fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Законопроєкти, які б суттєво змінили ринок природного газу повернуто на доопрацювання

11/ 02/ 2022
  У січні Європейська Бізнес Асоціація звернулася із листом до Голови ВРУ та Голови Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг щодо проєктів про ринок природного газу № 6426, 6426-1 та закликала повернути їх на доопрацювання.   Обидва законопроєкти націлені на змінення принципів функціонування ринку природного газу та запровадження державного регулювання ціни на природний газ, що повністю може змінити правила функціонування сектору природного газу, згорне проведену реформи ринку та негативно вплине на інвестиції в індустрію. Проєктом Закону № 6426 пропонувалося принципово змінити функціонування ринку природного газу. Більше того, пропонувалося запровадження державного регулювання ціни на природний газ у вигляді встановлення граничної ціни, за якою здійснюється постачання природного газу споживачам на внутрішньому ринку, граничного  рівня торговельної надбавки на всіх етапах від видобутку до постачання кінцевому споживачу, а також встановлення рівня рентабельності при постачанні природного газу. Додатково, виключалися положення про обов’язкову співучасть Секретаріату Енергетичного Співтовариства у правотворчій та правозастосовній діяльності щодо ринку природного газу в Україні, що означає відмову України від частини взятих на себе міжнародних зобов’язань. Окрім того, було б фактично заборонено експортні операції на ринку газу, незважаючи на законтрактовані обсяги підприємствами за міжнародними договорами. Додатково, передбачалася можливість надання опосередкованої державної допомоги окремим субєктам господарювання за рахунок учасників ринку природного газу, одночасно не визначаючи джерела відшкодування збитків субєктів ринку природного газу. Такий порядок суперечить вимогам ст.4 та 5 ЗУ «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» щодо можливих форм та критеріїв допустимості державної допомоги. Альтернативним проєктом закону №6426-1 аналогічно з Проєктом Закону № 6426 встановлювалися норми, що допускають експропріацію приватної власності – продаж природного газу власного видобутку за встановленими державою цінами. Нововведенням Проєкту Закону було закріплення на рівні закону статусу Кризового комітету, як тимчасового консультативно-дорадчого органу при Міненерго, який був би відповідальним за управління кризовою ситуацією будь-якого рівня. Враховуючи повноваження Кризового комітету, невизначеність у тексті закону його складу та порядку обрання членів – існували суттєві ризики призначення непрофесійних осіб, які за рішення, що впливають на всі групи споживачів та енергетичну безпеку країни в цілому не будуть нести ніякої відповідальності. Бізнес вітає рішення Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг ВРУ від 8 лютого про направлення проєктів Закону про ринок природного газу № 6426, 6426-1 на доопрацювання. Дякуємо Комітету та його Голові, Андрію Герусу, що голос бізнесу було почуто.  

У січні Європейська Бізнес Асоціація звернулася із листом до Голови ВРУ та Голови Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг щодо проєктів про ринок природного газу № 6426, 6426-1 та закликала повернути їх на доопрацювання.  

Обидва законопроєкти націлені на змінення принципів функціонування ринку природного газу та запровадження державного регулювання ціни на природний газ, що повністю може змінити правила функціонування сектору природного газу, згорне проведену реформи ринку та негативно вплине на інвестиції в індустрію.

Проєктом Закону № 6426 пропонувалося принципово змінити функціонування ринку природного газу. Більше того, пропонувалося запровадження державного регулювання ціни на природний газ у вигляді встановлення граничної ціни, за якою здійснюється постачання природного газу споживачам на внутрішньому ринку, граничного  рівня торговельної надбавки на всіх етапах від видобутку до постачання кінцевому споживачу, а також встановлення рівня рентабельності при постачанні природного газу. Додатково, виключалися положення про обов’язкову співучасть Секретаріату Енергетичного Співтовариства у правотворчій та правозастосовній діяльності щодо ринку природного газу в Україні, що означає відмову України від частини взятих на себе міжнародних зобов’язань. Окрім того, було б фактично заборонено експортні операції на ринку газу, незважаючи на законтрактовані обсяги підприємствами за міжнародними договорами.

Додатково, передбачалася можливість надання опосередкованої державної допомоги окремим суб’єктам господарювання за рахунок учасників ринку природного газу, одночасно не визначаючи джерела відшкодування збитків суб’єктів ринку природного газу. Такий порядок суперечить вимогам ст.4 та 5 ЗУ «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» щодо можливих форм та критеріїв допустимості державної допомоги.

Альтернативним проєктом закону №6426-1 аналогічно з Проєктом Закону № 6426 встановлювалися норми, що допускають експропріацію приватної власності – продаж природного газу власного видобутку за встановленими державою цінами. Нововведенням Проєкту Закону було закріплення на рівні закону статусу Кризового комітету, як тимчасового консультативно-дорадчого органу при Міненерго, який був би відповідальним за управління кризовою ситуацією будь-якого рівня. Враховуючи повноваження Кризового комітету, невизначеність у тексті закону його складу та порядку обрання членів – існували суттєві ризики призначення непрофесійних осіб, які за рішення, що впливають на всі групи споживачів та енергетичну безпеку країни в цілому не будуть нести ніякої відповідальності.

Бізнес вітає рішення Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг ВРУ від 8 лютого про направлення проєктів Закону про ринок природного газу № 6426, 6426-1 на доопрацювання. Дякуємо Комітету та його Голові, Андрію Герусу, що голос бізнесу було почуто.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: