Калійні солі в Україні: перспективи видобування
Авторка: Галина Федюшко, геолог Геологічної Інвестиційної Групи
Калійна сіль є мінеральним ресурсом, який використовується для виробництва найважливіших добрив. І Україна як аграрна країна, яка є одним із головних експортерів сільськогосподарської продукції до країн Європи, має невідкладну потребу у сировині та водночас має чималі поклади калійних солей.
Попри це все, від початку Незалежності Україна імпортувала калійну сіль з сусідніх країн, в тому числі й з Росії та Білорусі. Маючи власні запаси, наша держава могла цілком забезпечити власне споживання та навіть працювати на експорт. Та, як бачимо, штучно створені наслідки пострадянської політики, які були спрямовані на “придушення” потенціалу України у видобувній галузі, далися взнаки.
Сьогодні в умовах воєнного стану та активних бойових дій в Україні постає проблематика власної сировинної бази, адже наявні запаси не розробляються у зв’язку із застарілою технологією видобування.
Вкрай необхідним залишається видобуток калійної солі в Україні та виробництво калійних добрив для аграрної промисловості. Зараз важливо відновити розробку вітчизняних родовищ калійних солей, які забезпечать потреби України та зможуть надалі ще й працювати у напрямку експорту, забезпечуючи надходження до бюджету.
Де в Україні видобуваються калійні солі?
Родовища калійних солей сконцентровані в межах Передкарпатського крайового прогину (один із найбільшихкалієносних басейнів в Україні, в якому видобували калійні солі), а також у Дніпровсько-Донецькій западині, частина якої знаходиться на тимчасово окупованій території.
Карта розташування родовищ калійних солей в Україні
З Передкарпатським крайовим прогином пов’язана одна з найбільших світових провінцій калійних руд сульфатного типу. Державним балансом запасів корисних копалин обліковується 13 родовищ калійно-магнієвих солей, які зосереджені на двох родовищах – Стебницькому із запасами К2О за категорією А+В+С1 – 74,3 млн тонн та категорії С2 в кількості 62,6 млн тонн, а також Калуш-Голинському із запасами К2О за категорією А+В+С1 в кількості 49,3 млн тонн (за даними https://minerals-ua.info/ станом на 01.01.2021 р.).
Порівняльна характеристика найбільших родовищ калійних солей в Україні за даними https://minerals-ua.info/станом на 01.01.2021 р.
Калуш-Голинське та Стебницьке родовища належать до калуських верств стебницької і воротищенської світ неогену. Їх поклади залягають у вигляді пластоподібних і лінзоподібних тіл потужністю від 3 до 120 метрів та вмістом оксиду калію – від 9 до 21 відсотка.
Раніше ці два родовища розроблялися шахтним і кар’єрним методами, проте з великою кількістю хвостосховищ й відвалів.
Мова йде про завод калійних добрив ВАТ «Оріана», яке було створено на базі Калуш-Голинського родовища в Івано-Франківській області, та ПрАТ “Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал» на базі Стебницького родовища у Львівській області, які сьогодні перебувають у критичному стані та не працюють.
Розробка родовищ відбувалася за застарілою технологією переробки видобутої сировини та відсутність ресурсів для її поновлення спричинили зменшення видобутку та втрату солі, а згодом і повне припинення виробничої діяльності на родовищах через забруднення навколишнього середовища.
Родовища калійної солі в Україні: геологічна розвідка
За даними видання “Соляні ресурси Передкарпаття та перспектива їх використання” Г.І. Рудька, В. Ю. Петришина, запаси калійних солей в Україні сягають 4,3 млрд тонн (ця цифра у перерахунку на К2О становить 457 млн тонн).
Смугою з Пн-Зх на Пд-Сх від Стебницького до Калуш-Голинського родовища розміщуються менші за запасами родовища та ділянки, які також сьогодні не розробляються. Проте такі родовища є перспективними для геологічного вивчення, у тому числі для дослідно-промислової розробки та видобування калійних солей.
Потрібно розуміти, що малі родовища калійних солей в Україні, зокрема, Прикарпаття вивчені недостатньо. Запаси їх затверджені ще в 60-80-х роках минулого століття.
Калійні солі в Україні: застосування
Калійні солі в Україні широко застосовуються в аграрній промисловості та сільському господарстві. Наприклад, з 40,7 мільйонів тонн калію (у перерахунку на K2O), видобутому в світі за 2015 рік, 34,9 мільйона (85%), використали для виробництва калійних добрив. Основними сполуками, що використовуються як добрива є сульфат калію, хлорид калію, а також калімагнезія.
Важливо відзначити, що до складу калійних солей входить чимала кількість його сполук з широким спектром застосування, саме тому калійні солі як корисна копалина цінні і в багатьох інших сферах. До прикладу:
- Металічний калій – відомий як каталізатор при отриманні деяких видів синтетичного каучуку;
- Сполуки калію – а саме, гідроксид калію або перманганат калію, використовуються як абсорбенти. Сполуки калію застосовують для виготовлення скла та вибухових речовин;
- Сплави калію з натрієм – використовують для охолодження у ядерних реакторах;
- Калій може замінити літій у виробництві батарей;
- Сполуки калію входять до складу лікарських засобів.
Потреба України у видобутку калійних солей
За даними щорічного видання ДНВП “Геоінформ України” за 2021 рік, сьогодні потреба України в калійних добривах складає близько 2,0 млн тонн К2О на рік. Ще до повномасштабного вторгнення Росії, Україна щорічно імпортувала калійні солі на суму близько 350 млн доларів. Основними постачальниками продукції були Білорусь, Польща, Росія, Німеччина. Їх сумарна частка на українському ринку складала близько 90%. Оскільки основними імпортерами калійних солей були країни агресори, ці об’єми могли б покрити українські виробники. Тому є велика необхідність розвитку калійної промисловості в Україні.
Враховуючи всі умови та можливості, можна виділити два шляхи, які допоможуть вирішити значний дефіцит калійних добрив в Україні:
- реконструкція та відновлення раніше діючих підприємств, модернізація процесу видобування та переробки калійних солей в Україні на базі Калуш-Голиського та Стебницького родовищ;
- проведення геологопошукових робіт та геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, перспективних ділянок калійних солей.
Модернізація методу видобування калійних солей в Україні: світовий досвід
Методика видобування калійних солей в Україні вже давно потребує свіжого підходу та модернізації, що спиратиметься на світовий, а не радянський досвід.
Зокрема, цілком реально в Україні реалізувати новий геотехнологічний метод розробки калійних родовищ, який полягає у підземному вилуговуванні (розчиненні) через свердловини. Такий метод вже давно застосовується у світовій практиці видобутку калійних солей. Він є найбільш економічно вигідним, оскільки різко зменшує витрати на вирішення екологічних проблем і втрат геологічних запасів в надрах, які неминучі при шахтній системі видобування. Геотехнологічний метод розробки можна використати для розробки родовищ у Прикарпатті, які мають невеликі запаси, оскільки він допоможе уникнути промислових звалищ та хвостосховищ.
Важливо відзначити, що корисний мінерал видобувають у вигляді розсолів, а не твердої руди. Тобто відбувається скорочення однієї з операцій процесу.
Крім того, визначальною маркетинговою вимогою для її розвитку є конкурентоспроможність продукції (калійні добрива). Це означає, що технологічний процес повинен забезпечувати їх високу якість. Саме низька якість добрив, що виготовлялись була однією з причини зупинки калійної промисловості в 1990-х роках. Таким чином, модернізація виробничих ліній підприємств для виробництва високоякісного нехлорного калію (і комплексних) добрив, які могли б бути конкурентоспроможними на світового ринку, потрібен.
Існують також й інші методи видобування, які використовуються в світі. Зокрема калійну сіль видобувають кар’єрним та шахтним способами. Після видобування сировини відбувається переробка калійних руд, яка включає чотири стадії:
- калійну руду подрібнюють до вивільнення калійних мінералів з руди, на цьому етапі також видаляються глинисті мінерали руда (тобто знешламлення);
- калійні мінерали відокремлюються від небажаних солей (наприклад, галіт) пінною флотацією;
- калійні мінерали сушать і сортують за розміром;
- подальше очищення відбувається шляхом розчинення калійних мінералів у гарячому розсолі для видалення домішки. При охолодженні утворюється високочистий осад (кристалізація), який може бути використовується у виробництві добрив і калійних хімікатів. У випадку видобутку розчину, концентрація калію є лише четвертим кроком (Potash Corp 2016).
Перспективи видобування калійних солей в Україні
За забезпеченістю мінерально-сировинними ресурсами територія України відноситься до однієї із найбагатших у світі. Через це з’являється велика перспектива до залучення інвестицій, в тому числі й по видобуванні калійних солей. Варто відзначити, що два родовища калійних солей: Калуш-Голинське та Стебницьке внесені до переліку ділянок стратегічних надр, які надаватимуться в користування на умовах угод про розподіл продукції (УРП). І після війни ці родовища беззаперечно стануть привабливими об’єктами для інвесторів ринку мінеральних добрив не лише України, але й світу.