fbpx

Що таке Wealth Management і як українцю отримати цю послугу?

09/ 08/ 2018

Сергій Жуйков

керуючий директор Blackshield Capital

У всьому світі банки виділяють обслуговування заможних клієнтів в окремий напрям – Wealth Management. Це послуга комплексного управління капіталом, яка включає в себе управління рахунками, розробку інвестиційних стратегій, консультації та роботи, пов’язані з вибудовуванням фінансової інфраструктури клієнта і членів їй його родини.

Робота з активами клієнта, як фінансовими, так і нефінансовими, їх структурування, контроль фінансових потоків членів родини, вирішення питань спадщини, податкове консультування, розробка індивідуальних інвестиційних рішень і створення приватних фондів – це лише неповний перелік послуг, які заможний клієнт може отримати в європейських банках.

В Україні послуги Wealth Management просто не існує. У кращому випадку клієнти можуть розраховувати на VIP-обслуговування. Навіть класичний private banking існує далеко не у всіх банках. Як правило, послуги private banking пропонують «дочки» міжнародних фінансових груп, які використовують в роботі досвід і напрацювання материнських структур.

Українські банки традиційно пропонують заможним клієнтам обмежений стандартними послугами сервіс, який мало чим відрізняється від пакета послуг, доступного звичайним клієнтам: розрахунково-касове обслуговування, платіжні картки та рахунки в різних валютах, депозити, кредитні картки, страхування. Рrivate banking по-українськи – це окремий менеджер, готовий в будь-який час дня і ночі відповісти на питання клієнтів, консьєрж-сервіс, чашка кави, несуттєво підвищені відсоткові ставки по депозитах і по залишках на поточних рахунках. З інвестиційних продуктів клієнтам сьогодні доступні хіба що операції з ОВДП.

Але для бізнесмена, капітал якого складає $5-10 млн, такого обмеженого сервісу недостатньо. Більш того, в більшості банків підхід до клієнтів, які розмістили 500 тис. грн і $500 тис., однаковий. Хоча потреби у них різні.

Помилково вважати, що в Україні такого сервісу немає, тому що немає попиту. Це не зовсім так. Wealth Management – досить затребувана послуга серед українців. За оцінками експертів, у нас в країні близько 12-15 тис. родин, які потребують комплексного фінансового обслуговування.

Одна з причин, чому в Україні немає Wealth Management, – відсутність кваліфікованого персоналу і культури комплексного обслуговування. Універсальні банківські працівники не підготовлені під професійні вузькопрофільні запити заможних клієнтів, оскільки це вимагає глибокої експертизи.

Більш того, клієнти воліють диверсифікувати свої заощадження в Україні, щоб не вийти за межі гарантованої державою суми – 200 тис. грн, тому співпрацюють з різними банками. Однак такий підхід виправданий, якщо у вас максимум 1-2 млн грн – їх без проблем можна розділити між кількома установами. А якщо мова йде про мільйони доларів? Або якщо серед активів – не тільки грошові кошти, а частки в капіталах компаній, акції, облігації, нерухомість? Як організувати централізований контроль за всіма активами?

Щоб задовольнити запити заможних клієнтів, банки вдаються до співпраці з різними фінансовими, інвестиційними, консалтинговими компаніями як в Україні, так і за кордоном. Таке партнерство дозволяє з мінімальними витратами максимально задовольнити потреби клієнта, надавши йому послугу класичного Wealth Management.

Як правило, в переліку таких партнерів іноземних банків немає. І це цілком зрозуміло. В останні роки міжнародні вимоги комплаєнсу істотно посилилися: вони спрямовані, в першу чергу, на запобігання легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, та фінансування терористичної діяльності. На жаль, деякі клієнти зі Східної Європи, в цілому, і України, зокрема, за багатьма параметрами не відповідають міжнародним стандартам комплаєнса, тому європейські банки відмовляють їм в обслуговуванні. Та й до України рівень довіри на фінансовому ринку Європи поки що не дуже високий.

Але немає нічого неможливого. Українці, які легально ведуть свій бізнес, декларують свої активи і платять податки, можуть отримати доступ до обслуговування в найбільших світових фінансових групах.

Як правило, європейські компанії готові залучати на обслуговування заможних клієнтів з активами від $250-500 тис. На першому етапі фахівці вивчають активи клієнта і, якщо потрібно, структурують їх. Далі фахівці допомагають підготувати пакет документів, необхідний для підтвердження джерел походження капіталу, і розробляють, виходячи з ризик-апетиту інвестора, декілька варіантів індивідуальних інвестиційних стратегій.

Найбільш ризиковими, наприклад, є вкладення в приватні компанії та стартапи. На другому місці – нерухомість (девелопмент, редевелопмент, рентна нерухомість). До високоліквідних вкладень відносяться інвестиції в облігації (суверенні та корпоративні), акції та похідні інструменти (ф’ючерси, опціони, ноти, структурні продукти).

Після розробки інвестиційної стратегії керуюча компанія займається її реалізацією. Як правило, кожна стратегія розрахована на три-п’ять років, після закінчення яких клієнт розраховує отримати певний розмір прибутку. Однак за бажанням або внаслідок зміни ситуації на фінансових ринках можна перевести активи в інші інвестиційні інструменти: керуюча компанія надає повний наскрізний цикл послуг і постійний супровід. У такій ситуації активи клієнта завжди знаходяться під контролем. Головне – вибрати надійного партнера.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте корисні статті та новини. Поширюйте їх соціальни мережами.
0 Шейрів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: