fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Основні виклики впровадження електронної простежуваності для імпортерів алкогольних напоїв

20/ 06/ 2025
  У законодавстві про електронну простежуваність підакцизних товарів, в результаті досягнутого компромісу між державою та бізнесом, був закладений основоположний механізм для підготовки ринку до обов’язкового запровадження Електронної системи з 1 січня 2026 року. Зокрема, передбачалося, що Кабінет Міністрів України протягом шести місяців з моменту набрання чинності Законом №3173-IX ухвалить усі необхідні підзаконні акти, а сама система запрацює у тестовому режимі вже з 1 березня 2025 року. Втім, попри встановлені в законодавстві домовленості, уряд досі не прийняв усіх необхідних нормативно-правових актів. Більше того, відповідно до графіка Міністерства цифрової трансформації України, запуск системи в продуктивному режимі планується лише наприкінці 2025 року – без наявності готових програмних рішень для роботи в режимі офлайн. Такий підхід з боку держави суперечить вимогам чинного законодавства щодо електронної простежуваності підакцизних товарів, унеможливлює своєчасну підготовку бізнесу, створює високі ризики технічних збоїв і призводить до невиправданої операційної невизначеності. Запровадження такої масштабної та складної системи потребує суттєвого переосмислення і перебудови внутрішніх процесів компаній, що включає: розробку та налаштування програмного забезпечення для взаємодії з Електронною системою; адаптацію логістичних і облікових процесів; зміну ERP-систем та проведення інтеграційних робіт; багаторівневе тестування – від виробників та імпортерів до кінцевих споживачів; приведення внутрішнього документообігу у відповідність до нових вимог; підготовку персоналу. Ці процеси неможливо якісно реалізувати без стабільного доступу до повнофункціонального середовища системи, включно з інструментами для роботи в офлайн-режимі. Бізнес очікує від держави передбачуваності та чітких орієнтирів щодо термінів прийняття всіх необхідних нормативних актів і завершення розробки повноцінної Електронної системи. Компанії наполягають на необхідності забезпечити можливість належного тестування і впровадження системи протягом строку, не меншого за передбачений у Законі №3173-IX. З цією метою потрібно внести відповідні зміни до законодавства щодо електронної простежуваності підакцизних товарів. У разі запуску Електронної системи без належної підготовки бізнесу з 1 січня 2026 року існує реальна загроза масштабних перебоїв у постачанні підакцизної продукції, що: може призвести до зупинки діяльності легального бізнесу; створить умови для різкого зростання обсягів нелегального обігу алкогольних та тютюнових виробів; спричинить серйозні втрати для бюджету через недоотримання акцизів, ПДВ, імпортного мита та інших податків. Про ці виклики, з якими стикаються імпортери алкогольних напоїв у процесі впровадження системи електронної простежуваності, під час експертної дискусії Європейської Бізнес Асоціації «Впровадження еАкцизу: обговорення викликів і рішень» розповів Антон Єлісєєв, Голова комітету з питань імпорту та торгівлі алкогольними напоями.
01/

У законодавстві про електронну простежуваність підакцизних товарів, в результаті досягнутого компромісу між державою та бізнесом, був закладений основоположний механізм для підготовки ринку до обов’язкового запровадження Електронної системи з 1 січня 2026 року. Зокрема, передбачалося, що Кабінет Міністрів України протягом шести місяців з моменту набрання чинності Законом №3173-IX ухвалить усі необхідні підзаконні акти, а сама система запрацює у тестовому режимі вже з 1 березня 2025 року.

Втім, попри встановлені в законодавстві домовленості, уряд досі не прийняв усіх необхідних нормативно-правових актів. Більше того, відповідно до графіка Міністерства цифрової трансформації України, запуск системи в продуктивному режимі планується лише наприкінці 2025 року – без наявності готових програмних рішень для роботи в режимі офлайн.

Такий підхід з боку держави суперечить вимогам чинного законодавства щодо електронної простежуваності підакцизних товарів, унеможливлює своєчасну підготовку бізнесу, створює високі ризики технічних збоїв і призводить до невиправданої операційної невизначеності.

Запровадження такої масштабної та складної системи потребує суттєвого переосмислення і перебудови внутрішніх процесів компаній, що включає:

  • розробку та налаштування програмного забезпечення для взаємодії з Електронною системою;
  • адаптацію логістичних і облікових процесів;
  • зміну ERP-систем та проведення інтеграційних робіт;
  • багаторівневе тестування – від виробників та імпортерів до кінцевих споживачів;
  • приведення внутрішнього документообігу у відповідність до нових вимог;
  • підготовку персоналу.

Ці процеси неможливо якісно реалізувати без стабільного доступу до повнофункціонального середовища системи, включно з інструментами для роботи в офлайн-режимі.

Бізнес очікує від держави передбачуваності та чітких орієнтирів щодо термінів прийняття всіх необхідних нормативних актів і завершення розробки повноцінної Електронної системи. Компанії наполягають на необхідності забезпечити можливість належного тестування і впровадження системи протягом строку, не меншого за передбачений у Законі №3173-IX. З цією метою потрібно внести відповідні зміни до законодавства щодо електронної простежуваності підакцизних товарів.

У разі запуску Електронної системи без належної підготовки бізнесу з 1 січня 2026 року існує реальна загроза масштабних перебоїв у постачанні підакцизної продукції, що:

  • може призвести до зупинки діяльності легального бізнесу;
  • створить умови для різкого зростання обсягів нелегального обігу алкогольних та тютюнових виробів;
  • спричинить серйозні втрати для бюджету через недоотримання акцизів, ПДВ, імпортного мита та інших податків.

Про ці виклики, з якими стикаються імпортери алкогольних напоїв у процесі впровадження системи електронної простежуваності, під час експертної дискусії Європейської Бізнес Асоціації «Впровадження еАкцизу: обговорення викликів і рішень» розповів Антон Єлісєєв, Голова комітету з питань імпорту та торгівлі алкогольними напоями.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: