fbpx

Як з України піде якісна фарма

10/ 12/ 2019

Олена Якобчук

Керуючий партнер групи компаній Intectica

Фармацевтичні компаніі почнуть викреслювати Україну зі своїх переліків краін, куди течуть гроші світової фарми. І це може відбутися дуже скоро і прості люди навіть не зрозуміють, поки не зайдуть в аптеку через пів-року. Та навіть не прості люди не зрозуміють.

Адже, зміни проведуть через закон про патенти.

А хто знає, що таке патент? Відсотків 10 населення? Навіть мої друзі не знають, що таке патентний стратег. А наслідки – зникнення слова контрафакт в фармацевтиці для близько 90% препаратів. Хто може розгледіти за цими змінами всього 2х статей такий крах українського рейтингу в фармацевтиці?

Подробиці. Буду писати досить детально, аби мислячі люди могли розібратись.

Навіть розіб’ю на декілька постів.

Вже 5 років лобіюються зміни до українського законодавства, наслідки від яких сколихнуть Україну, але це буде не відразу, десь через пів-року після прийняття змін люди відчують наслідки. І якщо зараз піднімається питання контрафакту ліків, то після цих змін все буде законно.

Змінюють ст. 6 і 7 Закону про винаходи – і забирають звідти все, що стосується фарми, окрім патентного захисту молекули хімічної сполуки.

Наслідки

Декілька слів про наслідки зміни 2х статей.

Мультинаціональні компанії (навіть з українським корінням) перестануть вкладати гроші в патентування в Україні майже зовсім і викреслять Україну зі списку патентного пулу, тобто і генерики і оригінатори будуть змінювати політику продаж, бо захисту їх продукції вже не буде. Кожен може виробляти те, що він хоче і як хоче. Звісно, якість буде відповідна. Поняття контрафакту в фармі зникне для більшості продукції, бо все буде законно.

Бюджет не дорахується досить великої суми. Розрахунки – нижче (наведу суми в кінці статті).

Що таке контрафакт?

Це продукт створений з порушенням прав на інтелектуальну власність. Тобто якщо ввозиться фарм продукт, який є під патентом, то це – контрафакт. Якщо патенту немає, то можна ввозити, бо то – не є контрафакт. На сьогодні, в Україні, як і в ЄС, США, Китаї та більшості країн світу (я не кажу зараз про Уганду), можна отримати захист свого фарм продукту, якщо він новий та в його розробку були наукові вкладення, що зробило його не очевидним для фармацевтів, лікарів чи хіміків. Це може бути новий спосіб синтезу речовини АФІ, новий спосіб застосування, дозування, призначення, а особливо ізомери, солі, ефіри, тощо.

В світі обмеження в фармі є тільки на способи лікування. В Україні ж хочуть перелік об’єктів патентування в фармі звести до 1-молекули – хімічної формули. Тобто, якщо раніше українська компанія могла встати на рівні з потужним оригінатором завдяки патенту на новий спосіб синтезу АФІ, що ми і робили, і вийшли на ринки 36 краін світу за рахунок грамотної патентноі стратегії на ряду з геніальними фармацевтами. То зараз ми теж це зробимо, але Україна залишиться поза нашим переліком країн. А сюди будуть поставляти тільки залишки і старі препарати, бо кількість копій- підробок різної якості буде забагато і ніякого НІЯКОГО патентного захисту тут не буде.

Розглянемо на реальних прикладах.

Австрійська генерична компанія (без українського або російського коріння – чисті австрійці), відкрила в Києві представництво. Це означає, що об’єм продаж великий та достатній для створення додаткових робочих місць в країні.

І тут зміна законодавства – узаконення контрафакту – підробок їх фарм продуктів з’явиться неконтрольовано багато, боротися з ними не можливо, бо закон не працює.

Що робити?

Я, як патентний стратег, в якого Україна – лише одна з переліку країн світу, куди я планую заведення фарм продукції, що я маю зробити?

Залишити Україну в переліку країн для патентних вкладень?

А що робити австрійцям? Залишатися в Україні і тримати штат?

Про гроші

Одна патетна заявка на фарму приносить в бюджет приблизно 500 -1000 дол.США ( без Витрат на патентних повірених). Візьмемо Софосбувір, власник Гілеад. Тільки в них є 14 заявок на Софосбувір в світі, ще біля 350 заявок різних генеричних компаній, які намагаються вийти на ринок разом з оригінатором через патентування власних способів виробництва, синтезу, різних ізомерів, солей, тощо. Всі ці 350 заявок не зайдуть в Україну (175 000- 350 000 дол. США) тільки на 1 продукті.

Я розумію, що тема не проста для розуміння. В Україні взагалі тільки 10 патетних спеціалістів в фармі, які можут підтвердити свій професіоналізм валідацією своїх заявок в ЄС, США, Канаді, Китаї (хоча це я замахнулась….). Просто я знаю лише 10 реальних спеціалістів, 3 – з них в моїй команді, тобто нереально мало. І нікого з тої десятки навіть не запитали, що ми думаємо та що прогнозуємо. Тому вирішила не мовчати і потихеньку все ж таки описувати ситуацію людям, які хочуть і можуть зрозуміти інформацію.

Якщо у Вас питання, не соромтеся:) Чи вважаєте, що це інформація, яку варто знати? Буду рада вашим коментарям. Сподіваюсь, інформація буде корисною для вас.

Дивні діла «ділаються» в Украіні:)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: