fbpx
Розмір літер 1x
Колір сайту
Зображення
Додатково
Міжрядковий інтервал
Міжсимвольний інтервал
Шрифт
Убудовані елементи (відео, карти тощо)
 

Одеса Правові питання

15/ 07/ 2022
  14 липня 2022 року під час онлайн-зустрічі Правничого комітету та HR HUBу Асоціації в Одесі разом з експертами GOLAW говорили на тему трудових відносин в умовах воєнного стану. Адже трудове законодавство України виявилося не адаптованим до нових умов. У зв’язку з цим, законодавець прийняв новий Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Тож, спікери детально окреслили головні зміни в регулюванні трудових відносин на час воєнного стану, а також озвучили актуальні проблеми та виклики у відносинах «роботодавець-працівник». Адвокат GOLAW Наталія Матвійчук розповіла, що не зважаючи на введення воєнного стану в Україні, жодних зменшень заробітної плати зі сторони роботодавця вищевказаним Законом не передбачено. Тобто, якщо працівник виконує роботу, то йому повинна виплачуватись зарплата відповідно до умов трудового договору. При цьому, Закон дозволяє роботодавцю відтермінувати виплату зарплати. Та це може зробити не будь-яке підприємство, а лише те, яке не має можливості своєчасно виплатити зарплату внаслідок ведення бойових дій. Крім того, спікер зазначила, що ряд питань щодо зміни істотних умов праці, наприклад, питання оплати праці, робочого часу і часу відпочинку, вирішуються роботодавцем разом з профспілкою. Радник GOLAW Катерина Цвєткова, у свою чергу, зазначила, що на період воєнного стану не обов’язково застосовувати письмову форму трудового договору, а випробувальний строк можна встановлювати для будь-яких категорій працівників. Крім того, значно розширено можливість укладення строкових трудових договорів. Адвокат також окреслила варіанти оформлення відносин «роботодавець-працівник» на час війни: призупинення дії трудового договору, оформлення простою, встановлення режиму дистанційної роботи, надання відпустки без збереження заробітної плати. Пані Катерина також розповіла про процедуру бронювання працівників за компаніями. Основним критерієм бронювання є забезпечення підприємством потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, населення. Шляхом бронювання працівники можуть отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на строк до 6 місяців. Окрему увагу приділили особливостям звільнення в умовах воєнного стану. Зокрема, припинення трудових відносин під час війни можливе на загальних підставах, визначених Кодексом законів про працю України: за згодою сторін, за ініціативою працівника, за рішенням роботодавця. Водночас роботодавцям слід обережно застосовувати таку підставу для звільнення як прогул, оскільки виїзд працівника задля його безпеки за кордон або в інші регіони України вважається поважною причиною відсутності на роботі. Крім того учасники дізналися про нововведення, які передбачаються проєктом Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» № 7251. Наразі вказаний законопроєкт направлено на підпис Президенту.

14 липня 2022 року під час онлайн-зустрічі Правничого комітету та HR HUBу Асоціації в Одесі разом з експертами GOLAW говорили на тему трудових відносин в умовах воєнного стану. Адже трудове законодавство України виявилося не адаптованим до нових умов. У зв’язку з цим, законодавець прийняв новий Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Тож, спікери детально окреслили головні зміни в регулюванні трудових відносин на час воєнного стану, а також озвучили актуальні проблеми та виклики у відносинах «роботодавець-працівник».

Адвокат GOLAW Наталія Матвійчук розповіла, що не зважаючи на введення воєнного стану в Україні, жодних зменшень заробітної плати зі сторони роботодавця вищевказаним Законом не передбачено. Тобто, якщо працівник виконує роботу, то йому повинна виплачуватись зарплата відповідно до умов трудового договору. При цьому, Закон дозволяє роботодавцю відтермінувати виплату зарплати. Та це може зробити не будь-яке підприємство, а лише те, яке не має можливості своєчасно виплатити зарплату внаслідок ведення бойових дій. Крім того, спікер зазначила, що ряд питань щодо зміни істотних умов праці, наприклад, питання оплати праці, робочого часу і часу відпочинку, вирішуються роботодавцем разом з профспілкою.

Радник GOLAW Катерина Цвєткова, у свою чергу, зазначила, що на період воєнного стану не обов’язково застосовувати письмову форму трудового договору, а випробувальний строк можна встановлювати для будь-яких категорій працівників. Крім того, значно розширено можливість укладення строкових трудових договорів. Адвокат також окреслила варіанти оформлення відносин «роботодавець-працівник» на час війни: призупинення дії трудового договору, оформлення простою, встановлення режиму дистанційної роботи, надання відпустки без збереження заробітної плати. Пані Катерина також розповіла про процедуру бронювання працівників за компаніями. Основним критерієм бронювання є забезпечення підприємством потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, населення. Шляхом бронювання працівники можуть отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на строк до 6 місяців.

Окрему увагу приділили особливостям звільнення в умовах воєнного стану. Зокрема, припинення трудових відносин під час війни можливе на загальних підставах, визначених Кодексом законів про працю України: за згодою сторін, за ініціативою працівника, за рішенням роботодавця. Водночас роботодавцям слід обережно застосовувати таку підставу для звільнення як прогул, оскільки виїзд працівника задля його безпеки за кордон або в інші регіони України вважається поважною причиною відсутності на роботі.

Крім того учасники дізналися про нововведення, які передбачаються проєктом Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» № 7251. Наразі вказаний законопроєкт направлено на підпис Президенту.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальними мережами.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: