fbpx

Бізнес не відчуває змін у податковій системі

18/ 06/ 2019

Про це свідчать результати опитування «Податковий індекс», яке Європейська Бізнес Асоціація регулярно проводить серед експертів членських компаній. Нова хвиля опитування за період листопад 2018 – березень 2019 року демонструє, що настрої експертів застигли на місці – показник Індексу склав 2,98 балів з 5 можливих, для порівняння – показник попереднього періоду був 2,97. Індекс все ще знаходиться в негативній площині та жодного разу не перетнув нейтральну позначку в 3 бали за всю історію досліджень з 2011 року.

Маємо деякі точкові покращення в оцінках респондентів, які однак не вплинули на загальний результат. Так,  57% експертів вважають якість податкового законодавства України задовільним, тоді як у попередньому періоді таких було 48%. Частка невдоволених якістю податкового законодавства складає 23%, водночас ще 20% респондентів вважають його якісним.

Переглянути презентацію

У попередній хвилі опитування думки експертів щодо того, наскільки чинний податковий режим сприяє веденню бізнесу розділилися практично навпіл, цього разу переважна більшість – 68% респондентів оцінили режим як сприятливий веденню бізнесу, а 32% – як перешкоджаючий.

А от в оцінках експертами процесу адміністрування податків та підготовки податкової звітності бачимо швидше негативну динаміку. Цього разу тільки 13% експертів оцінили даний процес позитивно. Натомість 37% вважають процедуру обтяжливою. Минулого року позитивну оцінку дали 30% респондентів, а негативну – 45%. Збільшилась кількість респондентів, які дали даній процедурі нейтральну оцінку.

Нижче наведено основні фактори, які негативно впливають на підготовку податкової звітності та адміністрування, у порядку пріоритетності для респондентів:

 • Кількість часу, витраченого на підготовку податкової звітності та сплату податків;
 • Незрозумілість правил та роз’яснень щодо підготовки податкової звітності та проведення платежів;
 • Поспішне запровадження нових правил та недостатність часу для пристосування до них;
 • Недосконалість електронної системи звітності;
 • Кількість платежів. 

За даний період прояви фіскального тиску відчули на собі 29% опитаних (дані попереднього періоду співпадають). 28% повідомили про те, що тиск був майже відсутній і 18% експертів взагалі не зіштовхнулися з цим явищем впродовж досліджуваного періоду.

Серед методів тиску, які все ще спостерігаються, бізнес назвав такі:

 • Необґрунтовані трактування податкового законодавства контролюючими органами та несприйняття ними контраргументів/пояснень;
 • Упереджені рішення фіскальних органів;
 • Технічні проблеми з роботою серверу ДФС під час подання електронної звітності та реєстрації податкових накладних з ПДВ;
 • «Пропозиції» сплати податків авансом.

Результати опитування показали, що кількість незадоволених якістю податкових сервісів лишилася такою ж, як і минулого року – 24%. Натомість 35% опитаних підтвердили, що задоволені якістю податкового обслуговування і ще 41% продемонстрували нейтральне ставлення. 

Традиційно ми запитуємо наших експертів про важливі, на їх погляд, кроки, які мали б значно полегшити ведення бізнесу у площині оподаткування. Цього року звучали такі пропозиції:

 • Істотне зниження навантаження на фонд оплати праці, що дозволить розширити базу оподаткування;
 • Прозорість та спрощення процедури нарахування податків, зниження податкового навантаження;
 • Забезпечення стабільності та передбачуваності законодавства, дотримання принципу стабільності оподаткування;
 • Боротьба з контрабандою та податковим шахрайством;
 • Зниження ставки податку на прибуток та ПДВ;
 • Зменшення кількості податків і неподаткових платежів та спрощення механізму їх розрахунку і адміністрування

Ми також поставили нашим експертам два додаткових запитання – чи потребує податкове законодавство України радикальних змін або ж необхідно лише сумлінно виконувати норми чинного законодавства (1) та якими можуть бути наслідки впровадження Плану BEPS в Україні (2).

Як виявилось, 87% експертів вважають, що податкове законодавство України потребує сумлінного виконання норм чинного законодавства і лише 21% переконані, що необхідні радикальні зміни. Щодо наслідків впровадження Плану BEPS в Україні, то 50% опитуваних вважають, що це призведе до влучного збільшення тиску лише на несумлінних платників податків, а 26% очікують збільшення тиску на всі компанії. Ще 40% переконані, що варто очікувати перегляду пільгових/спрощених режимів оподаткування, а 35% вважають, що відбудеться повернення доходів з «офшорних» юрисдикцій в Україну.

Володимир Котенко Голова Податкового комітету Асоціації
Сигнали від бізнесу недвозначні: держава мусить сконцентруватись на забезпеченні сумлінного виконання норм законодавства, не забуваючи при цьому удосконалювати податкові правила та робити їх простішими. Нарахування та сплата податків має перестати бути «бігом з перешкодами» для платників та стати зручним рутинним процесом. Зменшення податкового тиску, який відчули на собі 29% респондентів, має стати одним з пріоритетних завдань держави.

Довідково:

Під час розрахунків до уваги традиційно бралися 4 критерії:

 • Якість податкового законодавства;
 • Обтяжливість/легкість адміністрування податків;
 • Фіскальний тиск;
 • Якість податкового обслуговування (роботи податківців).

Загальне значення Податкового Індексу являє собою інтегральний розрахунок середнього значення кожного з вищенаведених факторів. В опитуванні взяли участь 104 експерти Податкового комітету Асоціації.

Партнер дослідження

Презентації та документи

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: