fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Працівники можуть вільно обирати банк для отримання зарплати

27/ 01/ 2021
  З 2021 року працівник може самостійно обирати банк для отримання заробітної плати, як то передбачено законодавством про оплату праці. Так, набули чинності зміни до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті. Так, після запровадження в Україні міжнародного номера банківського рахунку роботодавець отримав змогу формувати відомість на зарахування заробітної плати працівникам із зазначенням номера рахунку працівника за стандартом IBAN, у тому числі, рахунку, який працівник самостійно відкрив у банку за власним вибором. Таким чином, для того, щоб отримувати заробітну плату на бажаний рахунок, працівнику достатньо повідомити роботодавцеві номер рахунку у форматі IBAN, який видається у банку при відкритті рахунку. Водночас, за інформацією компаній-членів Асоціації, на практиці таке право працівника практично не реалізовувалось. Однією з причин досі була технічна необхідність у наданні регулятором додаткового часу банкам та роботодавцям для доопрацювання своїх автоматизованих систем і програмно-технічних комплексів. Ще одним зі стримуючих факторів для роботодавців у забезпеченні реалізації права працівника на вільне обрання рахунку, залишається обов’язок щодо оплати послуг з переказу коштів за рахунок роботодавця. Європейська Бізнес Асоціація продовжує комунікацію з відповідними органами державної влади з метою забезпечення повноцінної практичної реалізації права працівника на вільне обрання банку для отримання заробітної плати. Зокрема, важливо, аби кожен працівник мав право вільно обирати банк і ця норма мала обов’язковий характер – відповідно до  ЗУ «Про оплату праці», де йдеться про те, що забороняється будь-яким способом обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою (тобто, обирати зарплатний банк). Для цього Асоціація пропонує доповнити статтю 24 Закону України «Про оплату праці» положенням такого змісту: «Працівник має право вільно обрати установу банку для виплати заробітної плати», а статтю 25 положенням такого змісту: «Забороняється будь-яким способом обмежувати працівника вільно обирати установу банку для виплати заробітної плати». Разом з цим, пропонується розглянути можливість передбачення на законодавчому рівні адміністративної відповідальності за недотримання роботодавцями зазначених вимог. У жовтні 2020 року ЄБА отримано лист Мінекономіки про підтримку пропозицій Асоціації щодо вдосконалення законодавства про працю в рамках реалізації Програми діяльності Уряду. Тож бізнес-спільнота підтримує позицію НБУ, яка полягає в тому, що належне врегулювання цього питання дозволить уникати конфліктних ситуацій між роботодавцем та працівником, стимулюватиме банки до конкуренції, сприятиме підвищенню рівня обслуговування клієнтів та розширення спектру банківських послуг.   Більш оперативно про новини Асоціації можна дізнатися на нашому Telegram-каналі – EBAUkraine.

З 2021 року працівник може самостійно обирати банк для отримання заробітної плати, як то передбачено законодавством про оплату праці. Так, набули чинності зміни до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті.

Так, після запровадження в Україні міжнародного номера банківського рахунку роботодавець отримав змогу формувати відомість на зарахування заробітної плати працівникам із зазначенням номера рахунку працівника за стандартом IBAN, у тому числі, рахунку, який працівник самостійно відкрив у банку за власним вибором. Таким чином, для того, щоб отримувати заробітну плату на бажаний рахунок, працівнику достатньо повідомити роботодавцеві номер рахунку у форматі IBAN, який видається у банку при відкритті рахунку.

Водночас, за інформацією компаній-членів Асоціації, на практиці таке право працівника практично не реалізовувалось. Однією з причин досі була технічна необхідність у наданні регулятором додаткового часу банкам та роботодавцям для доопрацювання своїх автоматизованих систем і програмно-технічних комплексів. Ще одним зі стримуючих факторів для роботодавців у забезпеченні реалізації права працівника на вільне обрання рахунку, залишається обов’язок щодо оплати послуг з переказу коштів за рахунок роботодавця.

Європейська Бізнес Асоціація продовжує комунікацію з відповідними органами державної влади з метою забезпечення повноцінної практичної реалізації права працівника на вільне обрання банку для отримання заробітної плати. Зокрема, важливо, аби кожен працівник мав право вільно обирати банк і ця норма мала обов’язковий характер – відповідно до  ЗУ «Про оплату праці», де йдеться про те, що забороняється будь-яким способом обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою (тобто, обирати зарплатний банк). Для цього Асоціація пропонує доповнити статтю 24 Закону України «Про оплату праці» положенням такого змісту: «Працівник має право вільно обрати установу банку для виплати заробітної плати», а статтю 25 положенням такого змісту: «Забороняється будь-яким способом обмежувати працівника вільно обирати установу банку для виплати заробітної плати». Разом з цим, пропонується розглянути можливість передбачення на законодавчому рівні адміністративної відповідальності за недотримання роботодавцями зазначених вимог. У жовтні 2020 року ЄБА отримано лист Мінекономіки про підтримку пропозицій Асоціації щодо вдосконалення законодавства про працю в рамках реалізації Програми діяльності Уряду.

Тож бізнес-спільнота підтримує позицію НБУ, яка полягає в тому, що належне врегулювання цього питання дозволить уникати конфліктних ситуацій між роботодавцем та працівником, стимулюватиме банки до конкуренції, сприятиме підвищенню рівня обслуговування клієнтів та розширення спектру банківських послуг.

 

Більш оперативно про новини Асоціації можна дізнатися на нашому Telegram-каналі – EBAUkraine.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: