fbpx

Впровадження та реалізація міжнародними компаніями антикорупційних стандартів в Україні

20/ 03/ 2018

Автор, Вікторія Мельниченко, PhD, Керівник практики комплаєнсу Integrites

Протистояння корупції в державному та приватному секторах на світових ринках є одним із найважливіших пріоритетів для великих міжнародних корпорацій. Цікаво відмітити, що в 2017 році під час опитування 123 провідних фахівців з комплаєнсу міжнародних компаній з’ясувалося, що 30% респондентів визнають своїм найбільш складним завданням переконування інших працівників компанії (своїх «внутрішніх клієнтів») дотримуватись комплаєнс-програм у повсякденному діловому житті.

26 квітня 2015 року набрав чинності Закон України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року (далі – «Закон»), який встановлює ряд обов’язків та обмежень для суб’єктів господарювання. Зокрема, державні, комунальні підприємства, господарські товариства (у яких державна або комунальна частка перевищує 50 відсотків), де середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік перевищує п’ятдесят осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період перевищує сімдесят мільйонів гривень; а також юридичні особи, які є учасниками попередньої кваліфікації, учасниками процедури закупівлі відповідно до Закону України “Про здійснення державних закупівель”, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг), робіт дорівнює або перевищує 20 мільйонів гривень, в обов’язковому порядку повинні затвердити антикорупційну програму та  запровадити посаду комплаєнс-офіцера (Уповноваженого).

У контексті впровадження антикорупційних стандартів міжнародними компаніями, що займаються бізнесом в Україні, слід також відмітити Закон про корупцію закордоном – FCPA. Принцип національності FCPA, федерального закону США від 1977 року, застосовується до будь-якої американської компанії (її філії), громадянина та резидента США, що діють в рамках закордонної корупційної практики, незалежно від того, чи вони фізично присутні в США. Під час прийняття вищезазначеного закону на засіданні сенату було підкреслено: «Зловмисне корпоративне шахрайство впливає на стабільність закордонного бізнесу». Саме неухильне слідування нормам FCPA дозволяє міжнародним компаніям здійснювати прозорий, чесний та прибутковий бізнес, адже неетична дорога завжди веде бізнес до негативних наслідків, в тому  числі до високих фінансових штрафів.

Останнім часом у списку найвищих штрафів, понесених компаніям відповідно до FCPA, з’явилися великі міжнародні компанії. Наприклад, Teva Pharmaceutical Industries Ltd в грудні 2016 року визнала, що надавала хабарі державним службовцям Росії, України та Мексики в період з 2001 по 2013 роки і за це понесла кримінальну відповідальність у вигляді 283,2 мільйонів доларів штрафу. У лютому 2016 року VimpelCom разом зі своєю узбецькою дочірньою компанією Unitel LLC погодилась сплатити 230,3 мільйонів доларів штрафу після визнання надання хабаря урядовій особі Узбекистану з 2006 по 2012 роки для полегшення їх входження та подальшого функціонування на телекомунікаційному ринку Узбекистану.  А сума у розмірі 671 фунтів стерлінгів, яку сплатить інженерний гігант Великобританії Роллс-Ройс за врегулювання корупційного кейсу з органами влади США, Великобританії та Бразилії, увійде в історію 2017 року як найбільше покарання останніх декількох років за порушення вимог антикорупційного законодавства. Також компанія Роллс-Ройс сплатить 170 мільйонів доларів Міністерству юстиції США та 26 мільйонів доларів США Бразильським органам влади. Такі значні суми штрафів стали результатом розслідування, що тривало майже 6 років, за фактом надання посадовими особами компанії хабарів для забезпечення укладення контрактів в 7 країнах світу. У листопаді 2017 року  Міністерство юстиції США повідомило, що 3 колишніх посадових осіб компанії визнано винними в порушені Антикорупційного законy Великобританії («UK Bribery Act»).

UK Bribery Act також має екстериторіальну дію: його дія розповсюджується на юридичні особи, зареєстровані у Великобританії, та які ведуть бізнес в країні та за її межами, а також компанії, не зареєстровані у Великобританії, але що ведуть діяльність на її території.

Враховуючи вищевикладене, під час ведення бізнесу в Україні міжнародні компанії повинні вживати різноманітних заходів для боротьби з корупцією. Зокрема, побудувати комплексну антикорупційну програму та здійснити такі заходи:

  • Затвердити «Антикорупційну програму\політику» та переглядати її щорічно, для впевненості в її ефективності з огляду на відповідний розвиток компанії та зміни в галузі.
  • Запровадити відповідні онлайн та інтерактивні тренінги з комплаєнсу. Кожен працівник повинен завжди мати можливість оновити матеріал, перейти на корпоративний навчальний сайт та переглянути відповідний навчальний курс.
  • Розробити процедуру «антикорупційного дью ділідженсу» при вступі у відносини з третьою стороною – постачальниками.
  • Доповнити контракти компанії антикорупційними положеннями.
  • Створити спеціальну «Гарячу лінію», через яку працівники матимуть змогу повідомляти про порушення закону та антикорупційної політики компанії.

З огляду на вищезазначене, реалізація антикорупційної програми відповідає зобов’язанню міжнародної корпорації дотримуватись антикорупційних законів, а також дозволяє визначити стандарти поведінки персоналу для запобігання, виявлення та реагування на шахрайство та корупцію. Прийняття такої програми є важливим етапом для компанії, спрямованого на мінімізацію можливих штрафів у майбутньому.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: