fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Відчуження нерухомого майна за відсутності кадастрового номера – законодавці нарешті «прийшли до тями»

05/ 10/ 2021
  Автор: Геннадій Сільванович, адвокат Dynasty Law & Investment «Кадастровий номер земельної ділянки – це невід’ємна умова договору відчуження об’єкта нерухомого майна, розташованого на ній.» - так говорять норми Земельного кодексу України. Та чи всіх випадків стосується це твердження? З даного питання сформувалась неоднозначна судова практика, яка не дає остаточної відповіді на нього. Офіційна позиція Міністерства юстиції України, викладена в листі від 17.12.2020 року, вказує, що норми чинного законодавства не обмежують право власника на відчуження нерухомого майна з підстав відсутності державної реєстрації земельної ділянки та кадастрового номера, оскільки в даному випадку земельна ділянка є несформованою та не може бути об’єктом цивільних прав. Однак, такі листи не є нормативними актами, а мають лише інформативний характер, тому не всі нотаріуси та державні реєстратори приймають їх до уваги. Нарешті, 08.09.2021 Верховна Рада прийняла у другому читанні проєкт Закону України № 5248 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо переходу прав на земельну ділянку у зв’язку з переходом прав на об’єкт нерухомого майна, який на ній розміщено», який, серед іншого, врегульовує вищезазначене питання. Відповідно до ч. 9 статті 120 Земельного кодексу України в новій редакції, викладеній у прийнятому законі, вимога стосовно необхідності зазначення кадастрового номеру земельної ділянки в договорі відчуження нерухомого майна не застосовується у разі, якщо земельна ділянка не перебувала у власності, оренді чи в іншому користуванні у відчужувача нерухомості. Згідно з ч. 11 статті 120 Земельного кодексу в новій редакції, набувач нерухомого майна, розташованого на несформованій земельній ділянці комунальної або державної власності, повинен протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності не нерухомість звернутись до відповідного органу для оформлення прав на земельну ділянку під нею. Однак, пропущення цього строку для набувача нерухомого майна не несе відповідальності згідно з нормами чинного законодавства, а також не є підставою для відмови у оформленні прав на землю під придбаним об’єктом нерухомості. Згаданий вище закон вже направлено на підпис Президенту та найближчим часом він буде офіційно оприлюднений та набере чинності через три місяці з дня такого оприлюднення. Таким чином, завдяки вказаним змінам у земельне законодавство, врешті буде усунуто прогалини у законодавчому регулюванні питання, пов’язаного з оформленням і переходом прав на нерухоме майно, розташоване на несформованій земельній ділянці.

Автор: Геннадій Сільванович, адвокат Dynasty Law & Investment

«Кадастровий номер земельної ділянки – це невід’ємна умова договору відчуження об’єкта нерухомого майна, розташованого на ній.» – так говорять норми Земельного кодексу України. Та чи всіх випадків стосується це твердження? З даного питання сформувалась неоднозначна судова практика, яка не дає остаточної відповіді на нього.

Офіційна позиція Міністерства юстиції України, викладена в листі від 17.12.2020 року, вказує, що норми чинного законодавства не обмежують право власника на відчуження нерухомого майна з підстав відсутності державної реєстрації земельної ділянки та кадастрового номера, оскільки в даному випадку земельна ділянка є несформованою та не може бути об’єктом цивільних прав. Однак, такі листи не є нормативними актами, а мають лише інформативний характер, тому не всі нотаріуси та державні реєстратори приймають їх до уваги.

Нарешті, 08.09.2021 Верховна Рада прийняла у другому читанні проєкт Закону України № 5248 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо переходу прав на земельну ділянку у зв’язку з переходом прав на об’єкт нерухомого майна, який на ній розміщено», який, серед іншого, врегульовує вищезазначене питання.

Відповідно до ч. 9 статті 120 Земельного кодексу України в новій редакції, викладеній у прийнятому законі, вимога стосовно необхідності зазначення кадастрового номеру земельної ділянки в договорі відчуження нерухомого майна не застосовується у разі, якщо земельна ділянка не перебувала у власності, оренді чи в іншому користуванні у відчужувача нерухомості.

Згідно з ч. 11 статті 120 Земельного кодексу в новій редакції, набувач нерухомого майна, розташованого на несформованій земельній ділянці комунальної або державної власності, повинен протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності не нерухомість звернутись до відповідного органу для оформлення прав на земельну ділянку під нею. Однак, пропущення цього строку для набувача нерухомого майна не несе відповідальності згідно з нормами чинного законодавства, а також не є підставою для відмови у оформленні прав на землю під придбаним об’єктом нерухомості.

Згаданий вище закон вже направлено на підпис Президенту та найближчим часом він буде офіційно оприлюднений та набере чинності через три місяці з дня такого оприлюднення.

Таким чином, завдяки вказаним змінам у земельне законодавство, врешті буде усунуто прогалини у законодавчому регулюванні питання, пов’язаного з оформленням і переходом прав на нерухоме майно, розташоване на несформованій земельній ділянці.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: