fbpx

Як активізувати критичне мислення: сучасний підхід. Базові принципи та прийоми

02/ 10/ 2018

Автор: Максим Кебас, бізнес- тренер, консультант з управління командами, змінами та організаційною культурою, фахівець з розвитку критичного та системного мислення

Здатність мислити критично – не вроджена ознака і не дар божий, як власне і розумові здібності людини. Це величезне поле для щоденних тренувань і розкриття інтелектуального потенціалу

Як часто в повсякденному житті вам доводиться працювати з інформацією та обробляти все, що ви бачите і чуєте?

 Чи довіряєте ви всьому, про що дізналися, беззаперечно, або ж все-таки оцінюєте його достовірність?

 Чи шукаєте ви підтвердження і докази того, що вам здається правильним або неправильним?

При спілкуванні з іншими людьми чи аргументуєте ви свою позицію?

Більшість співвітчизників намагається виробити для себе правила поведінки, які дозволили б їм маневрувати в інформаційному потоці, ще й не підчепивши по шляху надто вже шкідливі розумові віруси. Деякі роблять це ретельно і постійно, інші не звертають особливої  ​​уваги на такий захист і вважають за краще плавно дрейфувати за течією. Але було б розумніше керуватися хоча б примітивною технікою безпеки – правилами мислення, якими можна користуватися усвідомлено і систематично.

Що значить мислити критично і чи можна цьому навчити?

Критичне мислення є однією з базових навчальних дисциплін у вищій освіті багатьох англомовних країн. Студентів навчають уважно читати тексти, проявляти методичне сумнів (тобто, згідно Декарту, виявляти те, «в чому логічно можна сумніватися»), знаходити слабкі місця як в чужих, так і у власних аргументах, працювати з поняттями, чітко й обгрунтовано висловлювати свої думки.

У нас в країні поки не існує такої дисципліни у класичній системі обов’язкової освіти. Тож в програмі неформальної освіти такий пробіл в знаннях та навичках компенсується з успіхом.

Давайте, для початку, розберемось у термінології, як того і потребує, системний підхід, через декілька джерел. (Вікіпедія укр. та рос., Словник терміні , Педагогічний,Толковий, Енциклопедичний.  і т ін..)

Крити́чне ми́слення — (дав.-гр. κριτική τέχνη — «мистецтво аналізувати, судження») — це наукове мислення, суть якого полягає в ухваленні ретельно обміркованих та незалежних рішень. Головним чином йому притаманні такі властивості, як усвідомленість та самовдосконалення.

Критичне мислення (англ. Critical thinking) – система суджень, яка використовується для аналізу речей і подій з формулюванням обґрунтованих висновків і дозволяє виносити обгрунтовані оцінки, інтерпретації, а також коректно застосовувати отримані результати до ситуацій і проблем [1].

Критичне мислення – Здатність та спосіб мислення (нім), при якому людина ставить під сумнів інформацію, що надходить, власні переконання.

МИСЛЕННЯ, КРИТИЧНЕ – Когнітивна стратегія, яка полягає в значній мірі з безперервної перевірки і випробування можливих рішень щодо того, як виконувати певну роботу. Критичне мислення часто протиставляється творчому мисленню

У загальному значенні під критичним мисленням мається на увазі мислення вищого рівня, ніж мислення докритичне.

В теорії, перехід до критичного рівня мислення в тому чи іншому співтоваристві – необхідна передумова для початку цивілізаційного розвитку цієї спільноти.

Властивості критичного мислення

 • усвідомленість
 • самостійність
 • рефлексивність (самоаналіз)
 • цілеспрямованість
 • обґрунтованість
 • контрольованість
 • само організованість

Системотвірною властивістю є усвідомленість, оскільки найсуттєвішою рисою критичного мислення є високий ступінь усвідомленості власних розумових дій, пильна увага до них.

Ф. Михайлов стверджував: «Усвідомлення — завжди рух та пошук нових проблем, вихід за рамки уявлень, що склалися. Тому усвідомити необхідність означає усвідомити проблему, усвідомити суперечність, що знаходиться в основі проблеми, переконатися в необхідності її розв’язання, шукати такий спосіб зміни обставин, який розв’яже дану суперечність. А це означає по-новому побачити майбутнє, сформулювати мету своїх дій». Усвідомленість робить людину вільною, дозволяє конструювати майбутнє в доцільній діяльності, що будується за мірою людини — ідеальною метою. Життєдіяльність невільної людини повністю підкорена обставинам, в той час як вільна людина усвідомлює необхідність цілеспрямованої зміни обставин, своїх способів діяльності, своїх знань, умінь і навичок, своїх потреб і здібностей — переробки самого себе.

Таким чином, усвідомлення призводить до рефлексивності, контрольованості та самоорганізації.

Усвідомленість породжує самостійність, яка характеризується вмінням людини ставити нові завдання й розв’язувати їх, не користуючись допомогою інших людей.

Критичне мислення сприяє об’єктивному погляду на ідеї, рішення і вчинки, дозволяє визначати слабкі місця і встановлювати правдивість фактів і припущень, спираючись на логіку і причинно-наслідкові зв’язки. Однак критичне і логічне мислення ні в якому разі не можна плутати, тому що Перше передбачає застосування другого. Критика спирається на логіку в побудові логічних ланцюжків і закономірностей, часто є основою критичних висновків і умовиводів.

Навіщо вміти мислити критично

 • У професійній та повсякденному житті критичне мислення допомагає думати і працювати більш акуратно і точно, швидко визначати важливе і другорядне, ефективніше вирішувати проблеми, уважніше і результативніше справлятися з різними завданнями.
 • У навчанні разом з розвитком критичного мислення ви розвинете навички швидкого розпізнавання аргументів, швидкого визначення ключових ідей в текстах, використання доказів і свідчень експертних осіб і фахівців, розрізнення критичних і аналітичних матеріалів від інших.
 • В особистій сфері критичне мислення навчить вас швидко аналізувати судження, погляди, докази і думки оточуючих, грамотно обґрунтовувати свої слова і аргументовано сперечатися з тим, з чим ви не згодні, глибше розуміти чужі і власні переконання, думки і вчинки.

Людина, здатна мислити критично, вміє:

 • Спостерігати і бути уважною до деталей
 • Уважно і зосереджено вивчати інформацію
 • Швидко визначати найважливіше, що не розсіюючи уваги на другорядне
 • Реагувати на ключові моменти повідомлень
 • Без особливих зусиль обґрунтовувати свою точку зору
 • Застосовувати аналітичні навички в найрізноманітніших ситуаціях

На додаток до цього, розвиток критичного мислення формує і ряд допоміжних навичок, таких як:

 • Уміння грамотно висловлюватися
 • Уміння бути переконливим
 • Уміння ефективно інтерпретувати
 • Уміння виносити власні судження
 • Уміння аналізувати і критикувати
 • Уміння приймати ефективні рішення
 • Уміння бути розважливим
 • Уміння міркувати логічно

Людиною, що опанувала мистецтвом критичного мислення, складніше маніпулювати і вводити в оману. Вона не вірить в неймовірні збіги і чудеса, а шукає базу доказів і виводить причинно-наслідкові зв’язки.

Мета нашого курсу – познайомитись із деякими  принципами і прийомами критичного мислення та навчити вас їх впевнено використовувати. Основна інформація, як і слід вважати, буде дана в основній програмі (її змісту ми ще торкнемося), але вже зараз (на ознайомчому занятті) ми хочемо трохи поговорити про практику.

 • Розглянути методи розвитку критичного мислення
 • Як сформувати критичний стан розуму
 • Критичне мислення: навички, вміння і компетенції
 • Аргументація: як міркувати послідовно і логічно
 • Критичне мислення: перешкоди (логічні помилки, когнітивні спотворення, стереотипи поведінки, хибні переконання, тощо.)
 • Робота з інформацією: (пошук, обробка, аналіз, висновки, прийняття рішень)
 • Технологія розвитку критичного мислення (ТРКМ)

І перед тим як ви приступите до освоєння основного матеріалу, ми хочемо, щоб ви трохи відволіклися. Відкиньтеся на спинку крісла і познайомтеся з думками знаменитих людей на тему критичного мислення і критики взагалі. Нехай вони ще раз вкажуть вам на те, чому необхідно вміти мислити критично.

Джордж Бернард Шоу:

«Небагато людей  розмірковують більше двох або трьох разів на рік; я зробив собі міжнародну репутацію, розмірковуючи один або два рази на тиждень»

Уильям Джеймс:

«Величезна безліч людей думають, що вони мислять, в той час як вони всього лише перетасовують  свої забобони»

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: