fbpx

Верховна Рада України схвалила законопроект щодо заборони повернення націоналізованих банків колишнім власникам та інших питань банківської діяльності

03/ 04/ 2020
  30 березня 2020 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект Закону “Про внесення змін до законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності” (“Законопроект”). Законопроектом пропонується внесення значних змін до регулювання банківської діяльності, передусім у сфері виведення банків з ринку.  Серед основних змін, що пропонуються Законопроектом, наступні:  Індивідуальні акти Національного Банку України (“НБУ”) про виведення банків з ринку вважаються остаточними, навіть якщо в судовому порядку буде встановлено протиправність (незаконність) відповідних актів. Колишні акціонери таких банків не матимуть права на повернення своїх акцій, але зможуть отримати компенсацію за завдану шкоду у грошовій формі.  Компенсація за завдану шкоду буде призначатись за рішенням суду і становитиме ринкову вартість акцій банку на день визнання банку неплатоспроможним. Вартість акцій буде розраховуватись міжнародною аудиторською фірмою, призначеної судом, у відповідності до міжнародних стандартів оцінки.  Законопроект запроваджує концепцію професійного судження у процесі прийняття рішень НБУ. Професійне судження (вмотивований висновок) буде використовуватись НБУ для оцінки якості корпоративного управління кожного банку, визначення інших обставин, які впливають на його фінансову стабільність та в інших випадках.  НБУ буде застосовувати нові критерії віднесення банків до категорії проблемних. НБУ зможе приймати рішення про виведення банку з ринку впродовж 90 днів (замість 180 днів) після віднесення цього банку до категорії проблемних.  Законопроектом вносить зміни в процедуру ліквідації банків. Фонд гарантування вкладів матиме розширені повноваження з реструктуризації заборгованості клієнтів ліквідованих банків. Серед таких повноважень, зокрема, зміна процентних ставок та забезпечення за кредитами та незастосування штрафів.  Уряд отримав право засновувати перехідні банки у разі загрози стабільності банківській системі. Такий перехідний банк зможе отримати активи та зобов’язання неплатоспроможного банка.  Якщо Законопроект буде прийнято у другому читанні, закон набуде чинності після його підписання Президентом та офіційної публікації. Автори:  Олександр Курдидик  Партнер, Керівник практики фінансів, комерційних проектів та реструктуризації  DLA Piper  oleksandr.kurdydyk@dlapiper.com Ілля Мучник  Юридичний директор  DLA Piper  illya.muchyk@dlapiper.com Олександра Полякова  Юрист  DLA Piper  oleksandra.poliakova@dlapiper.com

30 березня 2020 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект Закону “Про внесення змін до законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності” (“Законопроект”). Законопроектом пропонується внесення значних змін до регулювання банківської діяльності, передусім у сфері виведення банків з ринку. 

Серед основних змін, що пропонуються Законопроектом, наступні: 

  • Індивідуальні акти Національного Банку України (“НБУ”) про виведення банків з ринку вважаються остаточними, навіть якщо в судовому порядку буде встановлено протиправність (незаконність) відповідних актів. Колишні акціонери таких банків не матимуть права на повернення своїх акцій, але зможуть отримати компенсацію за завдану шкоду у грошовій формі. 
  • Компенсація за завдану шкоду буде призначатись за рішенням суду і становитиме ринкову вартість акцій банку на день визнання банку неплатоспроможним. Вартість акцій буде розраховуватись міжнародною аудиторською фірмою, призначеної судом, у відповідності до міжнародних стандартів оцінки. 
  • Законопроект запроваджує концепцію професійного судження у процесі прийняття рішень НБУ. Професійне судження (вмотивований висновок) буде використовуватись НБУ для оцінки якості корпоративного управління кожного банку, визначення інших обставин, які впливають на його фінансову стабільність та в інших випадках. 
  • НБУ буде застосовувати нові критерії віднесення банків до категорії проблемних. НБУ зможе приймати рішення про виведення банку з ринку впродовж 90 днів (замість 180 днів) після віднесення цього банку до категорії проблемних. 
  • Законопроектом вносить зміни в процедуру ліквідації банків. Фонд гарантування вкладів матиме розширені повноваження з реструктуризації заборгованості клієнтів ліквідованих банків. Серед таких повноважень, зокрема, зміна процентних ставок та забезпечення за кредитами та незастосування штрафів. 

Уряд отримав право засновувати перехідні банки у разі загрози стабільності банківській системі. Такий перехідний банк зможе отримати активи та зобов’язання неплатоспроможного банка. 

Якщо Законопроект буде прийнято у другому читанні, закон набуде чинності після його підписання Президентом та офіційної публікації.

Автори: 

Олександр Курдидик 

Партнер, Керівник практики фінансів, комерційних проектів та реструктуризації 

DLA Piper 

oleksandr.kurdydyk@dlapiper.com

Ілля Мучник 

Юридичний директор 

DLA Piper 

illya.muchyk@dlapiper.com

Олександра Полякова 

Юрист 

DLA Piper 

oleksandra.poliakova@dlapiper.com

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: