fbpx

Як ефективно інвестувати за кордон

27/ 09/ 2018

Сергій Жуйков

керуючий директор Blackshield Capital AG

В минулому році НБУ дозволив громадянам України інвестувати за кордон $50 тис. на рік, використовуючи спрощену систему дозволів – електронні валютні ліцензії. Якщо спочатку українці досить обережно користувалися послугою і випробували її на невеликих об’ємах (близько $10 тис.), то на сьогодні апетити інвесторів значно вищі, ніж минулого року.

За останніми аналітичними даними, з липня 2017 року, коли Нацбанк ввів електронні ліцензії, українці отримали 1399 дозволів, за якими інвестували за кордон $33,4 млн. Середня сума інвестицій склала $23,8 тис. При цьому загальний обсяг інвестицій суттєво зріс: якщо за шість місяців минулого року клієнти банків інвестували лише $9 млн, то за вісім з половиною місяців 2018-го – вже $24,4 млн.

Інтерес приватних інвесторів до такої послуги є цілком обґрунтованим. Дохідність валютних депозитів в українських банках мінімальна. Банківська система зараз переповнена пасивами, тому особливої потреби в додатковому притоку коштів у вигляді депозитів населення немає.

В результаті в деяких банках з іноземним капіталом клієнтам доводиться навіть платити за зберігання валюти – ставка за такими вкладам дорівнює нулю, а обслуговування рахунків – платне. Таким чином, активи, замість того, щоб приносити прибуток, знецінюються.

Фактично єдиною альтернативою депозитам є облігації внутрішньої державної позики – ОВДП. Ставки за гривневими ОВДП досягають 18%, проте ніхто не гарантує стабільності курсу гривні. Тому інвестиція з привабливою дохідністю через рік може виявитися достатньо ризиковою з точки зору рентабельності.

Але ж активи – у нашому випадку це гроші – повинні працювати. Тому цілком зрозуміло бажання українців вкладати гроші за кордон, де є достатньо інструментів для інвестування та діє захист прав інвесторів.

Найбільш поширені інвестиції, що здійснюють українці, – це купівля нерухомості та цінних паперів на міжнародних ринках, а також вкладення коштів у розвиток бізнесу за кордоном.

Купують бізнес за кордоном, зазвичай, ті інвестори, які вже мають діючий бізнес і хочуть розширити свою присутність в інших юрисдикціях. Задля інвестування в комерційну нерухомість, яка б приносила прибуток, суми у $50 тис. недостатньо. В цьому випадку мова йде, як правило, про купівлю нерухомості для особистого користування.

Тому основним варіантом інвестицій є купівля акцій на світових фондових біржах. Тим більше, що мінімальна сума інвестицій, з якою готові працювати іноземні брокери, – $10 тис. Ця сума, в першу чергу, дає можливість “спробувати” інвестиції на фондових ринках та зрозуміти природу таких операцій, а по-друге, навіть якщо вкладення будуть невдалими, то втрати від такої операції не стануть критичними.

Найбільш оптимальний варіант інвестицій – працювати через одну з перевірених компаній з високим ступенем ділової репутації. У таких компаніях працюють професіонали, що володіють експертизою та глибоким розумінням фондового ринку. При їх підтримці будь-який приватний інвестор може сформувати індивідуальний портфель акцій. Фінансові та бізнес-аналітики такої компанії постійно стежать за актуальним станом сформованого портфелю, відслідковують тенденції та новинний фон, а тому можуть з великою вірогідністю підказати оптимальні час входу і виходу з інвестицій. Такий варіант більш прийнятний, ніж інвестування, наприклад, лише в індексні компанії, в акції однієї компанії або в будь-який з індексів. Коли інвестор не диверсифікує портфель, він може або виграти велику суму або втратити все. Головне правило інвестора – це диверсифікація вкладень, тоді й ризики втрати набагато нижче.

Інвестувати в форматі співпраці з компаніями з управління капіталом приватних інвесторів можна на платформах великих іноземних брокерів. І простіше це буде для тих клієнтів, у яких вже відкриті рахунки в українських банках. У такому випадку ідентифікація та відкриття брокерського рахунку буде здійснюватися дистанційно. До того ж клієнти українських банків вже пройшли комплаенс, тому додаткових питань до джерел надходження капіталу в процесі відкриття рахунку та здійснення інвестицій не виникне. В підсумку можна сказати, що навіть невелика сума стартового капіталу може зробити клієнта українського банку інвестором світових компаній: він може працювати на американському фондовому ринку поруч з американськими інвесторами.

Для банків таке співробітництво також буде корисним: клієнти, які отримали додатковий інструмент для інвестування, безумовно, залишаться лояльними до своєї банку, який надав їм нові можливості.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: