fbpx

Як криптовалюта змінює аудит

23/ 01/ 2019

Автор: аудиторська компанія BDO

Використання криптовалюти впливає на процедури аудиту, як  їх використання вже змінило багато фінансових і бізнес-процесів компаній. Аудиторам потрібен буде перегляд наших традиційних процедур і, можливо, розробка нових процедур.

Все більшу і більшу популярність та інтерес у наших клієнтів викликають операції з криптовалютою.

Компанії використовують криптовалюту з різних причин, наприклад для:

  • інвестування;
  • залучення потенційних клієнтів (наприклад, GenerationZ);
  • підвищення своєї ринкової вартості шляхом розвитку репутації інноваційної компанії;
  • надання послуг, пов’язаних з криптовалютою, окремим особам або компаніям (наприклад, криптовалютна торгова платформа, клірингові послуги, зберігання і розробка програмного забезпечення);
  • отримання поставок і послуг від суб’єктів, які здійснюють транзакції в криптовалюті.

Тут важливо не тільки розуміти значення криптовалюти і технології блокчейна, але й правильно застосовувати адекватні процедури для отримання достатніх аудиторських доказів про те, що фінансова звітність не містить суттєвих викривлень. Підхід до оцінки суттєвості операцій з криптовалютою, звичайно, не змінюється.

Перш ніж приймати рішення щодо участі в аудиті компаній з криптоактивами, ми визначаємо їх бізнес-діяльність, розбираємося в ICO й оцінюємо наші потенційні ризики.

Для багатьох компаній використання криптовалюти — це лише вивчення нового виду фінансового інструменту і його потенціалу. У деяких ситуаціях аудитори зроблять висновок, що транзакції з криптовалютою не істотні для бізнес-циклів клієнта та не суттєво впливають на фінансову звітність. Тобто, клієнт використовує криптовалюту як маркетинговий інструмент без фактичних транзакцій або тільки бере участь у пілотних або випадкових транзакціях. У цій ситуації аудитор має оцінити можливе збільшення числа операцій з криптовалютою і встановити, чи може це вплинути на проведення аудиту в поточному або наступному році та зосередитися на вивченні розробленої облікової політики компанії і розумінні того, наскільки компанії та люди, які проводять транзакції в криптовалюті, розуміють принципи їх функціонування і правила безпеки, а значить, зростаючі ризики шахрайства з боку кібер-злочинців.

Якщо компанія веде значну бізнес-діяльність, яка пов’язана з крипто валютою, аудитори виконують додаткові запити, щоб зрозуміти характер цих транзакцій і їх потенційний вплив на фінансову звітність.

Компанії, які використовують крипто валюту, схильні до внутрішніх бізнес-ризиків (наприклад, втрати цифрового гаманця, недійсного перекладу або шахрайства) і зовнішніх бізнес-ризиків (наприклад, кібератак, введення нових вимог законодавства й урядових рішень, а також високої волатильності в оцінці).

Ми можемо ідентифікувати різні типи гаманців або більше одного гаманця в наших клієнтів, створених з міркувань безпеки, для спеціальних цілей або при різноманітній бізнес-діяльності. Кожен цифровий гаманець має унікальний ідентифікатор гаманця (ID), який представляє собою рядок з 36 букв і цифр, схожих на ім’я користувача.

Приклад можливих аудиторських процедур:

  • Визначити, як реєструються біткойн-гаманці (наприклад, електронна пошта компанії або приватна пошта).
  • Визначити, хто володіє обліковими даними для доступу до гаманця (ідентифікатор гаманця, пароль, доступ до зареєстрованого листа, відновлення пароля, авторизація транзакцій і т. д.).
  • Перевірити підтвердження реєстрації в сховище біткойнів або криптовалюти або на обмінній платформі.
  • Отримати скріншот друку ідентифікатора гаманця (ID) за кілька різних дат (наприклад, під час проміжного тестування, протягом і на кінець року).
  • Попросити клієнта переказати невелику суму між своїми гаманцями або гаманцями, які створені для цієї мети, щоб підтвердити контроль над гаманцем.

Важливо розуміти, що аудитори не оцінюють програму кібербезпеки клієнта. Однак, вони несуть відповідальність за оцінку ризику суттєвого викривлення, включно з ризиками несанкціонованого доступу до IT-систем і даних, пов’язаних з фінансовою звітністю, а також за оцінку потенційного впливу кібер-інциденту та відображення цієї можливості і його наслідків у фінансових звітах.

У BDO розвивається напрямок з надання послуг клієнтам, які працюють з криптовалютою. Офіси на Мальті, Кіпрі та в Англії є лідерами мережі з надання подібних послуг, і ми завжди можемо залучити колег до обслуговування клієнтів зі складних питань.

BDO в Україні планує і надалі серйозно розвивати напрямок консалтингу для таких клієнтів та надавати їм сучасні якісні послуги.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: