Як приймає рішення ТОВ з одним учасником?

30/ 08/ 2018

Марина Слободянюк

Accountor Ukraine, старший юрист, юрист з багаторічною практикою в корпоративному праві, представник компаній перед державними органами при вчиненні реєстраційних дій

Довгий час єдиний учасник не розглядався законодавцями як повноцінний гравець на ниві діяльності ТОВ. До прийняття нових Цивільного та Господарського кодексів в Україні взагалі не було передбачено заснування ТОВ єдиним учасником. З появою такої можливості нормативні акти все ж містили багато застарілих норм, які ускладнювали діяльність ТОВ, в складі яких був один учасник.

Зокрема, це стосувалось громіздкої й абсолютно нелогічної процедури скликання та оформлення загальних зборів учасників ТОВ для його єдиного учасника. Вимоги стосовно попереднього повідомлення про скликання зборів, обрання голови зборів для ведення протоколу, призначення секретаря для реєстрації учасників зборів, а також інші приклади корпоративного розщеплення особистості єдиного учасника ТОВ були абсолютно зайвими, йшли врозріз положень Директиви 2009/102/ЄС Європейського парламенту та Ради від 16.09.2009р.та здорового глузду в цілому.

На щастя, новим законом про ТОВ (Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018р.) було враховано ці недоліки, й це вилилось в одну єдину статтю, яка одразу ж врегулювала усі моменти, і містить дослівно таке: у товаристві, що має одного учасника, рішення з питань, що належать до компетенції загальних зборів учасників, приймаються таким учасником товариства одноособово та оформлюються письмовим рішенням такого учасника (ст. 37 закону про ТОВ). Слід зазначити, що новий закон про ТОВ містить додаткові й розширені вимоги щодо організації та оформлення загальних зборів ТОВ, тому дана новела є як ніколи доречною і своєчасною.

Окремо слід виділити тему необхідності нотаріального засвідчення справжності підпису єдиного учасника на вищезгаданому рішенні. Зауважимо, що новий закон про ТОВ не містить такої вимоги для загального випадку, однак зазначає її для окремих ситуацій (наприклад, у разі заочного голосування). Дія даних положень не поширюється на ТОВ з одним учасником.Однак в разі внесення змін до ЄДР слід мати на увазі приписи статті 15 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», згідно яких справжність підписів на рішенні уповноваженого органу управління юридичної особи нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом. Новий закон про ТОВ не містить прямої вказівки на необов’язковість такого нотаріального засвідчення, тож державні реєстратори керуються законом про реєстрацію та вимагають нотаріальне засвідчення справжності підписів на рішенні у всіх, включаючи ТОВ з одним учасником. У випадку оформлення рішення за кордоном,вимога про його легалізацію (апостилювання) залишилася без змін.

В підсумку, відміна на рівні закону вимог до процедури скликання та проведення загальних зборів в ТОВ з одним учасником лише закріпила існуючу широку практику ігнорування таких вимог. Перейменування документа єдиного учасника з «протокол» на «рішення» суттєвих змін також не впровадило.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: