fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

В Україні зафіксований рекордний рівень нелегального ринку сигарет

18/ 12/ 2023
  Згідно з новим дослідженням Kantar, рівень нелегального ринку сигарет в Україні у 2023 році сягнув 25,7% (станом на жовтень). Ще у червні цей показник складав 19,5%. Такий відсоток «тіні» є абсолютним антирекордом за всю історію дослідження Kantar нелегальної торгівлі в Україні, починаючи з 2011 року. Аналізуючи розподіл, 11,3% складає підроблена продукція, 12,9% - продукція, маркована надписом Duty Free або призначена для експорту, яка нелегально реалізується в Україні, і 1,5% - контрабанда. Як наслідок, втрати державного бюджету лише за 2023 рік склали 23,5 млрд грн. Це кошти, які були б вкрай потрібними для потреб ЗСУ та майбутньої Перемоги України. 72% нелегальної тютюнової продукції з позначкою Duty Free або призначеної для експорту, має напис про те, що виробником є Винниківська тютюнова фабрика. 62% цієї групи нелегальної продукції складають сигарети Сompliment з маркуванням Duty Free. Найбільшими розповсюджувачами нелегальної продукції є кіоски та магазини – 39% та 30%. Основними регіонами розповсюдження є: Дніпропетровська - 17%, Одеська – 12%, Львівська – 9%, Харківська – 9%, Хмельницька – 7%, Кіровоградська – 6%, Рівненська та Чернівецька області – по 5%. Європейська Бізнес Асоціація вже неодноразово наголошувала на проблемі тіньової економіки в Україні, яка виходить далеко за межі тютюнової галузі. Проте, попри гучні кейси в медіа, ситуація і далі продовжує рухатись у гіршу сторону. Більше того, зявляються нові ініціативи, які мають на меті і далі збільшувати фіскальний тиск на легальний бізнес. Яскравим прикладом є ідея щодо підвищення акцизного податку на тютюнові вироби з початку 2024 року на 20%. При чому, на етапі впровадження бізнес з розумінням віднісся до цієї ідеї. Проте ситуація, коли фіскальний тиск збільшується лише на прозорий бізнес у той час, як тіньові схеми залишаються без уваги, викликає глибоке занепокоєння щодо можливостей економічного зростання. Враховуючи вищезазначене, Європейська Бізнес Асоціація вкотре звертається до Офісу Президента України із закликом звернути увагу на ситуацію з нелегальним тютюновим ринком та виконати обіцянку, надану бізнесу влітку щодо активної боротьби із «тінню». Для цього вже зараз вкрай необхідне максимальне обєднання зусиль та дій всіх відповідальних правоохоронних та контролюючих структур – Податкової служби, Прокуратури, Нацполіції, СБУ, а також повноцінне реформування Бюро економічної безпеки. Водночас, необхідним є і продовження проведення фундаментальних реформ – ефективної боротьби з корупцією та встановлення верховенства права в країні. Тож щиро сподіваємось, що все ж цього разу голос бізнесу буде почуто!

Згідно з новим дослідженням Kantar, рівень нелегального ринку сигарет в Україні у 2023 році сягнув 25,7% (станом на жовтень). Ще у червні цей показник складав 19,5%. Такий відсоток «тіні» є абсолютним антирекордом за всю історію дослідження Kantar нелегальної торгівлі в Україні, починаючи з 2011 року.

Аналізуючи розподіл, 11,3% складає підроблена продукція, 12,9% – продукція, маркована надписом Duty Free або призначена для експорту, яка нелегально реалізується в Україні, і 1,5% – контрабанда. Як наслідок, втрати державного бюджету лише за 2023 рік склали 23,5 млрд грн. Це кошти, які були б вкрай потрібними для потреб ЗСУ та майбутньої Перемоги України.

72% нелегальної тютюнової продукції з позначкою Duty Free або призначеної для експорту, має напис про те, що виробником є Винниківська тютюнова фабрика. 62% цієї групи нелегальної продукції складають сигарети Сompliment з маркуванням Duty Free.

Найбільшими розповсюджувачами нелегальної продукції є кіоски та магазини – 39% та 30%. Основними регіонами розповсюдження є: Дніпропетровська – 17%, Одеська – 12%, Львівська – 9%, Харківська – 9%, Хмельницька – 7%, Кіровоградська – 6%, Рівненська та Чернівецька області – по 5%.

Європейська Бізнес Асоціація вже неодноразово наголошувала на проблемі тіньової економіки в Україні, яка виходить далеко за межі тютюнової галузі. Проте, попри гучні кейси в медіа, ситуація і далі продовжує рухатись у гіршу сторону.

Більше того, з’являються нові ініціативи, які мають на меті і далі збільшувати фіскальний тиск на легальний бізнес. Яскравим прикладом є ідея щодо підвищення акцизного податку на тютюнові вироби з початку 2024 року на 20%. При чому, на етапі впровадження бізнес з розумінням віднісся до цієї ідеї. Проте ситуація, коли фіскальний тиск збільшується лише на прозорий бізнес у той час, як тіньові схеми залишаються без уваги, викликає глибоке занепокоєння щодо можливостей економічного зростання.

Враховуючи вищезазначене, Європейська Бізнес Асоціація вкотре звертається до Офісу Президента України із закликом звернути увагу на ситуацію з нелегальним тютюновим ринком та виконати обіцянку, надану бізнесу влітку щодо активної боротьби із «тінню». Для цього вже зараз вкрай необхідне максимальне об’єднання зусиль та дій всіх відповідальних правоохоронних та контролюючих структур – Податкової служби, Прокуратури, Нацполіції, СБУ, а також повноцінне реформування Бюро економічної безпеки. Водночас, необхідним є і продовження проведення фундаментальних реформ – ефективної боротьби з корупцією та встановлення верховенства права в країні. Тож щиро сподіваємось, що все ж цього разу голос бізнесу буде почуто!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: