fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Як вийти із кризи у сфері приватного копіювання та репрографії?

26/ 10/ 2021
  26 жовтня Європейська Бізнес Асоціація долучилась до круглого столу «Як вийти із кризи у сферах  приватного копіювання та репрографії», який відбувся в УкрІнформі. Вікторія Куликова. Керівник напрямку побутової електротехніки ЕВА. На сьогодні, комунікація щодо сплати відрахувань з техніки за так зване приватне копіювання, або гіпотетичну можливість того, що той чи інший гаджет буде використано для здійснення копій авторських творів, фактично зайшла в глухий кут. З одного боку, це пояснюється, браком прозорості у процесі розповсюдження зібраних коштів, і глобальною недовірою до акредитованих на сьогодні ОКУ, одну з яких в судовому порядку вже позбавлено акредитації збирати кошти з виробників обладнання. З іншого боку, навіть коли переговори з ОКУ щодо переліку обладнання та розмірів відрахувань для сплати ще йшли, сторони не могли знайти спільної позиції ні щодо переліку обладнання з якого можна стягувати такі відрахування, ні щодо розміру самих відрахувань. Зокрема, представники ОКУ наполягали, що тарифи повинні бути суттєво підвищені в 3-4 рази та приведені у відповідність до європейських. Проте, представники виробників та імпортерів обладнання наполягали, що при визначенні розміру тарифу обов’язково має враховуватись законодавча вимога щодо того, що тарифи мають бути об’єктивними та економічно обґрунтованими. Відтак, дослідження Київської Школи Економіки, яке було презентовано в ході круглого столу старшим аналітиком Центру макроекономічного моделювання КШЕ Ігор Десан  є першим та наразі єдиним економічним дослідженням реального копіювання контенту українцями та шкоди авторам від приватного копіювання. Дослідження включає в себе оригінальну методологію, яка дозволила обрахувати економічно обґрунтовані тарифи, що враховують сучасний стан економіки країни, споживацьку поведінку українців. Тож у разі, якщо переговори з ОКУ відновляться - сторони матимуть точку відліку, економічно обгрунтовану. Іншим ключовим, аспектом, який би дозволив сфері сплати відрахувань за приватне копіювання та репрографічне відтворення вийти з кризи має стати законодавче врегулювання питання. Зокрема, учасники круглого столу неодноразово звертали увагу на необхідність прийняття проєкту закону 4537, який дозволить вирішити проблему з прозорістю системи сплати відрахувань. Так, документ передбачає, що акредитовані ОКУ мають обов’язково мати інформаційну систему, яка дозволить в режимі онлайн відстежувати кількість зібраних коштів, критерії та методологію їх розподілу між авторами та розмір коштів, які отримав кожний автор. Тобто, це додасть прозорості ситуації. Відтак, сподіваємося, що позиція бізнес-спільноти буде враховано, і кризу в сфері сплати відрахувань буде нарешті подолано.  

26 жовтня Європейська Бізнес Асоціація долучилась до круглого столу «Як вийти із кризи у сферах  приватного копіювання та репрографії», який відбувся в УкрІнформі.

Вікторія Куликова Керівник напрямку побутової електротехніки ЕВА
На сьогодні, комунікація щодо сплати відрахувань з техніки за так зване приватне копіювання, або гіпотетичну можливість того, що той чи інший гаджет буде використано для здійснення копій авторських творів, фактично зайшла в глухий кут. З одного боку, це пояснюється, браком прозорості у процесі розповсюдження зібраних коштів, і глобальною недовірою до акредитованих на сьогодні ОКУ, одну з яких в судовому порядку вже позбавлено акредитації збирати кошти з виробників обладнання.

З іншого боку, навіть коли переговори з ОКУ щодо переліку обладнання та розмірів відрахувань для сплати ще йшли, сторони не могли знайти спільної позиції ні щодо переліку обладнання з якого можна стягувати такі відрахування, ні щодо розміру самих відрахувань.

Зокрема, представники ОКУ наполягали, що тарифи повинні бути суттєво підвищені в 3-4 рази та приведені у відповідність до європейських. Проте, представники виробників та імпортерів обладнання наполягали, що при визначенні розміру тарифу обов’язково має враховуватись законодавча вимога щодо того, що тарифи мають бути об’єктивними та економічно обґрунтованими.

Відтак, дослідження Київської Школи Економіки, яке було презентовано в ході круглого столу старшим аналітиком Центру макроекономічного моделювання КШЕ Ігор Десан  є першим та наразі єдиним економічним дослідженням реального копіювання контенту українцями та шкоди авторам від приватного копіювання. Дослідження включає в себе оригінальну методологію, яка дозволила обрахувати економічно обґрунтовані тарифи, що враховують сучасний стан економіки країни, споживацьку поведінку українців. Тож у разі, якщо переговори з ОКУ відновляться – сторони матимуть точку відліку, економічно обгрунтовану.

Іншим ключовим, аспектом, який би дозволив сфері сплати відрахувань за приватне копіювання та репрографічне відтворення вийти з кризи має стати законодавче врегулювання питання. Зокрема, учасники круглого столу неодноразово звертали увагу на необхідність прийняття проєкту закону 4537, який дозволить вирішити проблему з прозорістю системи сплати відрахувань. Так, документ передбачає, що акредитовані ОКУ мають обов’язково мати інформаційну систему, яка дозволить в режимі онлайн відстежувати кількість зібраних коштів, критерії та методологію їх розподілу між авторами та розмір коштів, які отримав кожний автор. Тобто, це додасть прозорості ситуації.

Відтак, сподіваємося, що позиція бізнес-спільноти буде враховано, і кризу в сфері сплати відрахувань буде нарешті подолано.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: