fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Закінчення строків давності, як механізм звільнення від кримінальної відповідальності

26/ 01/ 2022
  Автор: Дар’я Васіна, адвокат адвокат Dynasty Law & Investment Стаття 49 КК України, визначає умови та строки застосування строків давності, тобто створює механізм звільнення особи від кримінальної відповідальності. При цьому, законодавець вклав в норму поняття, що з плином часу втрачається актуальність вчиненого злочину, а також гострота суспільної небезпечності особи, оскільки вона тривалою позитивною соціальною поведінкою після вчинення злочину, фактично входить у процес каяття і виправлення. Концепція застосування зазначеної норми, ґрунтується на розумінні самої мети застосування покарання, якою є виправлення злочинця та запобігання вчиненню ним нових злочинів, і як слідство сплин строку давності фактично знецінює досягнення мети самого покарання.  Об’єктивними умова, які надають можливість застосування строків давності, можна вважати настання наступних строків з дня вчинення особою злочину до дня набрання вироком законної сили: 1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі; 2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років; 3) пять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини; 4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину; 5) пятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину. Законодавець, також визначив в даній нормі певні умови можливості зупинення та переривання строку давності. Крім того, є певні нюанси застосування давності до особи, яка вчинила тяжкий злочин, або злочин за який можливо застосувати покарання у виді довічного позбавлення волі. Таке питання, може бути вирішено тільки судом. З метою вірного застосування строків давності, необхідно зрозуміти, коли саме починається відлік строку давності. Так, початковим моментом перебігу строку давності є день вчинення злочину. Тобто, практично слід вважати, що відраховуватись давність починає з 00:00 годин тієї доби, яка настає після доби вчинення злочину, а закінчується о 24 годині останньої доби строків передбачених ст. 49 КК України.

Автор: Дар’я Васіна, адвокат адвокат Dynasty Law & Investment

Стаття 49 КК України, визначає умови та строки застосування строків давності, тобто створює механізм звільнення особи від кримінальної відповідальності. При цьому, законодавець вклав в норму поняття, що з плином часу втрачається актуальність вчиненого злочину, а також гострота суспільної небезпечності особи, оскільки вона тривалою позитивною соціальною поведінкою після вчинення злочину, фактично входить у процес каяття і виправлення.

Концепція застосування зазначеної норми, ґрунтується на розумінні самої мети застосування покарання, якою є виправлення злочинця та запобігання вчиненню ним нових злочинів, і як слідство сплин строку давності фактично знецінює досягнення мети самого покарання. 

Об’єктивними умова, які надають можливість застосування строків давності, можна вважати настання наступних строків з дня вчинення особою злочину до дня набрання вироком законної сили:

1) два роки – у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі;

2) три роки – у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років;

3) п’ять років – у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини;

4) десять років – у разі вчинення тяжкого злочину;

5) п’ятнадцять років – у разі вчинення особливо тяжкого злочину.

Законодавець, також визначив в даній нормі певні умови можливості зупинення та переривання строку давності.

Крім того, є певні нюанси застосування давності до особи, яка вчинила тяжкий злочин, або злочин за який можливо застосувати покарання у виді довічного позбавлення волі. Таке питання, може бути вирішено тільки судом.

З метою вірного застосування строків давності, необхідно зрозуміти, коли саме починається відлік строку давності. Так, початковим моментом перебігу строку давності є день вчинення злочину. Тобто, практично слід вважати, що відраховуватись давність починає з 00:00 годин тієї доби, яка настає після доби вчинення злочину, а закінчується о 24 годині останньої доби строків передбачених ст. 49 КК України.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: