fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Адвокати VB PARTNERS добилися скасування санкцій України щодо компанії Європейського Союзу у Верховному Суді

01/ 09/ 2020
  До компанії-резидента країни Європейського Союзу, рішенням Ради національної безпеки та оборони України (РНБОУ) було застосовано спеціальні економічні обмежувальні заходи (санкції), зокрема, блокування активів та тимчасове зупинення фінансових операцій. Дане рішення РНБОУ було введено у дію відповідним указом Президента. Єдиним активом компанії в Україні був пакет акцій українського підприємства. Проте без пакету іншого мажоритарного акціонера вона не мала змоги провести загальні збори акціонерів та реалізувати відповідні корпоративні права. Окрім цього пакету, іноземна компанія не володіла жодними активами, не здійснювала жодної комерційної діяльності в Україні, не мала ділових зв’язків з банківським установами та резидентами України. Мажоритарний акціонер відкрито намагався використати недосконалість санкційного законодавства та процедури для усунення компанії-резидента від управління. Тривалий час органи державної влади України не вбачали підстав для застосування санкцій, проте згодом з невідомих мотивів їх запровадили. Протягом декількох років іноземна компанія не могла потрапити на загальні збори акціонерів, а її представники у наглядовій раді та ревізійній комісії були заміщені представниками виключно мажоритарного акціонера. За цей час активи українського підприємства були демонтовані, а збитки склали сотні мільйонів гривень. Ці факти стали підставою для Національного антикорупційного бюро України розпочати кримінальне розслідування. Звернувшись до органів влади України, іноземна компанія так і не змогла з’ясувати ініціатора, причини та підстави введення санкцій. Надалі, представляючи інтереси компанії, адвокати VB PARTNERS звернулися до Верховного Суду з адміністративним позовом.  Сторона відповідача, представлена одночасно декількома органами, не надала Суду обґрунтування причин та доказів необхідності втручання держави у права компанії. Не була обґрунтована й необхідність обмеження її корпоративних прав, наявність легітимної мети та дотримання принципу пропорційності втручання відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Під керівництвом партнера Володимира Ващенка адвокати VB PARTNERS добилися того, що Верховний Суд визнав указ Президента України про введення в дію санкцій щодо Клієнта протиправним та нечинним.   Коментуючи справу, партнер, керівник практики Dispute Resolution Володимир Ващенко зазначив: «Я не ставлю під сумнів загальне значення санкційного законодавства як інструменту захисту національних інтересів. Але зазвичай санкційні списки складаються в умовах кризи і базуються на інформаційних джерелах, які не відповідають гарантіям. З урахуванням практики ЄСПЛ, у кожному випадку звернення до суду, має бути повною мірою встановлено ключові обставини справи та перевірено наявність достатніх та належних підстав для застосування санкцій».

До компанії-резидента країни Європейського Союзу, рішенням Ради національної безпеки та оборони України (РНБОУ) було застосовано спеціальні економічні обмежувальні заходи (санкції), зокрема, блокування активів та тимчасове зупинення фінансових операцій.

Дане рішення РНБОУ було введено у дію відповідним указом Президента.

Єдиним активом компанії в Україні був пакет акцій українського підприємства. Проте без пакету іншого мажоритарного акціонера вона не мала змоги провести загальні збори акціонерів та реалізувати відповідні корпоративні права. Окрім цього пакету, іноземна компанія не володіла жодними активами, не здійснювала жодної комерційної діяльності в Україні, не мала ділових зв’язків з банківським установами та резидентами України.

Мажоритарний акціонер відкрито намагався використати недосконалість санкційного законодавства та процедури для усунення компанії-резидента від управління. Тривалий час органи державної влади України не вбачали підстав для застосування санкцій, проте згодом з невідомих мотивів їх запровадили.

Протягом декількох років іноземна компанія не могла потрапити на загальні збори акціонерів, а її представники у наглядовій раді та ревізійній комісії були заміщені представниками виключно мажоритарного акціонера.

За цей час активи українського підприємства були демонтовані, а збитки склали сотні мільйонів гривень. Ці факти стали підставою для Національного антикорупційного бюро України розпочати кримінальне розслідування.

Звернувшись до органів влади України, іноземна компанія так і не змогла з’ясувати ініціатора, причини та підстави введення санкцій. Надалі, представляючи інтереси компанії, адвокати VB PARTNERS звернулися до Верховного Суду з адміністративним позовом. 

Сторона відповідача, представлена одночасно декількома органами, не надала Суду обґрунтування причин та доказів необхідності втручання держави у права компанії. Не була обґрунтована й необхідність обмеження її корпоративних прав, наявність легітимної мети та дотримання принципу пропорційності втручання відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Під керівництвом партнера Володимира Ващенка адвокати VB PARTNERS добилися того, що Верховний Суд визнав указ Президента України про введення в дію санкцій щодо Клієнта протиправним та нечинним.  

Коментуючи справу, партнер, керівник практики Dispute Resolution Володимир Ващенко зазначив: «Я не ставлю під сумнів загальне значення санкційного законодавства як інструменту захисту національних інтересів. Але зазвичай санкційні списки складаються в умовах кризи і базуються на інформаційних джерелах, які не відповідають гарантіям. З урахуванням практики ЄСПЛ, у кожному випадку звернення до суду, має бути повною мірою встановлено ключові обставини справи та перевірено наявність достатніх та належних підстав для застосування санкцій».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: