fbpx

M&A в Україні: не дивлячись на кризу, падіння активності на ринку не очікується

11/ 06/ 2020

До кризи 2020 року, викликаної пандемією коронавірусу, Україна підійшла в більш стабільному стані, ніж до світової економічної кризи 2009 року. Це дасть змогу економіці пережити негаразди зі значно меншим падінням. Таку впевненість висловили експерти ― учасники дискусії «M&A в Україні: у вихорі змін», яку традиційно вже п’ятий рік організовує юридична фірма Aequo за підтримки газети «Юридична практика». З огляду на обмеження на проведення масових заходів спікери дискутували за допомогою Zoom, а для слухачів було організовано трансляцію обговорення в YouTube.

П’ять років спостережень

Традиційною частиною заходу стала презентація дослідження ринку злиттів і поглинань в Україні, проведеного спільно ресурсом Mergermarket (Великобританія) і юридичною фірмою Aequo. У цьому році це було комплексне дослідження ринку за п’ять років.

Представляючи підсумки дослідження, Анна Бабич, партнер Aequo, зазначила, що за п’ять років за кількістю угод на ринку ситуація в Україні вирівнялася до рівня докризового (для України) 2014 року, хоча в грошовому еквіваленті, безумовно, залишається в два рази нижчою, зберігаючи стабільнезростання. Слід зазначити, що згідно з методологією дослідження до звіту не потрапляють угоди вартістю до 5 млн євро, а також непублічні кейси. Ймовірно, що з початком повноцінного застосування плану BEPS і нового податкового законодавства щодо контрольованих іноземних компаній (згідно з законом № 466) як кількісні, так і якісні показники зростуть, але цього не варто очікувати раніше 2021 року.

Що стосується галузевого зрізу активності, то в 2020 році традиційно активними залишалися агросектор, інфраструктура, промислові активи. Однак найбільшу угоду було закрито в сегменті ТМТ ― з придбання компанії «Водафон Україна». Анна Бабич зупинилася на найбільших угодах за кожен із п’яти років досліджень, відзначаючи тенденції розвитку секторів економіки в Україні, і порівняла зростання і падіння за секторами в кількісному і ціновому еквіваленті. Варто зазначити, що найбільше падіння і за кількістю, і за якістю продемонстрував фінансовий ринок, що експерт пояснила відсутністю пропозицій з огляду на завершення очищення банківського сектору в 2016―2018 роках.

Згідно з висновками експертів, сектор технологій, засобів масової інформації та телекомунікацій (TMT) лідирує як за обсягом угод, так і за загальною їх вартістю. У 2018―2019 роках на TMT припадало 22% від загального обсягу угод порівняно з 12% в 2016―2017 роках. Загальна їх вартість зросла з 22 млн євро в 2016-2017 роках до 810 млн євро в 2018―2019 роках.

Прикметно, що в 2019 році було укладено десять угод у сфері прямих інвестицій, що на дві більше, ніж у 2018 році, а заявлена вартість угод майже потроїлася з 23 млн євро до 62 млн євро.

Усього, за даними звіту, в 2019 році в Україні закрили 80 угод у сегменті M&A загальною вартістю 1,2 млрд євро.

Уповільнити падіння

За скоригованими прогнозами, зважаючи на коронакризу, падіння української економіки очікується на рівні 7,2% (при первинному прогнозі зростання на 3,5%) ― про це з оптимізмом заявила Олена Білан, головний економіст Dragon Capital. Так, за загального прогнозованого падіння світової економіки на 5% такий прогноз для України показує, що до цієї кризи українська економіка підійшла більш стабільною. Цьому сприяли проведені в останні п’ять років законодавчі, регуляторні та економічні перетворення. Для порівняння: падіння української економіки в 2009 році становило 15%, водночас світова економіка залишилася стабільною. Можна сказати, що за 10 років ми економічно стали сильнішими вдвічі. Крім того, Україна має змогу надати підтримку бізнесу. Вона хоч і явно не дотягує до рівня підтримки в країнах ― світових лідерах, але в 2009 році її не було зовсім. Зараз можна говорити, що на підтримку бізнесу Україна витратить приблизно 3% від ВВП.

Незважаючи на кризу, Україна не має наміру згортати плани з підтримки інвесторів і навіть намагається диверсифікувати її, щоб уже восени профільний закон було прийнято, а з 2021 року заробили податкові та інші фіскальні преференції для інвесторів. Зараз проєкт такого закону перебуває в Офісі Президента України. Про це повідомила Ольга Магалецька, керівник Офісу Національної інвестиційної ради України, уточнивши, що інвестиційна няня ― це скоріше не людина, а умови угоди між державою та інвестором.

Такі договори планують укладати між інвестором, урядом і місцевою владою. При цьому справді будуть менеджери в Україні, які супроводжуватимуть усі процедури для інвестора. Їх функція ― готувати і подавати документи на узгодження, представляти позицію, надавати правову допомогу, а після схвалення інвестиції ― супроводжувати її реалізацію (наприклад, отримувати дозволи, узгодження та інше).

На державну підтримку зможуть розраховувати інвестори з об’ємом вливань від 30 млн євро за п’ять років, які погодяться розвивати такі галузі, як переробка, транспорт та інфраструктура, логістика, медицина, спорт, освіта. І без того активні галузі, такі як агро і зелена енергетика, залишаться без додаткової підтримки. Водночас преференції будуть однаковими і для внутрішніх інвесторів.

Нерозкритий потенціал 

Валерій Кулицький, керуючий партнер Baltic Partners (Латвія), провів паралелі між українським і балтійським ринками злиттів і поглинань, зазначивши, що в них багато спільного. З тією різницею, що потенціал України значно ширший за рахунок агросектору і металургії, яких у країнах Балтії просто немає. Нині ринки схожі (за 2019 роком: країни Балтії ― 68 угод на 1,3 млрд доларів США). Хоча потенціал України треба оцінювати, зважаючи на Польщу (250 угод на 13 млрд).

Філіп Грушко, партнер SD Capital, поділився досвідом закриття угоди в умовах обмежень, викликаних пандемією, ―попри те що юридично угоду було закінчено ще в лютому, намічений на березень тур знайомства з набутими компаніями на місцях було зірвано. Крім того, в деяких юрисдикціях не можна було отримати місцеві документи, проставити апостиль або посвідчити переклад ― профільні держустанови не працювали. Однак угоду було закрито, хоч і з запізненням на пару місяців, буквально минулого тижня. Фінансист, утім, не вважає, що карантинні обмеження ―нова світова реальність, але набутий досвід зайвим не буде. Що стосується України, то зараз найбільш привабливими для інвесторів, перш за все азіатських, є інфраструктура і логістика, зокрема агрологістика. Цікавить не тільки придбання, а й концесія, включаючи концесію річок.

Стримувальні фактори

Брайан Бест, керуючий директор з інвестиційно-банківських послуг Dragon Capital, пояснив, що гальмує великі інвестиції в Україну. Це «дорогі гроші». Справа в тім, що умовами позик під низький відсоток є надійні гарантії їх повернення, а Україна, її правова система не може цього гарантувати. Це юридичне, а не фінансове питання, вважає експерт.

Зараз інвесторам залишаються доступними банківські кредити на невеликі проєкти і, відповідно, під високі відсотки.

Ігор Білоус, керуючий партнер Altius, зазначив, що в Україні значно більше угод, але вони не потрапляють до звіту через непублічність або невисокої ціни. Але ці дрібні угоди можуть бути вкрай вигідними для сторін. Експерт відзначає дроблення секторів інвестицій, зокрема в сегменті транспорту і логістики (придбання вагонів), і прогнозує такі самі процеси в агросекторі, який може бути роздроблено за спеціалізаціями (рослинництво, ягідництво) і за підходами (агротехнології, агрологістика). Також спікер відзначив потенціал ІТ-галузі, медицини, інфраструктури.

Він висловив думку, що держава занадто довго намагалася керувати багатьма об’єктами, роблячи це неефективно, і зараз, незважаючи на стратегічну важливість (наприклад, портів), їх треба віддавати на приватизацію або в концесію. Те ж саме з промисловими гігантами.

На завершення всі учасники дискусії дали цілком оптимістичний прогноз, що кількість угод M&A в 2020 році не знизиться, а може і зрости, однак їх ціна не буде надто високою.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Стартуй в Telegram боті
Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: