Податковий дайджест Грант Торнтон (Україна) №9, 2018
BEPS
23 липня 2018 року Україна підписала Багатосторонню конвенцію щодо виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування (далі – Багатостороння конвенція MLI).
Багатостороння конвенція MLI передбачає запровадження окремих дій Плану BEPS, що потребують внесення змін до двосторонніх податкових конвенцій, зокрема:
- Дія 6 “Недопущення зловживання пільгами, передбаченими двосторонніми угодами”;
- Дія 14 “Удосконалення процедури взаємного узгодження шляхом вирішення спорів”;
- Дія 2 “Заходи протидії використанню гібридних інструментів”;
- Дія 7 “Запобігання штучному уникненню статусу постійного представництва”.
Урядовий портал: Україна підписала Багатосторонню конвенцію MLI
Валютне законодавство
12 червня 2018 року Правлінням НБУ було прийнято Постанову №65 “Про запровадження обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті та встановлення розміру обов’язкового продажу таких надходжень” (далі – Постанова).
У Постанові зберігається вимога щодо обов’язкового продажу у розмірі 50% надходжень в іноземній валюті із-за кордону на користь юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також зазначається перелік надходжень в іноземній валюті, які не підлягають вказаній вимозі.
Постанова діє включно до 13 грудня 2018 року.
21 червня 2018 року Верховню Радою був прийнятий Закон України “Про валюту і валютні операції” (далі – Закон).
Даний Закон скасовує законодавчі акти у сфері валютного регулювання, зокрема:
- Декрет Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 “Про систему валютного регулювання і валютного контролю”;
- Закон України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” № 187/94-ВР від 23 вересня 1993 року.
Закон визначає головним принципом регулювання свободу здійснення валютних операцій та наводить перелік прав резидентів на здійснення валютних операцій.
На території України розрахунки проводяться виключно в гривні, проте, Законом встановлюється перелік винятків на окремі види операцій.
Закон наводить перелік заходів захисту та надає Національному Банку України право запровадити такі заходи захисту за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, погіршення стану платіжного балансу України, виникнення обставин, що загрожують стабільності банківської та/або фінансової системи держави.
Закон вводиться в дію з 7 лютого 2019 року.
Закон України “Про валюту і валютні операції”
Трансфертне ціноутворення
4 липня 2018 року Кабінет Міністрів прийняв Постанову № 518 “Про внесення змін до Порядку попереднього узгодження ціноутворення у контрольованих операціях, за результатами якого укладаються договори, що мають односторонній, двосторонній та багатосторонній характер, для цілей трансфертного ціноутворення” (далі – Порядок).
Головні моменти, викладені у Постанові:
- Дія договору про попереднє узгодження ціноутворення (за згодою з ДФС) може поширюватися на весь звітний період, у якому його було укладено, та на ті звітні періоди, що передують набранню договором чинності, у разі, якщо стосовно таких звітних періодів не була проведена та не проводиться перевірка з питань дотримання платником податків принципу “витягнутої руки”.
- Під час процедури узгодження ціноутворення з метою укладення договору дво- чи багатостороннього характеру ДФС може проводити консультації з іноземними податковими органами.
- Строк дії договору не може перевищувати 5 календарних років.
- ДФС може достроково припинити дію договору та зобов’язана письмово повідомити про це платника податків.
Постанова Кабінету Міністрів України № 518 від 4 липня 2018 року
Податок на додану вартість
У разі, якщо роботодавець з власної ініціативи забезпечує працівників спецхарчуванням, така операція є операцією з продажу такого спецхарчування, а тому є об’єктом оподаткування ПДВ.
При здійсненні обов’язкового забезпечення працівників спецхарчуванням, суми ПДВ, що виникають при придбанні такого харчування, включаються до складу податкового кредиту за умови наявності відповідних підтверджуючих документів.
ЗІР 101.04 від 18 липня 2018 року
Податок на доходи фізичних осіб
Коли фізична особа, яка не є членом сім’ї спадкодавця (дарувальника) першого та другого ступенів споріднення безоплатно отримує дохід у вигляді корпоративних прав від іншої фізичної особи – засновника підприємства, такий дохід слід розглядати як дохід, отриманий платником податку у дарунок, що підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.
Фізична особа, яка безоплатно отримала корпоративні права, повинна подати податкову декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня року, наступного за роком, в якому було отримано такий дохід.
ЗІР 103.02 від 26 червня 2018 року
28 липня 2018 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» №2477-VIII від 3 липня 2018 року (далі – Закон), яким було розширено перелік витрат на освіту, дозволених до включення до податкової знижки, а також звільнено від оподаткування аліменти, що виплачуються нерезидентами. Зазначені зміни дозволяють включати до складу податкової знижки суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної та загальної середньої освіти. Окрім того, Законом було звільнено від оподаткування аліменти, що виплачуються нерезидентами. Раніше аліменти від нерезидентів оподатковувались незалежно від їхнього розміру, за винятком випадків, встановлених міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких було надано Верховною Радою України.
Територіальні органи ДФС у Львівській області
Транспортний податок
У разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, який відповідно до норм ПКУ є об’єктом оподаткування, податок за такий легковий автомобіль не сплачується з місяця, наступного за місяцем, в якому легковий автомобіль було викрадено, якщо це підтверджується відповідним документом про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим уповноваженим державним органом.
ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 4 липня 2018 року
Трудові книжки працівників іноземних представництв
18 липня 2018 року Кабінет Міністрів України (далі – КМУ) вніс зміни до Постанови КМУ від 27 квітня 1993 року № 301 «Про трудові книжки працівників» (зміни набули чинності 24 липня 2018 року) та скасував пункт 2.21 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників.
Змінами було скасовано вимогу щодо ведення трудових книжок працівників іноземних представництв в Генеральній дирекції з обслуговування іноземних представництв та закріплено можливість ведення трудових книжок самостійно представництвами іноземних суб’єктів господарювання. Трудові книжки працівників іноземних представництв зберігатимуться у представництвах іноземних суб’єктів господарювання, а відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладатиметься на керівника представництва іноземного суб’єкта господарювання.
Окрім того, втратило чинність положення, відповідно до якого запис, зроблений у трудовій книжці іноземними представництвами, іноземними кореспондентами, працівниками міжнародних організацій та іншими прирівняними до них іноземцями на території України, вважається недійсним.
Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України
Земельний податок
У разі припинення права постійного користування земельною ділянкою державної або комунальної власності, юридична особа сплачує земельний податок за фактичний період перебування такої земельної ділянки у користуванні у поточному році, тобто до дати внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права постійного користування земельною ділянкою.
ГУ ДФС у Запорізькій області від 20 липня 2018 року
Єдиний соціальний внесок
Роботодавець нараховує ЄСВ працюючій особі з інвалідністю на суму її заробітної плати у розмірі 8,41% починаючи з дати встановлення групи інвалідності , проте не раніше надання роботодавцю завіреної копії довідки до акта МСЕК, та закінчується з дати припинення інвалідності на підставі рішення вказаної комісії.
Лист ДФС Чернівецької області від 12 липня 2018 року №3076/ІПК/25-01-13-06-09
Відповідно до змін у Наказі Міністерства фінансів від 15.05.2018 року № 511 “Про внесення змін до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі – Наказ) з 01 серпня 2018 року Додаток 4 за звітний період серпень 2018 року та Додаток 5 за звітний період 2018 рік будуть подаватися за новими формами.
Отже, звітність за новими формами, затвердженими у Наказі, подаватиметься платниками починаючи з 01 вересня 2018 року, тобто за звітний періоди,що починаються з серпня 2018 року.
Грант Торнтон (Україна) має досвід у сфері податкового аудиту, консалтингу, а також з питань бухгалтерського обліку та фінансової звітності, надання послуг дью ділідженс, податкового планування (національне / міжнародне) тощо.
Наша мета – надавати нашим клієнтам і нашим працівникам можливість скористатися досвідом, який вони високо цінують, і який є унікальним в нашій професії. Ми маємо необхідну кваліфікацію і досвід для проведення послуг перевірки відповідності бухгалтерського та податкового обліків вимогам чинного законодавства.
Наші контакти:
+ 380 44 484 33 64
[email protected]