fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Україна має шанс стати найбільшим хабом накопичення енергії у Східній Європі

04/ 11/ 2021
  Система накопичення енергії (СНЕ) - нова технологія, яка дозволяє зберігати вироблену енергію і споживати тоді, коли в цьому є потреба, а не тоді, коли її виробили. Необхідність впровадження систем накопичення енергії в українській енергетиці вже давно назріла і потребує законодавчого врегулювання. Системи накопичення електроенергії є одним з найбільш швидкозростаючих секторів електроенергетики. За 10 років сектор виріс у 48 разів, середньорічні темпи зростання становлять 47%. За прогнозами Bloomberg NEF, до 2040-го сумарна потужність накопичувачів перевищить 1 ТВт. Використання промислових систем накопичення в Україні зробить загальну систему електропостачання більш гнучкою та дозволить використовувати СНЕ для балансування енергосистеми (забезпечення щосекунди однакових обсягів споживання і виробництва електроенергії). В майбутньому очікується, що ця система стане важливим складником енергетичної і економічної безпеки країни, а також забезпечить підвищення надійності електропостачання та відповідність енергетичної інфраструктури потребам ринку. Розвиток цих систем також сприятиме приєднанню енергосистеми України до європейської енергомережі ENTSO-E. Так, якщо ініціативи з впровадження СНЕ набудуть загальної підтримки, а сама технологія отримає зрозуміле законодавче визначення, Україна має шанс стати найбільшим хабом накопичення енергії у Східній Європі та залучити значну кількість закордонних інвестицій. Проте, станом на сьогодні, українське законодавство не регулює питання діяльності СНЕ. Водночас, США є ринком номер один у цій сфері, далі ідуть Азія, Австралія та Європа. Народними депутатами України – членами Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг було підготовлено проєкт Закону №5436-д, який спрямований на приведення українського законодавства у відповідність до положень відповідної Директиви ЄС. Варто зауважити, що на переконання Європейської Бізнес Асоціації даний законопроєкт є позитивним кроком для української енергетики, встановлює базові правила регулювання накопичення електричної енергії та, у разі його прийняття, надасть поштовх для розвитку комплексної системи накопичення енергії. Разом з тим звертаємо увагу, що проєкт Закону №5436-д вже 5 разів (23 та 24 вересня 2021 року, 6 жовтня 2021 року, 21 та 22 жовтня 2021 року) включали у порядок денний ВРУ. Однак, жодного разу він так і не був розглянутий. Відповідно, у бізнесу взагалі виникає питання чи є все ж політична воля прийняти даний документ. Тому, Європейська Бізнес Асоціація закликає народних депутатів все ж включити законопроєкт № 5436-д до найближчого порядку денного VI сесії ВРУ та прийняти його у першому читанні.   Більш оперативно про новини Асоціації можна дізнатися на нашому Telegram-каналі – EBAUkraine.

Система накопичення енергії (СНЕ) – нова технологія, яка дозволяє зберігати вироблену енергію і споживати тоді, коли в цьому є потреба, а не тоді, коли її виробили.

Необхідність впровадження систем накопичення енергії в українській енергетиці вже давно назріла і потребує законодавчого врегулювання.

Системи накопичення електроенергії є одним з найбільш швидкозростаючих секторів електроенергетики. За 10 років сектор виріс у 48 разів, середньорічні темпи зростання становлять 47%. За прогнозами Bloomberg NEF, до 2040-го сумарна потужність накопичувачів перевищить 1 ТВт.

Використання промислових систем накопичення в Україні зробить загальну систему електропостачання більш гнучкою та дозволить використовувати СНЕ для балансування енергосистеми (забезпечення щосекунди однакових обсягів споживання і виробництва електроенергії).

В майбутньому очікується, що ця система стане важливим складником енергетичної і економічної безпеки країни, а також забезпечить підвищення надійності електропостачання та відповідність енергетичної інфраструктури потребам ринку. Розвиток цих систем також сприятиме приєднанню енергосистеми України до європейської енергомережі ENTSO-E.

Так, якщо ініціативи з впровадження СНЕ набудуть загальної підтримки, а сама технологія отримає зрозуміле законодавче визначення, Україна має шанс стати найбільшим хабом накопичення енергії у Східній Європі та залучити значну кількість закордонних інвестицій.

Проте, станом на сьогодні, українське законодавство не регулює питання діяльності СНЕ. Водночас, США є ринком номер один у цій сфері, далі ідуть Азія, Австралія та Європа.

Народними депутатами України – членами Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг було підготовлено проєкт Закону №5436-д, який спрямований на приведення українського законодавства у відповідність до положень відповідної Директиви ЄС.

Варто зауважити, що на переконання Європейської Бізнес Асоціації даний законопроєкт є позитивним кроком для української енергетики, встановлює базові правила регулювання накопичення електричної енергії та, у разі його прийняття, надасть поштовх для розвитку комплексної системи накопичення енергії.

Разом з тим звертаємо увагу, що проєкт Закону №5436-д вже 5 разів (23 та 24 вересня 2021 року, 6 жовтня 2021 року, 21 та 22 жовтня 2021 року) включали у порядок денний ВРУ. Однак, жодного разу він так і не був розглянутий. Відповідно, у бізнесу взагалі виникає питання чи є все ж політична воля прийняти даний документ.

Тому, Європейська Бізнес Асоціація закликає народних депутатів все ж включити законопроєкт № 5436-д до найближчого порядку денного VI сесії ВРУ та прийняти його у першому читанні.

 

Більш оперативно про новини Асоціації можна дізнатися на нашому Telegram-каналі – EBAUkraine.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: