам податків та ЄСВ, а також скасування нарахованої пені за певний період.
 • Плата за землю. Тимчасова відміна земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, що перебувають у власності або користуванні (включно на умовах оренди).
 • Податок на нерухоме майно. Тимчасово не підлягає сплаті податок на нерухоме майно щодо об’єктів нежитлової нерухомості.
 • Декларування податку на доходи фізичних осіб. Продовжено строк подання річної декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік, а також строк сплати податку за 2019 рік.
 • Проведення перевірок. Тимчасовий мораторій на проведення податкових перевірок, а також проведення інших планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, за певними виключеннями.

Комерційна діяльність

 • Форс-мажор. Можливість отримання сертифікату щодо форс-мажору у зв’язку з карантином.
 • ПДВ. Тимчасове звільнення від ПДВ операцій з ввезення на митну територію України певних лікарських засобів, медичних виробів та/або обладнання, необхідних для боротьби з коронавірусом.
 • Ввізне мито. Тимчасове звільнення від сплати ввізного мита певних лікарських засобів, медичних виробів тощо, необхідних для боротьби з коронавірусом.  Митне оформлення таких товарів здійснюється першочергово.
 • Публічні закупівлі. Тимчасове непоширення дії Закону України “Про публічні закупівлі” на закупівлі, предметом яких є певні лікарські засоби, медичні вироби та/або обладнання, необхідне для боротьби з коронавірусом.

Відповідальність

 • Адміністративна відповідальність. За порушення правил щодо карантину передбачений адміністративний штраф на громадян до 34 000 грн. (або 1 257 доларів США); на посадових осіб – до 170 000 грн. (або 6 285 доларів США). 
 • Кримінальна відповідальність. За порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням передбачена кримінальна відповідальність у формі штрафу до 51 000 грн. (або 1 885 доларів США), арешт до 6 місяців, обмеження або позбавлення волі до 3 років. Діяння, що спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі до 8 років.

Інформаційні ресурси

 • Довідковий центр щодо коронавірусу надає доступ до інформаційних ресурсів, повідомлень про законодавчі зміни в різних країнах, а також до контактних осіб в наших офісах, які можуть відповісти на додаткові питання.
 • План дій, спеціально розроблений нами, щоб допомогти компаніям у цей нелегкий період.
 • Довідник, що містить відповіді на найпоширеніші питання роботодавців у зв’язку з епідемією коронавірусу.  Інформація надана по країнам Європи, серед яких є і Україна.

Додаткова інформація

Такі ПОВІДОМЛЕННЯ видаються для інформування клієнтів Baker McKenzie та інших зацікавлених осіб про розвиток законодавства, що може вплинути на них чи іншим чином їх зацікавити. Вищевикладені коментарі не є юридичною порадою чи позицією та не мають розглядатися як такі, що замінюють окрему пораду у конкретній справі.

За додатковою інформацією, будь ласка, звертайтесь до: 

Ліни Немченко

Партнера Baker McKenzie
+380 44 590 0101

Мар’яни Марчук

Радника Baker McKenzie
+380 44 590 0101

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: