fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Імунітет під час дії режиму воєнного стану

02/ 05/ 2022
  Авторка: Віолетта Федорко, юрист Dynasty Law & Investment Dynasty Law & Investment звертає увагу, що з 21.03.2022р. набрав чинності Закон України No2124-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та інших законів України щодо визначення обставин, що виключають кримінальну протиправність діяння та забезпечують бойовий імунітет в умовах дії режиму воєнного стану». Яку проблему вирішує Закон? До прийняття цього Закону законодавство України не встановлювало правового захисту (бойового імунітету) для кола осіб, що здійснюють заходи щодо захисту цілісності та незалежності України, з поміж яких: військове командування, військовослужбовці, добровольці сил ТрО ЗСУ, правоохоронці, громадяни України, іноземці та особи без громадянства. Натомість для більшості країн Європейського Союзу поняття «бойового імунітету» не нове, а практичне явище. Таким чином, військовослужбовці та правоохоронці мають можливість приймати стратегічні чи тактичні рішення, не відволікаючись на можливі ризики, що фактично посилює спроможність захисту країни. А отже, реалізація цього принципу в чинному українському законодавстві відповідає сучасним потребам та військово-правовій практиці різних країн. Однак слід розуміти, що застосування принципу «бойового імунітету» не призводить до безкарності вищевказаних осіб і, вони можуть бути притягнені до відповідальності за виконання злочинних наказів та/або скоєння злочинів проти людства. Що змінюється? Нововведення включають певною мірою звільнення від кримінальної відповідальності за: використання озброєння, боєприпасів та/або іншої військової техніки/майна; знищення чи пошкодження майна, через необхідність досягнення значущих цілей, вигідних суспільству; використання зброї для виконання інших оборонних завдань України, настання яких є непередбачуваними та/або які охоплюються виправданим ризиком, за виключенням випадків, коли вони порушують законодавство та звичаї війни або положення міжнародних договорів, ратифікованих Верховною Радою України. Безперечно, запровадження бойового імунітету в умовах воєнного стану є необхідним кроком для мінімізації ризиків для українських захисників.

Авторка: Віолетта Федорко, юрист Dynasty Law & Investment

Dynasty Law & Investment звертає увагу, що з 21.03.2022р. набрав чинності Закон України No2124-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та інших законів України щодо визначення обставин, що виключають кримінальну протиправність діяння та забезпечують бойовий імунітет в умовах дії режиму воєнного стану».

Яку проблему вирішує Закон?

До прийняття цього Закону законодавство України не встановлювало правового захисту (бойового імунітету) для кола осіб, що здійснюють заходи щодо захисту цілісності та незалежності України, з поміж яких: військове командування, військовослужбовці, добровольці сил ТрО ЗСУ, правоохоронці, громадяни України, іноземці та особи без громадянства.

Натомість для більшості країн Європейського Союзу поняття «бойового імунітету» не нове, а практичне явище. Таким чином, військовослужбовці та правоохоронці мають можливість приймати стратегічні чи тактичні рішення, не відволікаючись на можливі ризики, що фактично посилює спроможність захисту країни. А отже, реалізація цього принципу в чинному українському законодавстві відповідає сучасним потребам та військово-правовій практиці різних країн.

Однак слід розуміти, що застосування принципу «бойового імунітету» не призводить до безкарності вищевказаних осіб і, вони можуть бути притягнені до відповідальності за виконання злочинних наказів та/або скоєння злочинів проти людства.

Що змінюється?

Нововведення включають певною мірою звільнення від кримінальної відповідальності за:

  • використання озброєння, боєприпасів та/або іншої військової техніки/майна;
  • знищення чи пошкодження майна, через необхідність досягнення значущих цілей, вигідних суспільству;
  • використання зброї для виконання інших оборонних завдань України, настання яких є непередбачуваними та/або які охоплюються виправданим ризиком, за виключенням випадків, коли вони порушують законодавство та звичаї війни або положення міжнародних договорів, ратифікованих Верховною Радою України.

Безперечно, запровадження бойового імунітету в умовах воєнного стану є необхідним кроком для мінімізації ризиків для українських захисників.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: