fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

ЕВА не підтримує збільшення тарифів для Оператора ГТС України на послуги транспортування природного газу  

27/ 12/ 2024
  Експерти Європейської Бізнес Асоціації детально проаналізували проєкт постанови НКРЕКП «Про встановлення тарифів для ТОВ «Оператор ГТС України» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2025–2029 років», ухвалений 13 листопада 2024 року. Експерти Асоціації зазначають, що він передбачає збільшення тарифів на транспортування газу в гривнях одразу на 356% – на вхід, і на 305% – на вихід. Компанії-члени Комітету з енергетики Асоціації стверджують, що процес встановлення тарифів не є достатньо прозорим, адже обговорення проєктів рішень НКРЕКП щодо тарифів не проводяться. Хоча, на переконання представників бізнес-спільноти, розрахункові дані для тарифів Оператора ГТСУ не віднесені до категорій інформації з обмеженим доступом. У разі припинення транзиту газу з 2025 року, за інформацією компаній-членів Комітету Асоціації, кількість компресорних станцій, що використовуються для транспортування газу, може зменшитись з 73 до 20-25. Отже, компресорні станції, що не використовуються, доцільно виключити з тарифів, оскільки вони не братимуть участі в процесі транспортування газу. Додатково пропонується здійснити інвентаризацію активів Оператора ГТСУ та аудит для оцінки їх впливу на формування тарифів. З 2022 року Оператор ГТСУ є учасником біржової торгівлі на Українській енергетичні біржі. Як повідомляють експерти Комітету, український газ дешевший за імпортний на 20%, що дозволяє знижувати витрати ОГТСУ. Тому, при розрахунках тарифів, видається доцільним враховувати саме прогноз ціни природного газу на українському газовому ринку. Таке значне підвищення тарифів матиме очевидний негативний вплив на галузь. Зростання фінансового навантаження на газовидобувні компанії призведе до зниження інвестицій у розробку нових родовищ та свердловин, що, у свою чергу, зменшить обсяги видобутку газу та потенційно посилить залежність від імпорту. З огляду на це, Європейська Бізнес Асоціація не підтримує запропонований розмір тарифу та просить залишити його на поточному рівні. Учасники бізнес-спільноти звернулись до Голови НКРЕКП із закликом забезпечити прозорість процесу встановлення тарифів, оприлюднивши або надавши учасникам ринку ці розрахунки, а також залучити представників бізнесу для напрацювання та погодження методики визначення рівня тарифів в залежності від обсягу реалізованого транзиту та видобутку газу.

Експерти Європейської Бізнес Асоціації детально проаналізували проєкт постанови НКРЕКП «Про встановлення тарифів для ТОВ «Оператор ГТС України» на послуги транспортування природного газу для точок входу і точок виходу на регуляторний період 2025–2029 років», ухвалений 13 листопада 2024 року. Експерти Асоціації зазначають, що він передбачає збільшення тарифів на транспортування газу в гривнях одразу на 356% – на вхід, і на 305% – на вихід.

Компанії-члени Комітету з енергетики Асоціації стверджують, що процес встановлення тарифів не є достатньо прозорим, адже обговорення проєктів рішень НКРЕКП щодо тарифів не проводяться. Хоча, на переконання представників бізнес-спільноти, розрахункові дані для тарифів Оператора ГТСУ не віднесені до категорій інформації з обмеженим доступом.

У разі припинення транзиту газу з 2025 року, за інформацією компаній-членів Комітету Асоціації, кількість компресорних станцій, що використовуються для транспортування газу, може зменшитись з 73 до 20-25. Отже, компресорні станції, що не використовуються, доцільно виключити з тарифів, оскільки вони не братимуть участі в процесі транспортування газу. Додатково пропонується здійснити інвентаризацію активів Оператора ГТСУ та аудит для оцінки їх впливу на формування тарифів.

З 2022 року Оператор ГТСУ є учасником біржової торгівлі на Українській енергетичні біржі. Як повідомляють експерти Комітету, український газ дешевший за імпортний на 20%, що дозволяє знижувати витрати ОГТСУ. Тому, при розрахунках тарифів, видається доцільним враховувати саме прогноз ціни природного газу на українському газовому ринку.

Таке значне підвищення тарифів матиме очевидний негативний вплив на галузь. Зростання фінансового навантаження на газовидобувні компанії призведе до зниження інвестицій у розробку нових родовищ та свердловин, що, у свою чергу, зменшить обсяги видобутку газу та потенційно посилить залежність від імпорту.

З огляду на це, Європейська Бізнес Асоціація не підтримує запропонований розмір тарифу та просить залишити його на поточному рівні. Учасники бізнес-спільноти звернулись до Голови НКРЕКП із закликом забезпечити прозорість процесу встановлення тарифів, оприлюднивши або надавши учасникам ринку ці розрахунки, а також залучити представників бізнесу для напрацювання та погодження методики визначення рівня тарифів в залежності від обсягу реалізованого транзиту та видобутку газу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: