fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

31 липня – сплата податків або відповідальність

29/ 07/ 2022
  Автор: Андрій Стельмащук, керуючий партнер ЮФ Василь Кісіль і Партнери Співавторка: Аліна Ратушна, юристка ЮФ Василь Кісіль і Партнери Після повномасштабного вторгнення російських військ до України парламент звільнив платників податків від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків у період воєнного стану. Єдина умова – виконання усіх зобов’язань протягом 3 місяців після припинення воєнного стану. Надалі цей строк був продовжений до 6 місяців. Ділова спільнота позитивно оцінила цей жест парламенту і почала перелаштовуватися на роботу в умовах війни. У травні очевидно щось трапилось і парламент змінив правила гри.  27 травня 2022 року набули чинності зміни до податкового законодавства і уже тепер, а не після припинення воєнного стану, платники податків повинні виконати ті обов’язки, граничний строк виконання яких настав у період з 24.02.2022 року до 27.05.2022 року. Мова йде про те, що до 15 липня платники податків повинні були зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування, до 20 липня – подати звітність, а до 31 липня – мають сплатити податки та збори. Інакше – запропоноване на початку повномасштабного вторгнення звільнення від штрафних санкцій не працює. Але є винятки. Для тих, хто у зв’язку з війною не має можливості своєчасно виконувати податкові обов’язки, продовжує діяти правило 6 місяців. Однак така неможливість має бути підтверджена рішенням податкового органу у визначеному порядку. Порядку, який би регулював прийняття податківцями такого рішення, досі немає. Є лише проєкт Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, розроблений Міністерством фінансів України (далі – Порядок). Відсутність процедури підтвердження неможливості виконання податкових зобов’язань в умовах воєнного стану не дозволяє бізнесу, який виживає в умовах війни і не має можливості своєчасно платити податки, розраховувати на звільнення від штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податків. Непослідовність і відсутність правової визначеності у податковому регулюванні загрожують відновленню ділової активності. Така ситуація потребує негайного реагування. Що потрібно зробити: визнати, що згадані травневі зміни до податкового законодавства йдуть всупереч із цілою низкою принципів податкового законодавства, загрожують відновленню ділової активності, а тому мають бути скасовані; якщо з якихось міркувань парламент не має змоги визнати таку недоречність, закликаємо парламент продовжити строки виконання зобов’язань платниками, які мають можливість своєчасно виконувати зобов’язання, і визначитися з порядком підтвердження такої можливості чи неможливості. У суспільстві очевидно є критична маса людей, для яких наша країна і держава, яку ми маємо, є цінністю. Саме тому ми успішно даємо відсіч російському вторгненню. Війна є випробуванням для нас усіх, а тому вимагає підвищеної дисципліни і організованості. Очікуємо від державного проводу чітких сигналів і послідовності.

Автор: Андрій Стельмащук, керуючий партнер ЮФ Василь Кісіль і Партнери

Співавторка: Аліна Ратушна, юристка ЮФ Василь Кісіль і Партнери

Після повномасштабного вторгнення російських військ до України парламент звільнив платників податків від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків у період воєнного стану. Єдина умова – виконання усіх зобов’язань протягом 3 місяців після припинення воєнного стану. Надалі цей строк був продовжений до 6 місяців. Ділова спільнота позитивно оцінила цей жест парламенту і почала перелаштовуватися на роботу в умовах війни.

У травні очевидно щось трапилось і парламент змінив правила гри.  27 травня 2022 року набули чинності зміни до податкового законодавства і уже тепер, а не після припинення воєнного стану, платники податків повинні виконати ті обов’язки, граничний строк виконання яких настав у період з 24.02.2022 року до 27.05.2022 року.

Мова йде про те, що до 15 липня платники податків повинні були зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування, до 20 липня – подати звітність, а до 31 липня – мають сплатити податки та збори. Інакше – запропоноване на початку повномасштабного вторгнення звільнення від штрафних санкцій не працює.

Але є винятки. Для тих, хто у зв’язку з війною не має можливості своєчасно виконувати податкові обов’язки, продовжує діяти правило 6 місяців. Однак така неможливість має бути підтверджена рішенням податкового органу у визначеному порядку.

Порядку, який би регулював прийняття податківцями такого рішення, досі немає. Є лише проєкт Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, розроблений Міністерством фінансів України (далі – Порядок).

Відсутність процедури підтвердження неможливості виконання податкових зобов’язань в умовах воєнного стану не дозволяє бізнесу, який виживає в умовах війни і не має можливості своєчасно платити податки, розраховувати на звільнення від штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податків.

Непослідовність і відсутність правової визначеності у податковому регулюванні загрожують відновленню ділової активності. Така ситуація потребує негайного реагування.

Що потрібно зробити:

  • визнати, що згадані травневі зміни до податкового законодавства йдуть всупереч із цілою низкою принципів податкового законодавства, загрожують відновленню ділової активності, а тому мають бути скасовані;
  • якщо з якихось міркувань парламент не має змоги визнати таку недоречність, закликаємо парламент продовжити строки виконання зобов’язань платниками, які мають можливість своєчасно виконувати зобов’язання, і визначитися з порядком підтвердження такої можливості чи неможливості.

У суспільстві очевидно є критична маса людей, для яких наша країна і держава, яку ми маємо, є цінністю. Саме тому ми успішно даємо відсіч російському вторгненню. Війна є випробуванням для нас усіх, а тому вимагає підвищеної дисципліни і організованості. Очікуємо від державного проводу чітких сигналів і послідовності.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: