ПАТ «Фармак» назвав топ-10 інновацій в рамках зустрічі з керівниками компаній – членів Європейської Бізнес Асоціації
Приблизно 30 менеджерів компаній, які входять до Європейської Бізнес Асоціації та ведуть бізнес в Україні за європейськими стандартами, відвідали виробництво компанії «Фармак». Це був перший візит учасників Асоціації до вітчизняного фармвиробника.
У межах Company Visit Володимир Костюк, т. в. о. виконавчого директора ПАТ «Фармак», розповів гостям про інновації в компанії. Він зауважив, що інвестиції в інноваційні проекти – не миттєва вигода, а довгострокове лідерство. Під час виступу він розповів про досягнення компанії за останні роки та назвав топ-10 інновацій, завдяки яким «Фармак» утримує лідерство на вітчизняному фармринку.
«Ми раді вітати представників Європейської бізнес асоціації в нас на підприємстві. «Фармак» за недовгий час трансформувався з хіміко-технологічного заводу в інноваційну компанію – лідера галузі. Завдяки якості, інноваціям ми утримуємо першість уже понад вісім років. І нам дійсно є чим пишатися. Ми змогли побудувати європейське виробництво тут в Україні. Ми готові ділитися досвідом із вітчизняними компаніями, як вести бізнес в Україні за європейськими стандартами. Наша характерна риса в тому, що ми не лише слідкуємо за інноваціями, а локалізуємо та адаптуємо їх тут, в Україні, на власному виробництві», – зазначив під час виступу Володимир Костюк.
«Обмін досвідом – це важлива складова для розвитку бізнесу. Наш проект Company Visit створений для того, щоби наші членські компанії могли дізнаватися з перших уст про найкращі бізнес-практики, інноваційні підходи та передові технології виробництва та управління від провідних представників індустрії. Дякуємо компанії «Фармак» за відкритість та готовність долучитися до проекту. Компанія є добрим прикладом для наслідування для інших і яскраво демонструє, що аби бути лідером ринку у своїй галузі, важливо обирати стратегію інвестування в модернізацію. Під час візиту в компанію ми не лише почули, а й побачили на власні очі, скільки ресурсів компанія витрачає на інновації та які довгострокові інвестиційні проекти дають можливість виходити на нові ринки», – зазначила Мар’яна Хоміцька, керівник Центру професійного розвитку Європейської Бізнес Асоціації.
Під час візиту відбулась екскурсія на виробництво. Гості відвідали цех з виробництва рідких лікарських засобів, побачили, як виготовляються ЛЗ в асептичних умовах. Також представники Асоціації побували в унікальному лабораторно-технологічному комплексі R&D — науково-дослідному полігоні для випробування нових і вдосконалення наявних технологій готових лікарських засобів.
Відвідувачі були вражені рівнем організації виробництва та досліджень на підприємстві. «Це дійсно приклад європейського виробництва. Дуже приємно, що в Україні є такі підприємства. Було цікаво, інноваційно!», – зазначив Олександр Шкелебей, керівний партнер компанії Esquires.
«Цей візит викликає довіру до українських препаратів. Ми побачили, що «Фармак» – це європейське підприємство. Дуже приємно, що «Фармак» забезпечує 2000 робочих місць для українців і сплачує всі належні податки. Ми побачили, що на підприємстві працює персонал високого кваліфікаційного професійного рівня. А 45 інспекцій за три роки – цифра, яка говорить сама за себе. Це означає, що ви маєте кваліфікаційний рівень, який дає нам право довіряти вам», – поділилася враженнями Людмила Вінниченко, уповноважений директор менеджменту з якості компанії CAN-PACK.
Інновації «Фармак», якими поділився Володимир Костюк, справили на гостей сильне враження й показали цілковито новий вектор розвитку вітчизняної науки та промисловості.
ТОП-10 ІННОВАЦІЙ ПАТ «ФАРМАК»
- Глобальні дослідження оригінальної молекули. Це оригінальна молекула радянської школи. «Фармак» інвестував у міжнародні дослідження доказової бази та доведення ефективності на різних моделях.
- Глобальні дослідження оригінального препарату «Ефіаль». Це оригінальний молекулярний комплекс біологічного походження на основі ліпосомальних форм, що підвищують проникнення активної речовини. Продукт заплановано вивести на ринок у 2019 році.
- Виробництво інсулінів за технологією компанії Lilly (США) – «Фармасулінів». Це перші американські фармтехнології в Україні. «Фармак» – друга компанія у світі, якій була передана технологія виробництва картриджів, що є комплексом складних знань з мехатроніки та прецизійності.
- Дослідження біоеквівалентності. Комплексна інновація. Реалізація цього проекту зайняла 10 років. Це стандарт доказу терапевтичної замінності. «Фармак» перевів стару номенклатуру в новий склад, щоби домогтися критеріїв терапевтичної подібності. Для цього була побудована пілотна лабораторія, де процеси моделюються, оптимізуються й масштабуються. І вже на промисловий масштаб переноситься продукт із постійно відтворюваним і раніше доведеним цільовим профілем.
- Використання біотехнології. Це робота на перспективу. Кожен другий новий препарат, зареєстрований у світі, біологічного або біотехнологічного походження. Щоби не втратити свої позиції в майбутньому, «Фармак» розвиває компетенції в цьому напрямі. Вивчає генну інженерію, біосинтез, очищення, характеризацію, регуляторну стратегію в біосимілярності. Зараз компанія на етапі апробації технологій рекомбінантного синтезу декількох активних речовин. У разі позитивних результатів буде прийматися рішення про подальші інвестиції в промислове виробництво.
- Виробництво власних АФІ. 2015 року компанія запустила в експлуатацію виробництво АФІ в Шостці. Інвестиції в цей проект становлять $39 млн. «Фармак» має вже 20 власних субстанцій у портфелі й понад 20 у планах на найближчі роки. Компанія інвестує у власне виробництво, яке відповідає фармстандартам та екологічним аспектам. Було модернізовано лабораторії, використано нові підходи в синтезі – багатостадійний синтез, проточні технології в синтезі.
- Виробництво рентгеноконтрастних препаратів. Історичний продукт для «Фармак». 12 років тому компанія прийняла пропозицію європейських партнерів на розробку і виробництво відповідно до європейських вимог рентгеноконтрастного препарату «Магнегіта». «Фармак» перебудував основні процеси й повністю адаптувався до нових регуляторних вимог. Продукт був успішно виведений на європейський ринок, і сьогодні ми виробляємо за такою моделлю ще один продукт – «Дотагіта». Це перший досвід повного циклу впровадження продукту за контрактом для європейського ринку: від розробки за стандартами ICH до виробництва за вимогами EU GMP. Сьогодні «Фармак» узяв у розробку ще кілька проривних продуктів із цього сегменту, включно з розробкою та виробництвом субстанцій.
- Новітні лабораторії, R&D. Трансформація від заводських лабораторій до інтелектуальних кластерів, у яких зосереджені процеси зі створення нових технологій, їх оптимізації, вбудовування якості з використанням сучасного аналітичного обладнання. Сьогодні у «Фармак» працюють 35 кандидатів і докторів наук. Це дослідна ділянка, полігон для відпрацювання й моделювання виробничих процесів.
- Програми грантів «Горизонт 2020». З 2017 року «Фармак» є учасником двох програм «Горизонт-2020», VAHVISTUS і ORBIS, за напрямом Research and Innovation Staff Exchange (RISE). Це унікальна можливість ознайомитися з новими розробками наукових лабораторій країн ЄС.
- Технопарк «Фармак». «Фармак» – це 7 га концентрації інновацій та технологій, що становлять арсенал сучасної фармацевтичної індустрії. Компанія пройшла еволюцію від виробничого майданчика до технопарку, у якому сконцентровані основні інноваційні технології та виробництва. Надалі відбуватиметься оптимізація процесів і перехід до складніших технологій. Вигідне розташування для співпраці з найбільш просунутими інтелектуальними кадрами.